El Dezenfektanı Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

El Dezenfektanı Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Dezenfektanların hayatımızdaki yerinin artmasıyla birlikte; el dezenfektanı seçimi, el ve cilt dezenfektanlarının doğru kullanımı, yanlış kullanıldıklarında yapmamız gereken şeyler, kaliteli dezenfektan özellikleri gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Bu yazımızda el dezenfektanları hakkında merak edilen bu sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bikalite uzman ekibiyle, kaliteli, belgeli ürün ve ürünler hakkında kaliteli bilgi sunar. İyi okumalar.

El Dezenfektanı Nedir?

Gündelik hayatta ellerimiz dış dünya ile en çok temas eden organlarımız. Gün boyunca kapı kolu, pencere kolu, çeşitli elektronik aletler, kalem, masa sandalye gibi başkalarının da dokunduğu yerlere dokunuyoruz. Bu temaslar sonucunda bakteri ve virüs gibi çeşitli mikroorganizmalar kolaylıkla ellerimize bulaşabilir. Dezenfekte edilmemiş ellerimizle vücudumuzun göz, burun ve ağız gibi yerlerine dokunduğumuzda kolaylıkla hastalık yapıcı bu mikroorganizmaları vücudumuza almış oluruz. El dezenfektanı içerdiği kimyasallar yardımı ile bize zarar vermeden hastalık yapıcı bu mikroorganizmaları öldüren çözeltilerdir.

El Dezenfektanı Ne İşe Yarar?

Salgın hastalıkların artması ve buna paralel olarak kişisel hijyene verilen önemin artması ile birlikte el dezenfektanlarının kullanımı da arttı. Bakteri, mikrop ve virüs gibi hastalık yapıcı etkiye sahip mikroorganizmaların büyük oranda yok edilip, hastalık oluşturma etkisinin azaltılmasına dezenfeksiyon denir. El dezenfektanları, el ve cildin dezenfeksiyonu için kullanılır.

El Dezenfektanı Nedir

El Dezenfektanı Özellikleri Nelerdir?

El dezenfektanında kaliteyi belirleyen özellikleri şöyle sıralayabiliriz (1, 2):

 1. Alkol bazlı el dezenfektanı çeşitleri için, içerisinde en az %60 alkol olması
 2. Kısa süre içerisinde etkisini göstermesi
 3. Uzun süre etkisini koruması
 4. Rahatsız edici kokuya sahip olmaması
 5. Yakıcı veya yapışkan olmaması
 6. Kolay uygulanabilir olması
 7. Ellerde kuruluk, yanma, tahriş yapmaması
 8. Fiyat ve ulaşılabilirlik açısından uygun olması

Bu özelliklere sahip olan el dezenfektanları sağlığımız açısından daha iyidir. Bikalite olarak size sunduğumuz dezenfektanlar standartlara göre üretilmiş olup bu özellikleri taşırlar.

Kalite Belgeli El Antiseptiği Çeşitleri bikalite'de

promast-kokulu-dezenfektan

Yüksek etki gücüne sahip (alkollü ve alkolsüz), kaliteli ve belgeli dezenfektan çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Dezenfektan Satın Al

El Dezenfektanı İçeriği Nasıl Olmalıdır?

El dezenfektanı içeriğinde, başta alkol olmak üzere dezenfektana ekstra koruyuculuk katan kimyasallar ve dezenfektan kullanımını daha rahat hale getiren, cilde zararsız çeşitli katkı malzemeleri bulunur. Alkol olarak genellikle etanol isopropanol veya n-propanol kullanılır. Alkole ek olarak bulunabilecek malzemeler ise genellikle şunlardır (3, 4):

 • İlave antiseptikler (örneğin klorhexidin)
 • Sporlara karşı sporisid (Hidrojen peroksit gibi)
 • Ciltte kuruluğu ve tahrişi azaltmak için nemlendirici ve yumuşatıcılar
 • Az miktarda distile su
 • Renklendirici ve parfüm

El Dezenfektanı Çeşitleri Nelerdir?

El dezenfektanları kullanım yerlerine göre çeşitli şekillerde satılır. Bazı dezenfektanlar kişisel kullanım için küçük ambalajlarda satılırken, bazıları ortak kullanıma yönelik olarak büyük ambalajlarda sunulur. Genel olarak şu şekilde gruplandırılabilirler:

 • Sıvı El Dezenfektanı: Bu dezenfektanlar sıvı halde ambalajlanmış halde satılır ve ele dökerek uygulanır.
 • Jel El Dezenfektanı: El dezenfektanı jel olarak da adlandırılan bu formdaki dezenfektanlar, krem şeklinde ele sürülür. Daha yoğun olduğu için ambalajı küçük ve taşıması daha rahattır.
 • Sprey El Dezenfektanı: Sprey şeklinde püskürtülerek kullanılırlar.
 • El Dezenfektanı Bilekliği: Kullanım açısından rahatlık yaratmak ve taşımayı kolaylaştırmak için bileğe takılan küçük bir dezenfektan kabı içinde sunulan dezenfektanlardır. Kullanımı pratiktir.

El Antiseptiği Nedir?

Enfeksiyonu engellemek amacıyla canlı dokulara uygulanan kimyasallara antiseptik denir. El antiseptikleri elde bulunan mantar, bakteri, virüs gibi mikropları öldürür ve çoğalmalarını engeller. Bazı antiseptikler mikropları öldürürken bazı antiseptikler sadece çoğalmalarını engeller. Antiseptikler canlı dokulara uygulanırken dezenfektanlar canlı ve cansız yüzeylere uygulanabilir. El dezenfektanı ve el antiseptiği kavramları genel kullanımda benzer kavramlardır diyebiliriz.

dezenfektan-bikalite

En İyi Dezenfektan Markaları

Kaliteli Dezenfektan Satın Al

El Dezenfektanı ile Yüzey Dezenfektanı Farkları Nelerdir?

Yüzey dezenfektanları, temas ettiğimiz yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılır. Kapı kolu, trabzan, masa yüzeyi, ortak kullanılan elektronik aletler gibi gün içinde temas ettiğimiz yerleri mikroplardan arındırmak için kullanılan yüzey dezenfektanları, el dezenfektanlarından farklıdır.

El Dezenfektanı Yüzey Temizler mi?

El dezenfektanı cilde zarar vermeyecek şekilde üretilmiş dezenfektanlardır. Cilt üzerinde bulunan mikropları temizler. Yüzey dezenfektanları ise çeşitli ahşap, metal ve plastik yüzeylerin dezenfekte edilmesi için kullanılır. El dezenfektanlarının bu yüzeylere etkili bir şekilde nüfuz edip, mikropları öldürmesi çok zordur. Benzer şekilde ellerde kolayca tahrişe yol açabilecek yüzey dezenfektanları da el dezenfektanı yerine kullanılmamalıdır.

El Dezenfektanı ile Yüzey Dezenfektanı Farkları Nelerdir

El Dezenfektanı Zararları Nelerdir?

El dezenfektanları talimatnamelerine ve etiketlerinde yazan kullanım şekillerine uygun kullanıldıklarında zararlı değillerdir. Sadece dezenfektan içerisinde bulunan maddelere karşı alerjisi olanlar dikkatli olmalı, dezenfektan alırken içeriğini kontrol etmelidirler.

Aşırı el dezenfektanı kullanımı sonucunda ise ciltte kuruluk, kızarıklık ve çatlama görülebilir. Çünkü aşırı kullanım ciltteki yağ tabakasını incelterek kuruluk yaratır. Bu sebeple ellerimizi sadece olası virüs temasından sonra dezenfekte etmeliyiz. Bu soruna karşı dezenfektanla ellerimizi temizledikten sonra nemlendirici kullanabiliriz.

El Dezenfektanı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Dezenfektanlar açılmadığı sürece genel olarak üretiminden itibaren 3 yıla kadar raf ömürleri vardır. Üzerinde yazan son kullanım tarihine kadar kullanılabilir. Etkinliği için temel kriter içindeki alkol oranının düşmemesidir.

Açıldıktan sonra ise 6 ay içerisinde kullanılması tavsiye edilir. İçerisindeki alkol oranını uygun seviyede tutmak için ağzı sıkıca kapatılmış bir şekilde, ısıdan uzak tutulmalıdır.

El Dezenfektan İçilirse Ne Olur?

El dezenfektanı içeriğinde, içildiği takdirde sindirim sistemine zarar verebilecek kimyasallar barındırır. Yemek borusu, gırtlak ve mide gibi organların dokularına zarar verebilir. Bu sebeple içeceklerle karıştırılabilecek ambalajlarda saklanmamalı, çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. Dezenfektan içilmesi durumunda derhal en yakın sağlık birimine başvurulmalıdır.

El Dezenfektanı Göze Kaçarsa Ne Olur?

El dezenfektanı kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaların başında gözle temasından kaçınmak vardır. Göze kaçan miktara bağlı olarak verdiği zarar değişmektedir. Az miktarda el dezenfektanı göze kaçarsa suyla yıkanıp geçmesine rağmen büyük miktarda kaçtığında ciddi sorunlar yaratabilmektedir. El dezenfektanı içinde bulunan alkol gözde korneaya ve kök hücre bölgesine zarar verebilmektedir (5).

Göze dezenfektan kaçtığında ovuşturmaktan kaçınmalı ve hemen suyla en az 20 dakika yıkanmalıdır. Eğer gözde yanma ve ağrı azalmıyorsa, görmede sıkıntı varsa acilen bir doktora başvurulmalıdır (6).

Dezenfektan Ellere Zarar Verir mi?

Dezenfektan kullanımında aşırılığa kaçılırsa ciltte kuruluk, kızarıklıklar, çatlaklar ve soyulmalar görülebilir. Dezenfektanın içinde bulunan kimyasallar aşırı kullanım sonucu alerjik reaksiyona ve derideki yağ tabakasının zarar görerek ellerin tahriş olmasına sebep olabilir. Bu sebeple sadece olası virüs temasından sonra eller dezenfekte edilmelidir. Nemlendirici kullanılarak da kuruluğun önüne geçilebilir.

-dezenfektan-bikalite

Kalite Standartlarına Uygun Üretilmiş Dezenfektanlar için

Hemen TIklayın!

El Dezenfektanı Yüze Sürülür mü?

El dezenfektanları yüz temizliği için üretilmiş temizlik malzemeleri değildir. Yüze dezenfektan uygulamak birçok açıdan tehlikeli olabilir. İlk olarak göz kapağı ve burun çevresi gibi ince deri ile kaplı bölgelerde tahrişe sebep olup, kuruluk, kızarıklık ve alerjik reaksiyona yol açabilir. Yüz temizliği için sabun ve su kullanmak yeterlidir (7).

Dezenfektanlar Nasıl Kullanılır

Dezenfektanlar Nasıl Kullanılır?

Dezenfektanın yanlış kullanımı onun etkisini azaltır ve yeterince koruma sağlamaz. Doğru dezenfektan kullanımının ilk koşulu doğru dezenfektan seçimidir. Alkol bazlı el dezenfektanları için en az %60 alkol içeren (etikette etanol, etil alkol, izopropanol veya 2-propanol olarak listelenir) bir ürün seçimi yapmak gereklidir (1). Bikalite olarak size sunduğumuz dezenfektanlar içeriği açısından standartlara uygun, kalite kontrolleri yapılmış ve belgelendirilmiş ürünlerdir.

Seçimini doğru yaptıktan sonra ikinci adım onu doğru bir şekilde uygulamaktır. Etkili bir kullanım için elin avuç içi ve dışına, parmak aralarına ve bileğe kadar olan yerlere ovarak yeterli miktarda dezenfektan uygulamak gerekir. Dezenfektanlar hızlıca buharlaştığı için hızlı uygulama şarttır (2).

Dezenfektan kullanımı sırasında dikkat edilecek bir diğer husus da, aşırı kullanımdan kaçınmaktır. Ellerimizi sadece olası virüs temasından sonra dezenfekte etmemiz öneriliyor. Aşırı miktarda kullanım ciltte kuruluk, kızarıklık veya çatlama yapabilir. Sık kullanım kaçınılmaz ise nemlendirici uygulamak faydalı olur (1).

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da dezenfektanı gözlerimizden uzak tutmaktır. Dezenfektanın göze kaçması durumunda bol suyla yıkanmalı, kızarıklık, kaşıntı veya görmede bozukluk olursa doktora başvurulmalıdır.

El Dezenfektan Fiyatları Ne Kadar?

El dezenfektanı fiyatlarını belirleyen çok sayıda etmen vardır. Bunlar dezenfektanın içeriğindeki alkol oranı, dezenfektana eklenen koku, aroma ve nemlendiriciler, dezenfektanın paketlemesi, dermatoloji ve kalite testleri için harcanan para ve depolama gibi giderlerdir. Cildimize dermatolojik olarak uygun, kalite belgeli, uygun koşullarda depolanmış ve düzgün paketlenmiş bir dezenfektanın sağlayacağı koruma, fiyatından daha önemlidir.

En İyi El Dezenfektanı Markaları Hangileri?

En iyi el dezenfektanı, kalite standartları çerçevesinde üretilmiş, insan tenine uyumu dermatolojik testlerle kanıtlanmış, virüs ve bakterilere karşı etkisi testlerle ispatlanmış, tüm bu özelliklerini belgelemiş dezenfektandır. Bikalite olarak sitemizde size sunduğumuz el dezenfektanı ürünleri dermatolojik testleri geçmiş ve kalitesi ispatlanmış markalardır. Güvenle alabileceğiniz bu ürünler hem korona salgınında virüslere karşı hem de el dezenfeksiyonu gerektiren diğer ortamlarda kullanılabilir.

Bikalite | Kaliteli, Belgeli ve Orijinal

b_logo_turkuaz

Bikalite’deki tüm ürünlerimiz kalite uzmanı ekiplerimiz tarafından incelenmekte ve orijinal olarak size ulaştırılmaktadır.

İnceleyin!

Kaynakça:

 1. How to Select and Use Hand Sanitizer
 2. http://www.yeditepehastanesi.com.tr/el-dezenfektani-kullanma-rehberi
 3. Bonnabry, Pascal; Voss, Andreas (2017). "Hand Hygiene Agents". Hand Hygiene: a Handbook for Medical Professionals. John Wiley & Sons. pp. 51 et seq. ISBN 9781118846865.
 4. http://www.mikrobiyoloji.org/TR/Genel/BelgeKardes.aspx?F6E10F8892433CFFA79D6F5E6C1B43FF966558B052591965
 5. https://www.sabah.com.tr/yasam/2009/11/12/el_dezenfektanlarina_dikkat
 6. https://sagliklibireyler.com/gozume-dezenfektan-kacti-ne-yapmaliyim/
 7. https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/yuzune-surdugu-dezenfektan-hastanelik-etti-6374493/

İlgili Ürünler

Promast Clean El ve Cilt Dezenfektanı - 100ml - Kokulu
Promast Clean El ve Cilt Dezenfektanı - 100ml - Kokulu

Ürün, elde ve ciltte dezenfeksiyon sağlamak amacıyla kullanılır. İçeriğindeki alkol ve diğer dezenfekte edici içerikler sayesinde mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml
Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml

Ürün virus ve bakterilere karşı %70 alkol oranıyla yüksek etki gösteriyor ve cildi tahriş etmiyor. Kaliteli ve orjinal el dezenfektanı ile sağlığınızı koruyun.

İlgili Yazılar

Antiseptik Hakkında Merak Edilenler?
Antiseptik Hakkında Merak Edilenler?

Antiseptik nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir, dezenfektan ile farkı nedir gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Antiseptik Çeşitleri / Antiseptik Solüsyon Çeşitleri Nelerdir?
Antiseptik Çeşitleri / Antiseptik Solüsyon Çeşitleri Nelerdir?

Antiseptik /dezenfektan pandemi ile kullanımı artan ürünlerden oldu. Yazımızda size farklı antiseptik türlerini ve özelliklerini anlattık.

Etiketler: Dezenfektan
Eylül 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR