Folat veya Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folat veya Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bir vitaminin fazlalığı veya eksikliği vücutta bazı değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler bazen kendimizi rahatsız hissetmemize bile sebep olabilir. Yorgunluk, halsizlik,nefes darlığı gibi şikayetlere yol açabilir. Bu yazımızda folat ve folik asitin ne olduğuna, folik asit eksikliğinde vucudumuzda ne gibi sorunlar olabileceğine değindik. Kısaca folik asit eksikliği hakkındaki detayları sizin için inceledik.

Folik asit eksikliği belirtileri genel olarak; halsizlik, yorgunluk, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, konsantrasyon zorluğu, saç kaybı, soluk cilt, ağız yaraları olarak sıralanabilir. Öte yandan, kas güçsüzlüğü, iştah kaybı, huzursuz ya da depresif hissetme, unutkanlık gibi semptomlar da yine folat eksikliği habercisi olabilir. Elbette ki bu belirtiler pek çok farklı hastalığın belirtileriyle ortaktır, ancak yine de bu belirtilerden birine ya da birkaçına sahip olunduğunda, folik asit değerlerine baktırmakta fayda vardır.

Folat / Folik Asit Eksikliği Nedir?

Folik asit; vücuttaki kan oluşumunda, hücre yenilenmesinde önemli görevlere sahip olan, suda çözünebilen bir B vitamini çeşididir. B9 vitamini olarak bilinen folatın sentetik olarak üretilmiş versiyonudur (1). Vitaminin suda çözünebilmesi vücutta depolanamayacağı anlamına gelmektedir ve bu nedenle ihtiyaç durumunda düzenli folik asit kullanımı önemsenmelidir.

Vücudumuzda hücreler her gün yenilenmektedir. “Tırnak, deri, saç gibi vücudun gözle görebildiğimiz bölgelerinde olduğu gibi vücudumuzun diğer bölümlerinde de bu yenilenme gerçekleşir.” (2) Folat; vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri dahil yeni hücre üretimine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıdığı için önemlidir. Folik asitin eksikliği ise; vücuttaki kırmızı kan hücresi eksikliğine ve oksijen eksikliğine (3), bunun sonucu olarak da zayıf ve yorgun hissetmenize yol açabilir. Bu düşüşle birlikte vücut düzgün çalışmayan ve anormal büyüklükte kırmızı kan hücreleri üretebilir. Bu durum ise diğer istenmeyen sonuçlar doğurur.

Folik asitin düşüklüğü ilk başta göz ardı edilebilecek hafif belirtilere sahip olsa da, ciddi bir azalma söz konusu olduğunda anemiye yol açabilir. Folat eksikliği günlük diyetle alakalıdır ve her gün yeniden alınması gerekir. Bunun için vücuttaki folat oranının takibi yapılmalı ve gerektiğinde destek alınmalıdır.

Folik Asit Eksikliği Neden Olur?

Folat eksikliği birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Bu sebeplerin başında sağlıklı besin tüketiminin yapılmaması gelir. Folik asit içeren besinler - örneğin, folik asidin bol bulunduğu koyu yeşil yapraklı sebzeler - yeterince tüketilmediğinde folik asit eksikliği belirtileri baş gösterir. Diğer taraftan bu besinlerin nasıl tüketildiği de önemlidir. Folat suda kolayca çözülebilir ve ısıya karşı hassastır. Yeşil yapraklı sebzeler fazla pişirildiğinde sebzelerdeki folat oranı ciddi miktarda düşer. Bu nedenle o sebzelerden vücudun ihtiyacı olan folat alınmamış olur. Yani yeterli derece sebze ve meyve tüketilmeyen bir diyet folik asit eksikliği için tehdit oluşturur.

Sebze ve meyve tüketiminin yanında fazla alkol kullanmak da vücuttan ciddi oranda folik asitin atılmasına sebep olur. Öte yandan bazı sindirim sistemi hastalıkları (çölyak ya da crohn hastalığı vs.) veya kullanılan bazı ilaçlar (fenitoin, sülfasalazin veya trimetoprim-sülfametoksazol vs.) folat eksikliği için tehdittir. Bunların yanında böbrek diyalizi ve hemolitik anemi de yine aynı şekilde vücuttaki folik asid oranını düşürmektedir. Ayrıca genetik olarak bazı gen varyantlarını taşıyan kişilerde de folik asitin sentezlenemediği bilinmektedir.

Son olarak hamilelikte folik asit eksikliği de önemlidir. Çünkü gelişim aşamasında olan bebek bolca folik aside ihtiyaç duyar. Aynı zamanda anne, vücuda alınan folik asidi daha yavaş sindirir. Bu nedenle gebelikte folat kullanımı bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.

TEG Market Açılış

Takviye Edici Marketimiz Yakında Açılıyor!

Hemen İnceleyiniz!

Folik Asit Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Folik asitin düşüklüğü eğer tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle belirtiler hissedildiğinde veya yapılan testler sonucunda folat düşüklüğü tespit edildiğinde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Folik asitin eksikliği tedavi edilmezse folat eksikliğine bağlı olarak megaloblastik anemi görülebilir. Megaloblastlar anormal büyüklükte ve zayıf biçimlendirilmiş kırmızı kan hücreleridir. Kırmızı kan hücrelerinin anormal olarak büyümesi ve zayıf olarak biçimlenmesi ise folik asit veya B12’nin yeteri kadar vücuda alınmaması sonucunda oluşmaktadır. Folik asidin oluşturduğu aneminin belirtileri genelde; yorgunluk, iştah kaybı, aşırı uyku, soluk cilt, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı, dilin şişmesi, ellerde ve ayaklarda karıncalanma / uyuşma olarak sıralanabilir.

Megaloblastik aneminin yanı sıra folat düşüklüğü glossit (dil iltihaplanması), açısal stomatit ve ağız yaralarına da sebep olmaktadır. Öte yandan “depresyon, sinirlilik, uykusuzluk, bilişsel gerileme, yorgunluk ve psikoz gibi nöropsikiyatrik” (4) belirtiler de folat eksikliği ile ortaya çıkar. Depresyon tedavisinde folat desteğinin depresyon sürecine olumlu etki ettiğine dair çeşitli araştırmalar da mevcuttur.(5)

Gebelik sürecinde ise folik asit eksikliği bebeğin omurga ve beyin gelişimini olumsuz etkilemekte ve doğumsal kusurlu (nöral tüp defekti) bebeğe neden olabilmektedir.

Folik Asit Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır / Folik Asit Testi

Folik asit düşüklüğü tespiti için uzman yardımı gerekmektedir. Doktorunuz yukarıda bahsettiğimiz belirtilere ek olarak, geçmiş hikayeniz ve şimdiki durumunuzla ilgili sorular soracaktır. Yeterli miktarda folik aside sahip olup olmadığınızı ise kan tahlilleriyle ölçecektir. Kan tahlili ile kolayca sahip olduğunuz değerleri öğrenebilir ve aynı zamanda nasıl bir takviyeye ihtiyacınız olup olmadığını da doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Folik Asit Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Öncelikle zengin bir diyete sahip olmak folik asid düşüklüğüne iyi gelecektir. Bahsedilen diyette koyu yapraklı sebzeler, narenciye, mantar çeşitleri gibi günlük hayatta çok rahatlıkla tüketilebilecek gıdalar bulunmalıdır.

Bir diğer yöntem ise folik asit takviyesi kullanmaktır. Yaş, geçmiş sağlık hikayesi, diyet gibi etkenler göz önüne alınarak yapılan tıbbi değerlendirmelerde folik asitin takviyesi sıklıkla önerilmektedir. Özellikle hamile kalmayı planlayan ya da hamile olan kadınların Dünya Sağlık Örgütü önerisine göre “günlük 400 µg (0.4 mg) folik asit takviyesi almaları” (6) önerilmektedir.

En İyi Folik Asit Ürünü Arayışınızda Bikalite

Günümüzde herhangi bir vitamin ya da gıda takviyesine rahatça ulaşılabilmektedir. Folik asid ve diğer gıda takviyeleri için de çeşitli e-ticaret sitelerinde birden fazla ürüne ulaşabilirsiniz. Ancak yine bilinebildiği gibi ülkemiz sahte ve uygunsuz üründe dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Gıdalar ve takviye edici gıdalar açısından bakıldığında, bu uygunsuzluk veya güvensizlik durumu kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı için çok ciddi risk taşımaktadır.

Bu açıdan bakıldığında ürünün üretim sürecinden sizlere ulaştırıldığı ana kadar olan tüm tedarik zincirinin kontrolü Bikalite’nin varlık nedenidir. Bikalite uzman ekibi yalnızca kalite standartlarına uygun üretilen, bu üretimini belgeleyen, test raporları olan, ruhsatlı ürünleri sizin için seçer. Seçilen ürünler doğrudan üreticisinden veya yetkili distribütöründen doğrudan orijinal olarak size ulaştırılır.

Sonuç olarak; en iyi folik asit takviyesi sağlınız için ne kadar önemliyse, ürüne en güvenilir biçimde ulaşmanız da o kadar önemlidir. Bikalite’nin sunduğu multivitamin ürünleriyde günlük folik asit ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz ve ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. Folic acid
 2. About Folic Acid
 3. Folate Deficiency Anemia
 4. Folic Acid Deficiency
 5. Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12
 6. Daily iron and folic acid supplementation during pregnancy
 7. Folate deficiency
 8. What is folate-deficiency anemia?
 9. What Is Folic Acid Deficiency Anemia?
 10. Genetic variation: impact on folate (and choline) bioefficacy
 11. Folate-Deficiency Anemia
 12. Anemia, Megaloblastic
 13. Folate Deficiency
 14. Folate Deficiency Anemia
 15. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 16. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

İlgili Yazılar

Folik Asit İçeren Besinler Hangileridir?
Folik Asit İçeren Besinler Hangileridir?

Folik asit içeren besinler hakkında merak edilenlere yazımızda yanıt vermeye çalıştık. İyi okumalar. Bikalite kaliteli, orijinal içerik ve ürün sunar.

Folik Asit Takviyesi Özellikle Kadınlarda Bir İhtiyaç mı?
Folik Asit Takviyesi Özellikle Kadınlarda Bir İhtiyaç mı?

Folik asit sadece kadınlar için değil herkes için ihtiyaçtır. Folik asit takviyesi ve kullanımını yazımızda inceledik. Bikalite kaliteli içerik, ürün sunar.

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

Etiketler: Takviye Edici GIda
Haziran 09, 2021
Listeye dön