En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?

En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?

Vücudumuzun protein bileşiminin yaklaşık üçte birini oluşturan kollajen, cilt yapısı düzenlemesinin yanı sıra kanın pıhtılaşması gibi birçok görevde yer alan bir proteindir (1). Kolajen; kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağların ana yapı taşlarından biridir. Kolajen/collagen ayrıca kan damarları, kornealar ve dişler dahil olmak üzere vücudun diğer birçok bölümünde bulunur (2, 3, 4). Son yıllarda özellikle kozmetik ürünlerinde sıkça gördüğümüz bir yapı olan kollajen, popülerliğinin artmasıyla birlikte hakkındaki sorular da artmaya başladı diyebiliriz. Bu yazımızda, kollajen hakkında en çok merak edilen sorulardan olan “Kolajen takviyesi ne işe yarar, en iyi kolajen takviyesi hangisi ve kolajen hangi besinlerde bulunur?’’ sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar.

Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

Kollajen insan vücudunda en bol bulunan proteindir. Endojen kolajen ve eksojen kolajen olarak ikiye ayrılır. Endojen kollajen, vücut tarafından sentezlenen doğal kolajenlerdir. Eksojen kollajen, sentetiktir ve vücuda dış kaynaklar yoluyla alınır, kolajen takviyesi gibi bir dış kaynaktan gelir (1, 2). Eksojen kolajen, vücut dokularının onarımı da dahil olmak üzere tıbbi ve kozmetik amaçlar için kullanılır.

Peki, kolajen takviyesi ne işe yarar? Kolajenin vücudumuz için oldukça önemli bir yere sahip olması sebebiyle, gerekli kollajen ihtiyacınının doğla yollarla karşılanamadığı durumlarda, uzman kontrolünde tüketilen collagen takviyesinin faydalarını görmek mümkündür. Yaygın olarak bilinen kolajen faydaları ise şöyledir;

 • Cilt Sağlığını Korur: Kolajen cildinizin önemli bir bileşenidir. Cildi güçlendirmede rol oynar. Ayrıca hidrasyona fayda sağlayabilir. Yaşlanma durumunda, vücudumuz daha az kollajen üretir ve bu da cilt yüzeyinin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre, kolajen içeren takviyelerin kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceği görülmüştür (5, 6).
 • Eklem Ağrısını Azaltır: Kolajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdağın bütünlüğünün korunmasında yardımcı olur. Bu sayede, özellikle ileri yaşlarda çıkabilecek kemik ağrılarının önüne geçilebilir (4, 7).
 • Kalp Sağlığını Korur: Araştırmalara göre, kolajen takviyesi almanın kalple ilgili sağlık risklerinin azalmasında yardımcı olabileceği görülmüştür. Kolajen, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan kan damarları olan atardamarlara yapı sağlar. Yeterli collagenolmaması durumunda arterler zayıflayabilir ve kırılgan hale gelebilir. Bu, arterlerin daralması da birçok kalp rahatsızlığına sebep olabilir (1, 8).
 • Saç ve Tırnak Kırıklarını Önleyebilir: Kollajen almak, kırılganlığı önleyerek tırnaklarınızın gücünü artırabilir. Ek olarak, saçınızın ve tırnaklarınızın uzamasını teşvik edebilir (9).
 • Bu faydalara ek olarak, bireyden bireye çeşitli olarak başka faydaların görülmesi de mümkündür. Öte yandan, collagentakviyesine başlamadan önce bir hekim tavsiyesi almanız önerilir.

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Kollajen, hayvansal gıdaların bağ dokularında bulunur. Örneğin, tavuk ve bazı hayvan derilerinde büyük miktarlarda bulunur. Özellikle, tavuk ve diğer hayvanların kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan kemik suyu kollajen bakımından oldukça zengindir. Öte yandan, kolajen açısından zengin gıdaları tüketmenin vücudunuzdaki protein seviyelerini gerçekten arttırıp arttırmadığı konusunda belirsizlik sürmekte. Kolajen bakımından zengin olan besinler ise şunlardır;

 • Narenci
 • Biber
 • Çilek
 • Yumurta akı
 • Buğday tohumu
 • Süt ürünleri
 • Lahana
 • Mantar
 • Sarımsak
 • Domates

Bu besinlere ek olarak, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt ürünleri, baklagiller ve tofu gibi besinler de koLlajen açısından yüksek seviyelere sahiplerdir. Bu gıdaların kullanımı sayesinde, vücudun ürettiği collagen miktarında da artış görülmesi mümkündür. Bu nedenle, doğal olarak collagen alımı için bahsettiğimiz gıdalar tercih edilebilir (1

Diğer yandan, fasulye, mantar, domates, yeşil yapraklı bitkiler, sarımsak ve çilek gibi besinlerin tüketimi de collagen ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olabilir. Öte yandan, eksik alınması durumunda kollajen takviyesine bir hekim eşliğinde başlamanızı öneririz. Aksi halde, kolajen eksikliğinin sebep olabileceği kemik ağrıları gibi birçok sorunun baş göstermesi muhtemeldir (10).

Kolajen Üretiminde Faydalı Vitaminler Nelerdir?

Vücudumuzun collagen üretmesi için bazı besinlere ihtiyaç duyar. Bu işlem için de aminoasitlerin birleşmesi gerekir ve bu süreçte C vitaminine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, C vitamini içeren besinler tüketmek kollajen üretiminde yardımcı olur. Bu sayede, vücudun collagen ihtiyacı karşılanabilir. Ek olarak, diğer vitamin ihtiyaçlarının da karşılanması collagen üretiminde pay sahibi olabilir (2).

En İyi Kolajen Takviyesi

Elbette ki kollajen dahil vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, amino asit, antioksidan gibi madde ve bileşenlerin doğal yollarla temini en sağlıklısıdır. Besinlerle bu bileşenlerin çoğu normal koşullarda karşılanabilmektedir. Bu noktada bir kolajen eksikliği söz konusu olduğunda takviye edici gıda satın almak düşünülmeden, besinlerle eksikliklerin giderilmesi düşünülmelidir.

Öte yandan besinlerle eksikliğin giderilemeyeceği durumlar olduğunda ve pek tabi ki bir hekim önerisi ile; genelde takviye edici gıda, özelde kolajen takviyesi yapılabilir. Bu noktada doğrudan “en iyi kolajen markası” gibi bir tanım yapmak doğru değildir. Zira bu en iyi marka, kişinin bünyesine, ihtiyacına, uzmanınızın önerisine göre değişebilir.

Ayrıca için birçok takviye gıda mevcut olmasıyla birlikte, farklı katkı maddeleri içeren kollajen takviyeleri de mevcuttur. Bu sebeple, collagen almadan önce ürün etiketinin incelenmesi ve katkı maddesi içeren takviye gıdalardan uzak durmak sağlığınızın korunmasında yardımcı olabilir.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Ürünlerin içeriğiyle ilgili detay bilgi vererek, neyi aldığınızı bilmenize yardımcı oluyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz kolajen/collagen takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Collagen — What Is It and What Is It Good For?
 2. Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix
 3. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials
 4. Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature
 5. Skin anti-aging strategies
 6. Oral Intake of Specific Bioactive Collagen Peptides Reduces Skin Wrinkles and Increases Dermal Matrix Synthesis
 7. Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review
 8. Effect of Collagen Tripeptide on Atherosclerosis in Healthy Humans
 9. Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails
 10. 13 Foods That Help Your Body Produce Collagen

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Day2Day The Collagen Beauty Elastin - Kolajen, Elastin, Multivitamin, Multimineral - 60 Tablet
Day2Day The Collagen Beauty Elastin - Kolajen, Elastin, Multivitamin, Multimineral - 60 Tablet

Day2Day The Collagen Beauty Elastin; kolajen peptit, elastin peptit, SkinAx2 karışımı, R-alfa lipoik asit, mineral, vitamin içeren gıda takviyesi. Satın Al

Voonka Multi Collagen Powder - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Hidrolize Kollajen ve Vitamin C - 300g
Voonka Multi Collagen Powder - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Hidrolize Kollajen ve Vitamin C - 300g

Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Hidrolize Kollajen ve Vitamin C içeren takviye edici gıda.

İlgili Yazılar

Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri
Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri

Tip 1 Kollajen, Tip 2 Kolajen, Tip 3 Kollajen tipleri nedir, collagen işlevleri, vücut için önemi nedir, yazımızda değindik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Kolajen / Collagen Faydaları
Kolajen / Collagen Faydaları

Kemik, kas, cilt, saç için önemli olan kolajen nedir, kolajen faydaları ve kolajen takviyesi çeşitleri nelerdir inceledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ocak 28, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR