E Vitamini Eksikliği ve E Vitamini Fazlalığı

E Vitamini Eksikliği ve E Vitamini Fazlalığı

E vitamini, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayan, antioksidan özelliklere sahip, yağda çözünebilen bir vitamin çeşididir. Bu vitamin, birçok gıdada doğal olarak bulunur ancak alımının arttırılmasına yardımcı olmak için üreticiler tarafından takviye olarak çeşitli haplar, ilaçlar ve kapsüller gibi çeşitli gıda ürünlerine de eklenir. Vitamin E, vücuda kan dolaşımı yoluyla karışmadan önce karaciğerde depolanır. Vücudumuzun çalışması için temel bir vitamin olduğundan; E vitamini eksikliği de, E Vitamini fazlalığı da vücutta bazı önemli sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.

Yetişkin insan vücudundaki normal vitamin E seviyesi genellikle litre başına 5.5 ile 17 miligram aralığındadır. Genel olarak dengeli beslenme ile ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri alırız. E vitamininin eksikliği de bu sebeple sıklıkla görülen bir durum değildir ve genellikle altta yatan farklı bir durumun sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle prematüre bebeklerde E Vitamini eksikliği görülebilmektedir. Eğer bir yetişkinin vücudunda litre başına 4 miligramdan daha az vitamin E varsa, bu kişiler dışarıdan E vitamini takviyesi almaya ihtiyaç duyar.

E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vitamin E düşüklüğü yaşayan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Kas yorgunluğu: Vitamin E, merkezi sinir sistemi için oldukça önemlidir. Vücudun ana antioksidanları arasında yer almaktadır ve eksikliği sonucunda oksidatif stres ortaya çıkmakta, bu da kas yorgunluğuna neden olmaktadır.
 • Koordinasyon ve yürüme bozuklukları: Vitamin E eksikliği Purkinje nöronları olarak adlandırılan bazı nöronların bozulmasına sebep olabilir. E vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alan durumlardan bir tanesi olan koordinasyon ve yürüme bozukluğu ise, bu bozulan nöronların sinyal verme yeteneklerinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar.
 • Uyuşukluk ve karıncalanma: Sinir liflerinin zarar görmesi, sinirlerin sinyalleri doğru iletmesine engel olabilir ve bu durum da vücutta uyuşukluk ve karıncalanma hislerine yol açabilir. E vitamininin eksikliği sonucu oluşan bu duruma Periferik Nöropati de denilmektedir.
 • Görüş bozuklukları: E vitamini eksikliği belirtileri içerisinde yer alan bir diğer madde ise görüş bozukluğu durumudur. E vitamininin eksikliği retinadaki ışık reseptörlerini ve gözde bulunan diğer hücreleri güçsüzleştirerek görme bozukluklarına neden olabilir.
 • Bağışıklık sistemi problemleri: Yapılan bazı araştırmalar, vitamin E eksikliğinin özellikle orta yaşın üstündeki yetişkinlerin bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını engellediğini öne sürmektedir.

E Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Eksikliği görülen kişilerde aşağıdaki hastalıklar ortaya çıkabilmektedir:

 • Kronik Pankreatit (iltihap): Pankreasın kronik olarak sürekli bir şekilde iltihaplanması hastalığıdır. Sürekli iltihaplanmalar sonucu oluşan hasarlar yüzünden yavaş yavaş bölgedeki hücreler tahrip olmaya başlar ve hastalığın ilerleyen safhalarında yara dokuları oluşmaya başlar.
 • Kolestaz: E vitamininin eksikliği sonucu ortaya çıkabilen bu hastalık, kısaca safra salgısının safra yolundan ince bağırsağa uzanan aktarımında ortaya çıkan sorunlardır.
 • Kistik Fibroz: Sindirim, solunum ve üreme sistemlerinde bulunan mukus ve ter bezlerini etkileyen bir hastalıktır.
 • Çölyak Hastalığı: Besin emiliminin bozulması sonucu birçok hastalık ile beraber tetiklenen çölyak hastalığı kalıtsal ve genetik bir hastalıktır.
 • Crohn Hastalığı: Bir çeşit iltihabi bağırsak hastalığıdır.

E Vitamini Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Fazlalığının belirtileri, hafif ve ağır belirtiler olmak üzere gruplanabilir. Yapılan araştırmalara göre E vitamini fazlalığı hafif belirtileri; bulantı, baş ağrısı, ishal, mide ağrıları ve bitkinlik olarak görülmektedir.

Eğer yakın zaman içerisinde ve düzenli bir şekilde yüksek dozlarda vitamin E alındıysa baş ağrısı ve bulantı gibi belirtiler kısa süre içerisinde fark edilebilir. Bu belirtilerin görülmesi kişiden kişiye değişebilmektedir. E vitamini fazlalığı yaşayan bir kişide yukarıdaki belirtilerin hepsi görülebilir iken, bir başka kişide yalnızca iki tanesi görülebilmektedir.

E Vitamininin fazlalığı, bu belirtiler ışığında erkenden teşhis edilebilir ve medikal yardım alınabilirse, ileride oluşabilecek muhtemel aşırı kanama ve iç kanama gibi ciddi rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur.

E Vitamini Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

E Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar Nelerdir?

E Vitamini, her ne kadar insan vücudu için gerekli bir besin öğesi olsa da, bilinçsizce aşırı kullanılması sonucu ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. E vitamini fazlalığı kanın sulanmasına ve herhangi bir sebepten felç kalmanıza veya ölmenize neden olabileceği gibi tiroid sorunlarına, halsizliğe, duygu bozukluklarına, sindirim sistemi düzensizliklerine, meme hassasiyetine ve damar içi pıhtı oluşumu ile bağlantılı damar iltihabı gibi sonuçlar doğurabilir.

TEG Market Açılış

Takviye Edici Marketimiz Yakında Açılıyor!

Hemen İnceleyiniz!

Vitamin E Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Öncelikle, vücudunuzda vitamin E eksikliği belirtileri gözlemliyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir. Bu eksiklik, ilk aşamada düzenli ve kontrollü bir şekilde vücuda vitamin E takviyesi ile tedavi edilebilir. Öncelikli olarak, bu vitamin bakımından zengin gıdalardan oluşan sağlıklı bir diyet ile başlanılan tedavi aşamasında, yeterli olmadığı takdirde E vitamini takviye besinleri alınabilir.

E vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

E vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

 • Badem, ay çekirdeği, yer fıstığı gibi kabuklu yemişler ve çekirdekler
 • Tam tahıllı ürünler
 • Bitkisel yağlar, özellikle ayçiçek ve zeytinyağı
 • Lifli gıdalar
 • Yumurta
 • Kivi
 • Mango

vitamin E açısından zengın besinlerdir. Bu gıdaların yanında takviye E vitamini ürünleri almak da vücuttaki E vitaminini arttırmanın faydalı yollarından birisidir. Elbette ki, bu ürünleri kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

En İyi Multivitamin ve E Vitamini Takviyesi

Ülkemizdeki yüksek orandaki sahte ve/veya uygunsuz ürün arzı her alışerişte ve özellikle takviye edici gıda alalnıdan biz tüketicileri kaygılandırmaktadır. Bikalite’nin ortaya çıkış sebeplerinin başında güvenilir ve orijinal ürün sunmak bulunmaktadır.

Bikalite uzman ekibi, yalnızca kalite standartlarına uygun, belgeli ve kaliteli ürünleri sizin için seçmekte ve üreticisinden doğrudan size ulaştırmaktadır. E Vitamini takviyesi ve diğer besin takviyesi ihtiyaçlarınızda gönül rahatlığıyla Bikalite’deki ürünlerimizi tercih edebilirsiniz.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. What are the symptoms of low vitamin E?
 2. How to Identify and Treat a Vitamin E Deficiency
 3. Taking too much vitamin E can cause toxicity — here's how to recognize symptoms and get treatment
 4. Vitamin E Toxicity: All You Need to Know
 5. Vitamin E Toxicity
 6. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 7. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Haziran 11, 2021
Listeye dön