Fazla C Vitaminin Zararları Nelerdir?

Fazla C Vitaminin Zararları Nelerdir?

C vitamini / askorbik asit, birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan çok önemli bir besindir. Bu vitaminden yeterince almak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için özellikle önemlidir. Ayrıca yara iyileşmesinde, kemiklerinizi güçlü tutmada ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede önemli bir rol oynar. İnsanların C vitamini takviyesi almasının en yaygın nedenlerinden biri, soğuk algınlığını önlemeye yardımcı oldukları fikridir. Ancak, birçok takviye, bazı durumlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilen aşırı yüksek miktarda vitamin içerir. Bu yazımızda, C vitamininin genel güvenliğini ve fazla C vitaminin zararları,yaniolası olumsuz etkilerini inceleyeceğiz.

C Vitamini Fazlalığı Nedir?

Normal şartlar altında yiyecekler ile birlikte yeterli miktarda alınabilen vitamin C gün içerisinde 2 gramdan fazla alınmasıyla karın ağrısına, bulantıya ve kusmaya sebep olabilir. Uzun süre ve yüksek dozda kullanılmasında da böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Günde 1 gramın üzerinde alındığında da idrardaki şeker miktarında artışa sebep olabilir. C vitamini demir emilimini arttırdığı için fazla tüketilmesi vücutta demir birikimine yol açan rahatsızlıkları olan bireyler için endişe vericidir.Askorbik asit için günlük alım dozu yaş ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilir, bu dozu aşmak çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Fazla C vitaminin zararları yukarıdaki beliriler gibi görülebilir ancak C vitaminini vücut kendisi üretemediği için C vitamininde herhangi bir kronik fazlalık görülmesi mümkün değildir. Unutmayın, çoğu insan için sağlıklı bir beslenme yeterli miktarda vitamin C sağlar.

C Vitamini Fazlalığı Belirtileri

Aslında aşırı askorbik asit tüketimi ile ilgili çok fazla yan etki yoktur. Bir şeylerin yolunda gitmediğini ilk fark eden muhtemelen sindirim sisteminiz olacaktır. Yaygın yan etkiler mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi şeklindedir. Ayrıca mide krampları, ishal veya bağırsak tıkanıklığı fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, yorgunluk, baş ağrısı, uykulu hissetme veya uykusuzluk gibi belirtiler de fazla C vitaminin zararları olarak yaşayabilirsiniz. Kızarık cilt de vitamin C fazlalığı kaynaklı bir belirti olabilir. Daha ciddi bir yan etki böbrek taşlarıdır ve her gün 2.000 mg veya daha fazla askorbik asiti ne kadar uzun süre tüketirseniz, önemli yan etkiler yaşama riskiniz artmış olur.

Fazla C Vitaminin Zararları

Askorbik asit temel bir besin maddesi olsa da çok fazla miktarda alınması mümkündür. C vitamini, büyümeyi ve gelişmeyi destekleyen ve vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olan, suda çözünen bir vitamindir. Vücudunuz askorbik asit üretmediği veya depolamadığı için beslenmenize C vitamini içeren besinler eklemek önemlidir. Çoğu insan için, bir portakal, bir bardak kadar çilek, doğranmış kırmızı biber veya brokoli gün içerisinde yeterli vitamin C alınmasını sağlar.

Yetişkinler için önerilen günlük askorbik asit miktarı günde 65 ila 90 miligramdır ve üst sınır günde 2.000 mg'dır. C vitamini fazlalığı aşağıdakilere neden olabilir:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Karın krampları
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk

C Vitamini İlaçlarının Yan Etkileri Nedir?

C vitamini ilaçlarının da diğer ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. İshal, bulantı, kusma, karın krampları/ağrıları veya mide ekşimesi oluşabilir. Kullandığınız bir C vitamini ilacı sonucunda bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya sağlığınız kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer doktorunuz sizi bu vitamini kullanmanız için yönlendirdiyse, size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu tarz vitamin C ilaçları kullanan birçok kişide ciddi yan etkiler görülmemiştir.

TEG Market Açılış

Takviye Edici Marketimiz Yakında Açılıyor!

Hemen İnceleyiniz!

Doğru C Vitamini Takviyesi Almak

Vitamin C, yediğimiz birçok gıdada bulunur. Bunu elde etmenin en iyi yolu, turunçgiller, kavun, kivi, brokoli, yeşil/kırmızı biber, lahana ve çok daha fazlasını içeren çiğ veya pişmemiş meyve ve sebzelerdir. Pek çok kişinin bildiği gibi, portakal suyu da C vitamini almanın harika bir yoludur, ancak içmeye hazır portakal suyu yerine taze sıkılmış portakal suyu içmeyi deneyin. Bir bardak taze sıkılmış portakal suyunda yaklaşık 96 mg vitamin C bulunurken, bir bardak mağazadan alınmış portakal suyunda yaklaşık 65 mg C vitamini bulunur. C vitamini açısından zengin yiyecekleri pişirmek veya uzun süre saklamak askorbik asit içeriğini azaltabilir.

Bunun dışında C vitamini içeren multivitamin takviyeleri almak, C vitamniyle birlikte vücudun itiyacı olan diğer vitamin ve mineralleri de almak anlamına gelir. Bikalite’deki C vitamini içeren takviye edici gıda çeşitleri dahil tüm ürünler, uzmanlarımızın denetimlerinden geçerek size sunulmaktadır. Bikalite’de yalnızca kalite kriterlerimize uygun, belgeli ürünleri size sunuyor, orijinal olarak üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırıyoruz. Bu noktada ürünlerimizi gönül rahatlığıyla kullanabilisiniz.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. Does Too Much Vitamin C Cause Side Effects?
 2. Too much vitamin C: Is it harmful?
 3. Is There Such a Thing as Too Much Vitamin C?
 4. Why You Have Cravings During Your Period and How to Fight Them
 5. Scurvy
 6. Ascorbic Acid (Vitamin C) - Side Effects, Interactions, Uses, Dosage, Warnings
 7. Dangerous Side Effects of Taking Too Much Vitamin C | Eat This Not That
 8. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 9. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Temmuz 09, 2021
Listeye dön