Dezenfektan / Antiseptik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dezenfektan / Antiseptik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pandemi sürecinde her türlü dezenfektan / antiseptik kullanımı, pandemi öncesine göre oldukça arttı. Yeni dezenfektan çeşitleri yaşantımıza girdi. Artık el dezenfektanı almadan sokağa çıkmaz olduk. Kıyafetlerimiz için kıyafet dezenfektanı, girdiğimiz asansörde ortam dezenfektanı kullanır olduk. Ev temizliğinde çamaşır suyunun yanında etkili yer ve yüzey dezenfektanını dahil ettik. Kısacası dezenfektanlar da tıpkı maske gibi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bundan dolayı da gerek ürünlerin niteliği ile ilgili, gerekse kullanımı ile ilgili çok farklı sorularımız olabilir. Bikalite olarak bu yazımızda, dezenfektanlarla ilgili merak edilen bazı sorulara yanıtlar aramaya çalıştık.

Dezenfeksiyon, Dezenfekte ve Dezenfektan Nedir?

Bir yüzeyde veya ortamda bulunan virüs, mikrop ve/veya bakteri gibi hastalık yapıcı etkiye sahip olan patojenlerin büyük oranda azaltılıp yok edilmesine dezenfeksiyon denir. Dezenfekte ise hastalık yapıcı patojenlerden büyük oranda arındırılmış olma durumudur. Dezenfeksiyon amacıyla kullanılan malzemelere ise dezenfektan denir.

Kaliteli Dezenfektan Bikalite

Kaliteli Dezenfektan / Antiseptik Çeşitleri

Hemen İnceleyin!

Antiseptik Nedir, Dezenfektan ile Farkı Nedir?

Canlı dokulara yerleşerek hastalığa yol açan mikrop, virüs, mantar gibi patojenleri öldürerek çoğalmalarını engellemek için kullanılan maddelere antiseptik denir. Bazı antiseptikler mikropları öldürürken bazı antiseptikler sadece çoğalmalarını engeller. Dezenfektanlar en büyük farkı antiseptiklerin canlı dokulara uygulanırken dezenfektanların canlı ve cansız yüzeylere uygulanabilir olmasıdır.

Sterilizasyon Nedir, Dezenfeksiyon ile Farkı Nedir?

Sterilizasyon hastalık yapıcı patojenlerin yanı sıra hastalığa yol açmayan mikroorganizmaların da tamamen yok edilmesidir. Sterilizasyon aynı zamanda bakteri sporlarını da yok eder. Dezenfektanlar ise sadece hastalığa yol açan patojenleri temizler ve bakteri sporları üzerinde etkileri yoktur.

Sterilizasyon Nedir, Dezenfeksiyon ile Farkı Nedir?

Kullanım Amaçlarına Göre Dezenfektanlar Nasıl Gruplandırılabilir?

Dezenfektanlar kullanım amaçlarına göre şöyle sıralanabilir:

  • El dezenfektanı: En az %60 alkol içeren ve elleri dezenfekte etmekte kullanılan dezenfektanlardır.
  • Yüzey dezenfektanı: Kapı kolu, masa, telefon, bilgisayar gibi günlük kullandığımız araçların yüzeylerinde bulunan virüsleri ve bakterileri temizlemekte kullanılan dezenfektanlardır.
  • Kıyafet dezenfektanı: Kıyafetleri dezenfekte etmekte kullanılan dezenfektanlardır.
  • Ortam dezenfektanı: Genel olarak kapalı alanların arındırılması, havada asılı bulunan mikoorganizmaları yok etmek için kullanılan dezenfektanlardır.
Antiseptik Nedir, Dezenfektanla Farkı Nedir?

Dezenfektanlar Hangi Şekillerde Satılır?

En yaygın olarak kullanıma sunulanlar, sıvı dezenfektan veya sprey dezenfektan formundadır. Bunun yanında el dezenfektanlarından bazıları jel formunda piyasada bulunur. Etkin olma durumu açısından aralarında fark yoktur. Bunların yanında konsantre halde satılan ve su ile seyreltilerek kullanılan dezenfektanlar da vardır.

Evde Bulunan Temizlik Ürünlerini Yer, Yüzey ve Ortam Dezenfektanı Olarak Kullanabilir miyim?

Evimizde bulunan temizlik malzemelerinin önemli bir kısmı yüzey dezenfeksiyonu için uygun değildir. Bu malzemeler dezenfeksiyon öncesi yapılacak temizlikte kullanılmalıdırlar. Evimizdeki temizlik ürünleri yüzeylerdeki kirleri temizleyerek, uygulanacak dezenfektanın daha etkili olmasını sağlar.

Virüslere Karşı Yüksek Etkili Yer ve Yüzey Dezenfektanı

Maretem yer ve yüzey dezenfektanı Bikalite

Koronavirüse, diğer virüs türlerine, bakteri ve mantarlara karşı yüksek etkili; kaliteli ve orijinal ortam, gıda, tekstil ve yüzey dezenfektanı Bikalite’de

Hemen Tıklayın!

Yer, Yüzey ve Ortam Dezenfektanları İnsanlar Üzerinde Kullanılabilir mi?

El dezenfeksiyonu için yüzey veya ortam dezenfektanlarını kullanmak uygun değildir. Bu tür dezenfektanların testler ortam dezenfeksiyonu için yapılmıştır. Büyük çoğunluğu cilde zarar verebilmektedir. Yer ve yüzey dezenfektanlarının ambalajlarında genellikle el ve cilt temizliği için kullanılmaması özellikle belirtilmiştir. Dezenfektanları kullanmadan önce ambalajındaki kullanma talimatının incelenmesinde ve bu talimata göre uygulama yapılmasında fayda vardır.

Yer, Yüzey ve Ortam Dezenfektanları İnsanlar Üzerinde Kullanılabilir mi?

Dezenfektanlar Bozulur mu? Son Kullanma Tarihleri Var mıdır?

Dezenfektanlar açılmadığı zaman içerisindeki alkol oranı uygun seviyede kaldığı sürece kullanılabilir. Bu süre genel olarak 3 yıldır. Kutu üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Açıldıktan sonra ise 6 ay içerisinde kullanılması tavsiye edilir. İçerisindeki alkol oranını uygun seviyede tutmak için ağız sıkıca kapatılmış bir şekilde, ısıdan uzak tutmalıdır..

Dezenfektanları Hangi Koşullarda Saklamalıyız?

Dezenfektanların etkinliği içerisindeki etkin maddelerin bozulmamasına bağlıdır. Ağzı sıkıca kapalı bir şekilde, doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde saklanması gerekir. Ayrıca çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdırlar.

Aşırı Dezenfektan Kullanımı Ellere Zarar Verir mi?

Aşırı miktarda dezenfektan kullanımı ciltte kuruluk, kızarıklık ve çatlamaya yol açabilir. Dezenfektanda bulunan kimyasallar, aşırı kullanım sonucunda deri üzerindeki yağ tabakasını incelterek ellerimizde kuruluk yaratabilir. Bunu engellemek için ellerimizi aşırı miktarda dezenfektan ile temizlememek gerekir. Gün içerisinde virüslü yüzeye dokunma ihtimali varsa tekrar kullanılabilir. Dezenfekte ettikten sonra kullanılacak bir nemlendirici de faydalı olur.

Dezenfektan Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Dezenfektan göze kaçarsa göz bol suyla yıkanmalıdır. Eğer gözde kızarıklık, kaşıntı veya görmede bozukluk olursa acilen doktora başvurmak gereklidir.

Dezenfektan Fiyatları Nedir?

Piyasada her dezenfektan / antiseptik çeşidi için çok geniş bir aralıkta fiyatlara rastlamak mümkündür. Her üründe olduğu gibi dezenfektan / antiseptik ürünlerinde de ürünün minimum maliyeti altında karşılaşılan fiyatlar tüketicide doğal olarak soru işareti oluşturmakta ve ürünün orijinalliğini sorgulanır hale getirmektedir.

Sağlık ve hijyen söz konusu olduğunda ürün niteliği ve kalitesi, görece fiyat avantajından daha önemlidir. Bikalite olarak ilkemiz kalite standartlarına uyduğu belge ile ispatlı ürünleri sizlere sunuyoruz. Covid-19 dahil pek çok zararlı organizmanın dezenfeksiyonu için kullanılabilecek, yüksel etki gücüne sahip (alkollü ve alkolsüz), kaliteli ve belgeli dezenfektan çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kaliteli ve Belgeli Dezenfektan Çeşitlerİ Bikalite’de

maratem el dezenfektanı

Covid-19 dahil pek çok zararlı organizmanın dezenfeksiyonu için kullanılabilecek, yüksel etki gücüne sahip (alkollü ve alkolsüz), kaliteli ve belgeli dezenfektan çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Dezenfektan Satın Al

Kaynakça:

  1. Introduction, Methods, Definition of Terms
  2. El Dezenfektanı Ömrü Ne kadar?
  3. Aşırı dezenfektan, kolonya ve sabun kullanımı kontakt egzamayı artırır
  4. Prof. Dr. Çalıkoğlu: Aşırı dezenfektan ve sabun kullanımı egzamaya neden olabilir
  5. https://www.sabah.com.tr/yaşam/2009/11/12/el_dezenfektanlarina_dikkat
  6. Frequent Questions Related to Coronavirus (COVID-19)

İlgili Ürünler

Promast Clean El ve Cilt Dezenfektanı - 100ml - Kokulu
Promast Clean El ve Cilt Dezenfektanı - 100ml - Kokulu

Ürün, elde ve ciltte dezenfeksiyon sağlamak amacıyla kullanılır. İçeriğindeki alkol ve diğer dezenfekte edici içerikler sayesinde mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml
Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml

Ürün virus ve bakterilere karşı %70 alkol oranıyla yüksek etki gösteriyor ve cildi tahriş etmiyor. Kaliteli ve orjinal el dezenfektanı ile sağlığınızı koruyun.

İlgili Yazılar

Yer ve Yüzey Dezenfektanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yer ve Yüzey Dezenfektanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer ve Yüzey Dezenfektanı nerelerde, nasıl kullanılır? Kullanımda nelere dikkat edilmeli? gibi merak edilen soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kısa Tarihçesiyle Kolonya
Kısa Tarihçesiyle Kolonya

Pandemide yeniden keşfettiğimiz ve vazgeçilmezimiz olan kolonya, hangi tarihsel süreçlerden günümüze gelmiş? yazımıda bulabilrsiniz. Bikalite, kaliteli ürün ve içerik sunar.

Etiketler: Dezenfektan
Mayıs 05, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR