E Vitamini ile İlgili En Çok Merak Edilenler

E Vitamini ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Yağda çözünebilen yapıya sahip E vitamini; cilt sağlığı, göz sağlığı ve hormonal düzen gibi bir çok alanda önemli bir yeri olan vitaminlerden biridir. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de çok etkili bir rol oynar. Bikalite olarak bu yazımızda, insan vücudu için önemli işlevleri olan bu vitaminin yararları ve zararları, vitamin E içeren doğal besinler ve yardımcı besinler gibi bir çok akla takılan ve cevaplanması gereken soruları yanıtlamaya çalıştık. İyi okumalar.

E Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Cilt ve göz sağlığından bağışıklık sistemine kadar insan vücuduna birçok alanda yarar sağlayan vitamin E, insan için önemli bir besin ihtiyacıdır. Gerekli olan vitamin E vücuda alınmadığında gözle görülebilir bazı yan etkileri takiben ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

E vitamini eksikliği yaşayan bireylerde kas yorgunlukları, koordinasyon bozuklukları, uyuşukluk, karıncalanmalar, görüş bozuklukları ve bağışıklık sistemi problemleri gibi belirtiler görülmeye başlayabilir. Bunun devamında eğer erken bir zamanda gerekli tedavi yapılmazsa bu belirtiler ileride özellikle;

 • akciğerler, sindirim sistemi ve vücudun diğer hayati organlarına ciddi hasarlar veren bir hastalık olan Kistik Fibröz,
 • glüten adlı proteine karşı hassasiyet sonucu ortaya çıkan Çölyak,
 • sindirim ve boşaltım sistemlerinde kalınlaşma ve ülserlere yol açan bir bağırsak hastalığı olan Crohn ve
 • safra yollarından ince bağırsağa safra salgısının iletimindeki aksamalar sonucu ortaya çıkan Kolestaz

gibi hastalıklara yol açabilir (1).

E Vitamini Eksikliği için Kaliteli Vitamin E Takviye Çeşitleri

e_vitamini_teg_market

Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına katkı sağlayan E vitamini takviye çeşitleri bikalite’de.

Hemen Satın Alın!

E Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

Vücut için önemli olan E vitaminini aşağıdaki gıdaları düzenli olarak tüketerek temin etmeniz mümkündür:

 • Ay Çekirdeği: Vitamin E açısından zengin olan doğal ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bir avuç ay çekirdeği E vitamini, Magnezyum, Bakır, B1 vitamini, Selenyum ve lif gibi temel besinler içerir.
 • Ispanak: Sağlıklı yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan ıspanak başta E vitamini olmak yapısında birçok vitamin ve minerali bulundurur. Sadece yarım bardak ıspanak günlük vitamin E ihtiyacınızın %16’sını karşılar. Ispanağı çiğ şekilde veya salatanıza karıştırarak tüketebilirsiniz. Bunun yanında ıspanağı pişirerek yemek içerdiği besin maddelerin miktarını arttırabilir.
 • Bitkisel Yağlar: Bu vitamin bakımından zengin olan bir başka besin kaynağı da bitkisel yağlardır. Zeytinyağı, ayçiçek yağı ve buğday tohumu yağı bunların başında gelmektedir. Yalnızca 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı tüm günlük E vitamininizi alımınızı karşılar. Bitkisel yağlar vitamin E alımınızı artırmanız gerektiğinde günlük diyetinize dahil edilebilir.
 • Yer Fıstığı: Yer fıstığı doymamış yağlar açısından zengin, kolon kanseri ve safra taşı önlemeye yardımcı olan, kalp hastalıklarını önleyen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca vitamin E açısından da oldukça yeterlidir. Çeyrek fincan yer fıstığı gerekli olan vitamin E alımınızın %20’sini karşılar. Aynı zamanda kilo alma riskinizi de azaltır.
 • Avokado: Birçok sağlık uzmanına göre avokado lif açısından zengin, karbonhidrat oranı düşük ve vitamin E açısından zengin bir besin kaynağıdır. Yalnızca 1 avokado yemek, günlük vitamin E ihtiyacınızın %20’sini karşılar.
 • Badem: Enerjinizi düzeltmeye yardımcı olan ve E vitamini açısından zengin olan badem, 1 fincan tüketildiği taktirde ihtiyacınız olan E vitaminini karşılamakla kalmaz bu miktarın %181’ini sağlar. Bir bardak badem sütü içebilir veya badem yağıyla kızarmış ekmek tüketebilirsiniz.

Bu besinlerden farklı olarak karides, fındık, kuşkonmaz veya brokoli yemek de günlük E vitaminini alımınıza yardımcı olarak vitamin E eksikliğinizi gidermenizde yardımcı olur (2, 3, 4).

E Vitamini İçeren Besinler Hangileridir

E Vitamini Yağı Faydaları Nelerdir?

E vitamininden elde edilen vitamin E yağı istendiğinde direkt olarak insan derisine uygulanabileceği gibi losyon, jel ve krem gibi ürünlere de eklenerek kullanılabilmektedir. E vitamini yağı, E vitamininin yardımcı besinlerinden farklıdır çünkü direkt olarak cilde uygulanmaktadır. Fakat bu vitamin E ürünlerinin konsantrasyonu üreticiden üreticiye değiştiği için bazı kullanıcılar E vitamini kapsüllerini kırarak bu kapsülleri yutmak yerine ciltlerine de uygulamaktadırlar. E vitamininin yağı, özellikle cildi gençleştirici etkisi olduğunu iddia eden cilt bakım ürünleri başta olmak üzere birçok cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunur.

E vitamini yardımcı besinleri çeşitli kalp hastalıklarını, iltihabı önleyip kanser riskini azaltabildiği gibi bağışıklık sistemine ve göz sağlığına da önemli derecede yarar sağlarlar. Fakat bu vitamin E yardımcı besinlerinin herkese uygun olmadığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

E vitamini yağı direkt olarak cilde uygulandığından; cildi nemlendirir, yaraları iyileştirir, cilt kanserini önler, ciltte kaşıntıyı azaltır, Egzama ve Sedef hastalıklarının önüne geçer. Bu önemli etkilerinin yanında güneş yanıklarına ve tırnak sağlığına da iyi gelmektedir (5, 6).

Fazla E Vitamini Zararları Nelerdir?

E vitaminin yukarıda sayıldığı gibi çok önemli yararları olsa da gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda vücut için tehlike oluşturabilir. Yetişkinler ve 14 yaş ve üstü çocuklar günde 15 miligram (mg) E vitaminine ihtiyaç duyar (4). Prematüre bebeklerde veya çocuklarda bu sayı farklı olabileceği gibi laboratuvarlarda da bu değer değişiklik gösterebilmektedir.

Vücudunda bu üst değerden yukarıda bir değerde vitamin E bulunan kişiler, gerekli medikal destek alınmadığı taktirde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılabilmektedir. E vitamini fazlalığı / toksisitesi bilimsel kaynaklarda artan kanama riski ile ilişkilendirilirken, E vitamini eksikliği nörolojik hastalıklar ve anemi ile ilişkilendirilmiştir.

Yüksek E vitamini düzeyinin başlıca tehlikeli komplikasyonu kanamayı olsa da; bunun yanında tiroid problemleri, halsizlik, duygusal bozukluk, gastrointestinal düzensizlik, göğüslerde hassasiyet ve tromboflebit de diğer komplikasyonlar arasındadır (5).

E Vitamini Yüze Sürülür mü?

E vitamini, yağ formunda kullanıldığında insan cildine birden fazla yarar sağlayabilmektedir. Vitamin E yağı yüze uygulandığı zaman yüzü nemlendirir, besler ve canlandırır. E vitamini cilt bakımına iyi gelir ve kırışıklıkları önler. Cildin bariyer işlevini güçlendirmeye yardımcı olur. Doğal bir iltihap önleyici olan E vitamini, yatıştırıcı etkisiyle cildi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

E vitamini, korunmasız güneş ışığına maruz kalma ve hava kirliliği gibi günlük çevresel faktörlerin bir sonucu olarak ciltteki oluşabilecek bozulmaları önler ve cildin hasara karşı korunmasına yardımcı olur.

E vitamini yağı yüzde uygulandığında deri pigmentinin artımı olarak da bilinen hiperpigmentasyon üretimi yapar, cildin yaşlanmasını önler, kiri temizler. E vitamini yağı yüz dahil olmak üzere tırnaklara kadar vücudun farklı bölgelerinde kullanılabilir. Yüze uygulamanın en pratik yollarından birisi de birkaç damla vitamin E yağını bir damla normal gece kreminiz ile karıştırarak önceden yıkadığınız yüzünüze uygulamanızdır. Bu şekilde vitamin E bir serum görevi görecek ve gece boyunca yüzünüze yeterli nemi sağlayacaktır. Yastıklarınızın lekelenmemesi için yatmadan en az 30 dakika önce uyguladığınızdan emin olun (6, 7).

Cilde Vitamin E Sürmek Cildin İyileşmesini Sağlar mı?

E vitamini cilde uygulandığında ciltte iyileşmeyi desteklemektedir. Bir yara iyileştikten sonra ve o bölgeye sürülebilir. Daha yüksek dozlarda kullanılan E vitamini, cilt yanıklarına iyi gelebilmektedir. Ameliyat olmayı düşünüyorsanız bu işlemde E vitamini almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. E vitamini birkaç ilaç ile birlikte kullanıldığında etikileşime girebilir. Bu gibi durumlarda vitamin E almak kanamayı hızlandırabilir. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız vitamin E almadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir (8, 9).

E Vitamini Ampul Nasıl Kullanılır?

Cilt için yaşlanma karşıtı etki, peeling etkisi, aydınlatıcı ve yenileyici etkilere neden olan E vitamini ampülleri, vücudumuzun sağlığı ve sağlıklı görünüşü için yararlı ürünlerdir. Bu ampüllerin içerdiği faydalar, tercih edilen ürünlerin içeriklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. vtamin E ampullerinin kullanımı aşağıdaki şekildedir:

E vitamini ampulu dik bir şekilde tutulurken ürün, ampulün gövdesine gelince kapak kaydırılır. Daha sonrasında kapak, ampulün gövdesinden çıkartılır. Açıldıktan sonra ele dökülür ve avuç içerisinde dağıtıldıktan sonra gözlere ve yakın çevresinden uzak tutularak cilde uygulanır.

Bu ürünlerin kullanımından yeterli faydayı alabilmek için vitamin E ampullerinin düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

E Vitamini Fiyatları Nedir?

Piyasada her takviye edici gıda çeşidi için çok geniş bir aralıkta fiyatlara rastlamak mümkündür. Her üründe olduğu gibi takviye edici gıda ürünlerinde de ürünün minimum maliyeti altında karşılaşılan fiyatlar tüketicide doğal olarak soru işareti oluşturmakta ve ürünün orijinalliğini sorgulanır hale getirmektedir. Sağlık ve hijyen söz konusu olduğunda ürün niteliği ve kalitesi, görece fiyat avantajından daha önemlidir.

Bikalite her ürünün üretim sürecinden sizlere ulaştırıldığı ana kadar olan tüm tedarik zincirinin kontrolünün yapılmakta ve uygunsuz, güvensiz ürünleri barındırmamaktadır. Bikalite uzman ekibi yalnızca kalite standartlarına uygun üretilen ürünleri sizin için seçer. Seçilen ürünler doğrudan üreticisinden veya yetkili distribütöründen doğrudan orijinal olarak size ulaştırılır. En iyi E vitamini takviyesi sağlınız için ne kadar önemliyse, ürüne en güvenilir biçimde ulaşmanız da o kadar önemlidir. Bikalite’nin sunduğu multivitamin ürünleriyle günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz ve ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Günlük E Vitamini İhtiyacınızı Orijinal Takviyelerle Karşılayın

e_vitamini_teg_market

Bikalite’nin sunduğu multivitamin ürünleriyle günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Hemen Satın Alın!

Kaynakça:

 1. How to Identify and Treat a Vitamin E Deficiency
 2. Vitamin E Rich Foods: 10 Vitamin E Benefits You Need to Know
 3. Vitamin E - Vitamins and minerals
 4. 20 Foods That Are High in Vitamin E
 5. Vitamin E Toxicity
 6. Ten benefits of vitamin E oil
 7. Vitamin E Oil - How To Use It On Your Face, Benefits and Precautions
 8. A Beginner's Guide to Vitamin E and What It Does for Your Skin
 9. Vitamin E capsules: 5 different ways to use it for your skin

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Solgar E Vitamini - 200 IU Vitamin E - Takviye Edici Gıda - 50 Softjel
Solgar E Vitamini - 200 IU Vitamin E - Takviye Edici Gıda - 50 Softjel

Solgar E Vitamini, her kaspsülünde 200 IU vitamin E içeren takviye edici gıda. Şeker, tuz, gluten içermez. Veganlar, vejetaryenler için uygun. Satın Alın!

Orzax Ocean Lipozomal C Vitamini 1000mg, Fosfotidilkolin, E Vitamini - Takviye Edici Gıda - 20 Flakon
Orzax Ocean Lipozomal C Vitamini 1000mg, Fosfotidilkolin, E Vitamini - Takviye Edici Gıda - 20 Flakon

Orzax Ocean Lipozomal C Vitamini 20 Flakon; Günlük vitamin C ihtiyacınızın %%1250'ünü karşılayan takviye gıda. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

E Vitamini Eksikliği ve E Vitamini Fazlalığı
E Vitamini Eksikliği ve E Vitamini Fazlalığı

E vitamini eksikliği ve E vitamini fazlalığı nedir? Vitamin E hakkında merak edilen soruları inceledik. Bikalite kaliteli ürün ve kaliteli bilgi sunar.

E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler
E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini içeren besinler, E vitamini takviyesi, vitamin E ilaçları hakkında merak edilenleri derledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Eylül 23, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR