Folik Asit Hakkında En Çok Merak Edilen 26 Soru

Folik Asit En Çok Merak Edilen 26 Soru

Vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve hücre yenilenmesi gibi önemli görevlere sahip olan folik asit / folat hakkında merak edilen soruları önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde anlattık. Bu yazıda ise foliki asit hakkında en çok merak edilen soruları kısaca özetlemeye çalıştık.

Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Avrupa’da çıkarılan klinik beslenme dergisi, hamile kalmaya çalışan kadınlarla, folik asit alımı üzerine deney yapmıştır. Bu deneyde 4000’e yakın kadın takip edilmiştir. Sonuç olarak “Folik asit kullanan kadınlarda, kullanmayanlara oranla hamile kalma olasılığı %15 daha fazla çıkmıştır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar arasında folik asit kullanan kadınların gebe kalma olasılığının %35 oranında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Folik asit, kısa sikluslu (27 günden az sürede adet olan) kadınlarda gebelik şansını %36 artırmaktadır. Uzun döngüleri olan (30 günden fazla) kadınlarda ise folik asit, gebelik şansını %34 oranında arttırmaktadır.”(1) Bu deneyden de anlaşıldığı gibi folik asit kullanımı hamile kalmaya çalışan kadınlar üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahiptir.

Folik Asit Adet Geciktirir mi?

Adet döngüsüne bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalarda bu vitaminin takviyesi ile adet döngüsünün süresi, döngünün uzunluğu ve kanamanın yoğunluğu hakkında net bir bilgiye ulaşılamamıştır. (2)

Folik Asit Kullandıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Hamile kalmayı planlayan kadınlar, bebeğin sağlıklı gelişim için folik asit takviyesine hamilelikten önce başlamalıdır. Hamile kalmayı planlayan bir kadının hamilelikten en az dört hafta veya sekiz hafta önce bu takviyeye başlaması tavsiye edilmektedir. (3)

“Bazı uzmanlar hamile kalmadan üç ay öncesine kadar folik asit alımına başlamanızı tavsiye eder, ancak halihazırda takviye alımına başladıysanız veya zaten hamileyseniz endişelenmenize gerek yoktur. Mümkün olan en kısa sürede folik asit kullanmaya başlamanız gerekmektedir.”(4) Hamileliğin ilk 12 haftasında alınan ilaç takviyesi, hayati önem taşımaktadır.

Gebelikte Folik Asit Nasıl Kullanılır?

Folik asit, hamilelik sırasında alınması gereken bir B vitamindir. Eğer gebe kalma planınız varsa, bu takviyeye hamilelik öncesi başlamanız gerekmektedir. Dünya sağlık örgütü hamile kalmayı planlayan veya hamile olan kadınlar için günlük 400 mcg folik asit alımı önerir. (5) Hamileliğin ilk dönemlerinde sağlıklı bebek gelişimi için folik asitin takviyesi çok önemlidir.

Hamilelikte folik asit takviyesi arayışınızda bikalite.com

en iyi folik asit markaları bikalite'de

Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz. Folik asit takviyelerini konsept marketimizden inceleyebilirsiniz.

Hemen Tıklayın!

Folik Asite Ne Zaman Başlanmalı?

Kan değerlerinizde folik asit eksikliği varsa, doktorunuzun tavsiye edeceği dozda kullanma başlamanız gerekmektedir. Doğurganlık çağındaysanız veya hamile kalma ihtimaliniz varsa planlı olarak günde 400 mcg (NTD geçmişi durumunda doktorunuzun belirleyeceği dozda) folik asit almanız önerilmektedir. Hamilelikten dört-sekiz hafta öncesinden yapacağınız takviye bebeğin sağlıklı sinir sistemi gelişimi için önemlidir.

Emziren Anne Folat / Folik Asit Kullanabilir mi?

Folik asit ölçümü açısından iyi değerlere sahip bir anne, emzirme esnasında bebeğine ihtiyacı olan folik asiti vermiş olur. Emziren annelerin genel olarak günlük 500 mcg folik asit takviyesi alması önerilmektedir. Ancak farklı hassasiyetler olması durumunda doktorunuzun belirleyeceği doza uyulması gerekmektedir. (6)

Folik Asitin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Bebek için hamilelik sırasında bu takviyenin alımı beyin ve omurga gelişiminde hayati önem taşımaktadır. Folik asit, bebeğin beyninde anensefali (az gelişmiş beyinle doğum, ölümcül bir durum) ve omurgasında spina bifida (çocuk felci nedeni) gibi büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. (7) Ayrıca bebekte yaşanabilecek kalp problemi; yarık dudak veya damak gibi kusurları da önlemeye yardımcı olabilir. “Hamile kadınlarda, plasenta ve fetüsün hızlı büyümesini desteklemek için folik asit ihtiyacı vardır. Besin, bebeğin DNA üretimine ve hücre bölünmesine yardımcı olur; aksi halde bebeğinizin gelişimi olumsuz etkilenebilir.” (8)

Bebeklerde Folik Asit Yüksekliği

Bebeklerde folik asit eksikliği pek çok soruna yol açtığı gibi folik asit fazlalığı da yine önemli sorunlara yol açabilir. Yapılan bir çalışmada “doğumda çok yüksek kan folat seviyelerine sahip annelerin, normal folat seviyelerine sahip annelere kıyasla otizmli bir çocuğa sahip olma olasılığı iki kat daha fazladır .”(9) Aynı zamanda gereğinden fazla tüketiminin “fetal büyümede bozulma, astım gibi çocuk hastalıkları riskini arttırma ve bazı kanser hücrelerinin büyümesini teşvik etme vb. sonuçlar doğurma olasılığı vardır.”(10)

Folik Asit İlacı Ne İşe Yarar?

Folik Asit İlacı Ne İşe Yarar?

Folik asit, vücudun yeni kırmızı kan hücreleri üretmesine, vücuda yeteri kadar oksijen taşınmasına ve kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Folik asit ilaçları kan folat düzeylerini ve yüksek homosistein düzeylerini önlemek ve tedavi etmek için kullanır.(11) Folik asit ilaçları aynı zamanda “folik asit eksikliğinin neden olduğu belirli anemi türlerini (kırmızı kan hücrelerinin eksikliği) tedavi etmek için kullanılır.” (12) Hamilelikte ise bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için takviye olarak kullanılmaktadır.

Folik Asit Reçetesiz Alınır mı?

Reçeteli veya reçetesiz olarak alınabilmektedir ancak almanızı gerektirecek durumu doktorunuzun onaylaması gerekmektedir.

Folik Asit ve Demir İlacı Birlikte Kullanılır mı?

Folik Asit ve Demir İlacı Birlikte Kullanılır mı?

Folik asit ilaçlarını demir ilaçlarıyla birlikte tüketmede bir sıkıntı yoktur. Folik asit ilaçları “demir fumarat ve demir sülfat (demir eksikliği anemisini tedavi etmek için) veya diğer vitamin ve minerallerle (multivitamin veya mineral takviyesi olarak) birleştirilebilir. (13) Kısacası folik asitli demir ilacı yaygın bir şekilde bulunabilir. Dünya sağlık örgütü üreme çağındaki kadınların günlük doz olarak “30 mg ila 60 mg elementer demir ve 400 µg (0,4 mg) folik asit” almasını önermektedir. Yani folik asitle demirin birlikte alınmasında bir sakınca yoktur. (14)

Folik Asit Günde 2 Tane Alınırsa Ne Olur?

Gıdalardan alınan folatın neredeyse hepsi bağırsaklarda parçalanır ve aktif forma dönüşür. Ancak dışarıdan alınan bu takviyenin sadece bir kısmı bağırsaklarda çözünür, geri kalanı da çözülmek için karaciğere gönderilir. (15) Sürekli olarak ve çok fazla folik asit almak kanda birikime yol açıp olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle eksikliğinde doktorunuzun tavsiye ettiği dozu kullanmak önemlidir. Ancak unutup ikinci dozu almanız durumunda endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Folik asit genellikle çok güvenlidir.(13)

Folik Asit Aç Karna mı İçilir?

Folik asit suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle aç ya da tok karına kullanabilirsiniz. Aç karnına tüketmek daha yüksek emilim sağlasa da yemekten önce veya sonra almanın da bir sakıncası yoktur.

B12 Folik Asit Beraber Kullanımı Nasıl Olmalı?

“Folik asit ve B12 vitamini eksiklikleri megaloblastik aneminin önde gelen nedenleridir. B12 vitamini eksikliğinin önde gelen nedeni, gastrik parietal hücrelerin otoimmün yıkımının neden olduğu pernisiyöz anemidir. Aynı zamanda aşırı hücre döngüsü, artan talep, emilim bozukluğu veya yetersiz beslenme folat eksikliğine neden olabilir. Megaloblastik aneminin başlangıcı genellikle sinsidir. Anemik sendromun yanı sıra, B12 vitamini eksikliği olan hastalar nörolojik semptomlar gösterebilir.” (16) Bundan dolayı folik asitin ve B12 vitaminleri ile birlikte kullanılmasının kararını en iyi doktorunuz verecektir.

Folik Asit Eksikliği Nedir?

Folat, sağlıklı gelişim ve büyümede, aynı zamanda hücre yenilenmesinde önemli görevlere sahip B9 vitaminidir. Bu vitamin suda çözünmektedir. Yani fazlası vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle günlük olarak alımı önemlidir. Eksikliği ise; vücuttaki kırmızı kan hücresi eksikliğine ve oksijen eksikliğine, bunun sonucu olarak da zayıf ve yorgun hissetmenize yol açabilir. Bu düşüşle birlikte vücut düzgün çalışmayan ve anormal büyüklükte kırmızı kan hücreleri üretebilir. Bu durum ise diğer istenmeyen sonuçları doğurur.

Folik asit düşüklüğü ilk başta göz ardı edilebilecek hafif belirtilere sahip olsa da, ciddi bir azalma söz konusu olduğunda anemiye yol açabilir. Folat eksikliği günlük diyetle alakalıdır ve her gün yeniden alınması gerekir. Bunun için vücuttaki folatın oranının takibi yapılmalı ve gerektiğinde destek alınmalıdır. (17)

Folik Asit Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Folik Asit Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Folat eksikliği vücutta aşağıdaki belirtiler dahil olmak üzere pek çok farklı soruna da yol açabilmektedir. Bu belirtiler;

 • Aşırı yorgunluk
 • Ağrılı ve kırmızı bir dil
 • Ağız ülseri
 • Kas güçsüzlüğü
 • Nefes darlığı
 • Depresyon
 • Hafıza sorunları olarak sayılabilir. (18)

Folik asit eksikliğini gidermek için

Folik asit eksikliği için en iyi folik asit markaları bikalite'de

Kaliteli, belgeli gıda takviyeleri Bikalite Takviye Edici Gıda Market’te

Hemen İnceleyin!

Folik Asit Faydaları

Folat takviyesinin pek çok faydası vardır. Bunların başında; doğum kusurlarının ve gebelik komplikasyonlarının önlenmesi gelmektedir. Aynı zamanda alzheimer gibi hastalıklarda beyin fonksiyonları için olumlu etkiler göstermektedir. Kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltır, depresyon tedavisinde kullanılır. Öte yandan böbrek hastalığı, şeker hastalığı ve doğurganlığın arttırılması için de faydalı bulunmuştur. Özellikle bazı ilaçların (romatoid artrit, sedef hastalığı ve belirli kanser türlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar) yan etkilerini azaltmak için de kullanılmaktadır. (19)

Folik Asit Zararlı mı?

Doğal olarak alınan folatın zararlı olabilmesi için çok büyük miktarlarda folat içeren besinler tüketmek gerekmektedir. Ancak bu takviyede fazla alınan folik asit, bazı insanlar için zararlı olabilir. Örneğin, “folat, kanser üzerinde ikili bir etkiye sahiptir, kanserin başlamasına karşı korur, ancak popülasyonda yaygın olan preneoplastik hücrelerin ve bazı kanserlerin ilerlemesini ve kanserli hücrelerin büyümesini kolaylaştırabilir. “ (20) Bu nedenle ölçülü kullanım önemsenmektedir.

Folik Asit Zayıflatır mı?

“ Aşırı derecede kilo vermek folik asit eksikliği belirtilerinden biri olabilir. ” (21) Sağlıklı olan kiloya dönmeniz için folik asit takviyesi almanız gerekmektedir. Ancak folik aşırı kilo almanıza sebep olmaz, aksine folat takviyesiyle sağlıklı bir kiloya ulaşabilirsiniz. Eğer folik asit alımıyla birlikte fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız, değerlerinize baktırmanızda yarar vardır.

Erkekler Folik Asit Kullanabilir mi?

Folat erkekler için de pek çok fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre erkekler için depresyon tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Folat eksikliği homosistein metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücuttaki düzeyleri düşük tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle folik asit takviyesi kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir. Öte yandan araştırmalar sonucunda erkeklerin doğurganlığını arttırma yönünde olumlu bir etkisi olduğu da bilinmektedir.(22)

erkekler için folik asit çeşitleri

Erkekler için folik asit çeşitleri bikalite'de

Hemen Satın Al!

Erkeklerde Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde folat eksikliğinin yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Halsizlik
 • Şiddetli yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Soluk cilt
 • Baş ağrısı
 • Çarpıntı
 • Kilo kaybı ve iştah kaybı
 • Kulak çınlaması
 • Tat alma duyusunda değişiklik
 • İshal

Folat eksikliğinizin olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle değerlerinize baktırmanız gerekmektedir. (23)

Folik Asit Çeşitleri Nelerdir?

Folik asiti almanın en iyi yolu folat kaynaklı, zengin bir diyete sahip olmaktır. Ancak takviye olarak alınması gereken durumlarda pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Burada akla “ doktorların önerdiği folik asit hangisidir ?” sorusu gelebilir. Farklı şekillerde üretilen folik asit çeşitleri arasında en yaygın kullanılanı tablet formundakilerdir. Daha sonra ise folik asit kapsülleri gelmektedir. Folik asit iğneleri yaygın olarak kullanılmasa da gerek görüldüğü durumlarda tavsiye edilebilmektedir.

Folik asit çeşitleri ve folat içeren takviye gıdalar için

Folik Asit İçeren Besinler Hangileridir?

Folat pek çok gıdada doğal olarak bulunur. Bu nedenle folik asiti en iyi alma biçimi besinlerdir. Peki folik asit hangi yiyeceklerde bulunur ? Yüksek oranda folik asit içeren yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, marul, kuşkonmaz, Brüksel lahanası , brokoli)

 • Fasulye
 • Yer fıstığı
 • Ay çekirdeği
 • Tam tahıllar
 • Sığır karaciğeri
 • Güçlendirilmiş gıdalar ve takviyeler (24)

Folik Asit Uyku Yapar mı?

Folik asitin eksikliği halsizlik ve uyku problemine yol açarken, takviyesi uykunuzu düzenleyerek iyi bir uyku uyumanıza destek olur.

En İyi Folik Asit İlacı Hangisi?

Folat eksikliğiniz önemli bir seviyede ise doktorunuz sizin için uygun folik asit ilacını önereceketir. Bu nedenle doktorların önerdiği folik asitiniz hangisi ise o kullanılmalıdır. Ancak sadece folat takviyesine ihtiyacınız varsa iyi bir folik asit kullanmak, doğru ürünü bulmak sizin için önemli olmalıdır.

En İyi Folik Asit Markası Hangisi?

Folik asit takviyesine ihtiyaç duyduğunuzda akla gelebilecek ilk soru “doktorların önerdiği folik asit hangisidir?” olabilir. Pek çok farklı markada folik asit takviyesi bulmak mümkündür. Ancak güvenle tüketebileceğiniz folik asit takviyesinin kalite belgelerine sahip ve orijinal olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bikalite ekibi olarak bu güvenceyi size sağlamaktayız. Bu anlamda Bikalite’de bulabileceğiniz folik asit ürünleri; uzman denetiminden geçmektedir ve gerekli kalite belgelerine sahip orijinal takviye edici ürünlerdir.

folik asit çeşitleri

İhtiyaç duyduğunuz folik asit markaları bikalite’de

Hemen Satın Al!

Kaynakça:

 1. Does folic acid help increase the chances of getting pregnant?
 2. Folic acid supplement use and menstrual cycle characteristics: a cross-sectional study of Danish pregnancy planners
 3. Thinking of having a baby
 4. How much folic acid do I need to take while trying to conceive?
 5. Daily iron and folic acid supplementation during pregnancy
 6. Folate - Consumer Fact Sheet
 7. Folic Acid
 8. The Benefits of Folic Acid
 9. Excess Folic Acid in Pregnancy Tied to Autism Risk
 10. Taking too much folic acid during pregnancy is risky
 11. vitamin monograph FOLIC ACID: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews
 12. Folic Acid: Uses, Benefits & Side Effects
 13. Folic acid: vitamin that helps the body make healthy red blood cells
 14. Iron with or without folic acid supplementation in women
 15. 4 Potential Side Effects of Too Much Folic Acid
 16. Megaloblastic Anemia - StatPearls - NCBI Bookshelf
 17. Folate Deficiency Anemia
 18. Vitamin B12 or folate deficiency anaemia
 19. Folic Acid: Benefits, Foods, Deficiency, and More
 20. Is folic acid good for everyone?
 21. Folic Acid and Weight Gain
 22. Folic Acid for Men: Benefits, Side Effects, and More
 23. Should Men Take Folic Acid? | Vitamin B9
 24. Folate (Folic Acid) – Vitamin B9 | The Nutrition Source | Harvard TH Chan School of Public Health
 25. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 26. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

İlgili Ürünler

VeNatura Metilfolat ODT Takviye Edici Gıda - 30 Ağızda Dağılan Tablet - 400 µg - Folik Asit
VeNatura Metilfolat ODT Takviye Edici Gıda - 30 Ağızda Dağılan Tablet - 400 µg - Folik Asit

Günlük folik asit / folat ihtiyacının %200'ünü karşılayan takviye edici gıda. %100 Orijinal.

VeNatura İnositol ve Folik Asit (Metilfolat) - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe
VeNatura İnositol ve Folik Asit (Metilfolat) - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe

Günlük folik asit / folat / metilfolat ihtiyacının %100'ünü karşılayan takviye edici gıda. %100 Orijinal.

İlgili Yazılar

Folat veya Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Folat veya Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folat veya folik asit eksikliği nedir, neden olur, belirtileri nelerdir gibi sorularınıza yanıtlar aradık. Bikalite kaliteli ürün ve kaliteli içerik sunar.

Folik Asit İçeren Besinler Hangileridir?
Folik Asit İçeren Besinler Hangileridir?

Folik asit içeren besinler hakkında merak edilenlere yazımızda yanıt vermeye çalıştık. İyi okumalar. Bikalite kaliteli, orijinal içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ağustos 11, 2021
Listeye dön