Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Vücutta yaşanan demir eksikliği ya da demir eksikliği anemisi yeterince kırmızı kan hücresine sahip olmadığınızın göstergesidir. Başka bir deyişle vücudunuzun yeterli kadar oksijene sahip olamamasıdır. Bu nedenle demir eksikliği, ciddiye alınması gereken bir problemdir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Meyveler

İçinde demir bulunduran meyveler, genelde hem olmayan demire sahiptirler. Meyvelerin pek çok farklı faydaları olmalarına rağmen genelde meyvelerde demir bulunmaz. İçinde demir barındıran meyveler:

 • İncir,
 • Hurma,
 • Kuru üzüm,
 • Kuru erik

olarak sayılabilir (1). Ancak besinlerle alınan demirin emilimini artırılmasında rol alan meyveleri tüketmek de oldukça önemlidir. Özellikle hem olmayan demir içerikli besinler tüketildiğinde bol miktarda C vitamini almak demir emilimini önemli oranda arttırmaktadır. Bu anlamda demir emilimine yardımcı, C vitamini yönünden zengin meyvelerden bazıları:

 • Greyfurt
 • Kivi
 • Kavun
 • Portakal
 • Çilek
 • Mandalina

olarak sıralanabilir (2)

Demir Eksikliğine İyi Gelen Kuruyemişler

Bitkisel gıdalar arasında kuruyemişler demir kaynağı açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle vegan ya da vejetaryen olarak bitkisel bazlı beslenmeye sahip insanlar için iyi bir alternatiftir. Demir eksikliğine iyi gelse de, kuruyemişlerin yağ oranları fazla olmasından dolayı kontrollü tüketilmesi gerekmektedir. Demir eksikliğine iyi gelen kuruyemişlerden bazıları şunlardır:

 • Kavrulmuş kabak çekirdeği
 • Tuzsuz, kavrulmuş ay çekirdeği,
 • Fındık
 • Badem, kavrulmuş, tuzsuz
 • Yer fıstığı
 • Kuru Üzüm
 • Kuru Kayısı
 • Kaju
 • Kestane (3, 4).

Demir Eksikliğine Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Günümüzde siyah çayın demir emilimini azalttığı yaygın bir bilgidir. Ancak çay ve demir arasındaki ilişkiye dair araştırmalar devam etmektedir. Yine de siyah çayın içerdiği tanen maddesinin demir emilimini azaltabileceği söylenebilir.

Ayrıca demir emilimini engelleyebilecek polifenol maddesinin de siyah çayda diğer çaylara oranla daha yüksek miktarda bulunduğu bilinmektedir. Bitki çayları arasında ise: nane çayı, limon çiçeği çayı, papatya çayı, yeşil çay gibi çaylar da demir emilimini siyah çay kadar azaltmasa da olumsuz yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak bitki çaylarının demir eksikliğine iyi gelmesi üzerine bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Aksine başta siyah çay olmak üzere bitki çaylarının demir emilimine negatif etki yapma ihtimali vardır. Bu nedenle, özellikle demir eksikliğine sahipseniz, bitki çaylarını ya da siyah çayı yemeklerle birlikte tüketmemeniz gerekmektedir. Yemekten sonra en az bir saat beklenmelidir (5, 6).

Daha fazla bilgi için Demir Nelerde Var? En Çok Demir İçeren Besinler Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Demir Eksikliği Bitkisel Tedavi

Aneminin bilinen birincil nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliği dünya nüfusunun önemli bir çoğunluğunu etkilemekte ve ilerleyen zamanlarda demir eksikliğinin daha da yükselişe geçeceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle bilim insanları özellikle gelişmemiş olan ülkelerde kullanılan demir eksikliği tedavisi ile yakından ilgilenmeye başlamışlardır. Bunun sebebi bu ülkelerde çoğunlukla bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılıyor olması ve anemi tedavisi için daha iyi stratejilere ihtiyaç duyulmasıdır (7).

Yapılan bazı araştırmalara göre anemi için kullanılan bitkilerden bazılarının demir eksikliğini gidermeye yardımcı olabileceği saptanmıştır (8). Bazı bölgelerde yapılan araştırmalarda ise yaygın olarak kullanılan bitkisel tedavinin demir eksikliğini gidermede yardımcı olabileceğini ancak biyoyararlanım açısından daha fazla araştırmaya gerek duyulması gerektiği belirtilmiştir (9). Gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerde ise genellikle demir ilaçları kullanılmakta ve bitkisel tedavi çoğunlukla destek olarak tüketilmektedir. Ancak bitkisel tedaviden daha nitelikli sonuçlar alınabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Demir Eksikliği İlaçları

Demir eksikliği ilaçları anemi tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Demir eksikliği için kullanılan ilaç formları genelde tablet, kapsül veya demir eksikliği iğnesidir. Demir eksikliği ilaçları başka hastalıklara sahip olma durumunda veya farklı ilaçları kullanma halinde etkileşime girebilir. Bu nedenle demir ilaçları mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Demir Eksikliği Hapı

Genel olarak demir eksikliği durumunda ilaç olarak önerilen tedavi yönteminin başında demir eksikliği hapı, kapsülü gelmektedir. Farklı formatlarda sunulan hapların kullanım yöntemini tıbbi geçmişinize ve yaşınıza göre en iyi doktorunuz belirleyecektir.

Demir Eksikliği İğnesi

Demir eksikliği iğnesi, oral yoldan demir eksikliği hapı alamayanlar için önerilmektedir. Demir iğnesi, yaygın olarak, kişinin demir hapı kullanamadığında, bağırsaklarda demir emilimi sorunları yaşandığında, kronik böbrek rahatsızlığında veya ameliyatlarda yaşanan kan kayıpları sonucunda verilebilmektedir (10). Dozajı kişinin ihtiyacına göre değişebilmektedir. Bu nedenle doktorun tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Demir Eksikliği İçin Vitamin

Demir eksikliği söz konusu olduğunda farklı vitamin destekleri, demir eksikliğini olumlu yönde etkilemektedir. Bu anlamda A vitamini, demir takviyesinin etkinliğini arttırabilmektedir. Ayrıca riboflavin eksikliği (B2 Vitamini), demir eksikliğinin önemli bir kısmında sorumlu olabilmektedir. Bu nedenle takviye olarak önem kazanmaktadır. Folik Asit / Folat ve B12 Vitamini ise megaloblastik anemiyi önleyebilir. Prematüre bebeklere verilen E vitamini, prematüre anemisini azaltırken, C vitamini ise gıdalarla alınan demir emilimini arttırabilmektedir (11). Ancak demir eksikliği için vitamin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

En İyi Demir Takviyesi Çeşitleri Bikalite’de

demir_minerali_2

Sağlığınıza değer katacak günlük demir takviyesi ihtiyacınızı kaliteli takviye gıda markaları ile karşılayın

Hemen Satın Alın!

Demir Minerali Eksikliği Nasıl Giderilir?

Birçok insanda çok yaygın olarak görülen bir problem olması nedeniyle, bu konuda çok fazla merak edilen soru bulunmaktadır. Bu sorulardan bazılarına ve yanıtlarına kısaca değinelim:

1.Demir eksikliği doğal yollarla nasıl giderilir?

Demir eksikliğinin hafif düzeyde olduğu durumlarda demir yönünden zengin besinlerle eksiklik telafi edilebilmektedir. Ancak uzun süreli demir düşüklüğü ya da demir eksikliği anemisinde takviyelerin yanı sıra demir odaklı beslenme de oldukça fayda sağlamaktadır.

2.Yetişkinlerde demir eksikliği nasıl giderilir?

Besinlerle demir eksikliğini telafi etmeye çalışanların en yaygın sordukları sorulardan biridir. Günlük alınması gereken demir miktarı kişinin yaşına, hikayesine ve hatta bazen cinsiyetine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle bu sorunun tek bir yanıtı yoktur.

3.Demir eksikliği en hızlı nasıl giderilir?

Demir eksikliği beslenme ile maalesef çok hızlı bir şekilde telafi edilemez. Ancak beslenmeyi demir ağırlıklı yapmanız durumunda, duruma göre belli bir sürede etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. Bu süreyi etkileyebilecek durumlardan biri biyoyararlanım açısından nasıl beslendiğinizdir. Besinlerde iki şekilde demir bulunmaktadır. Bunlar hem ve hem olmayan demir şeklindedir. Hem demirin emilimi,hem olmayan demire göre daha fazladır. Et, tavuk, balık gibi ürünlerde hem olan demirin vücuttaki emilimi fazla iken, sebze ve tahıllarda hem olmayan demir bulunmaktadır (12). Ancak hem olmayan demir, demir içeren besinlerin yanında bol C vitamini içeren besinlerle birlikte emilimi arttırılabilir. Demir eksikliğini hızlı gidermenin yollarından biri demir takviyesi almaktır. Ancak taviye gıda ürünlerini hekiminizin kontrolünde kullanmanız tavsiye ediriz.

Daha fazla bilgi için Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Demir Takviyesi Çeşitleri

Demir eksikliği sorunu her geçen gün giderek artmaktadır. Orantılı olarak demir takviyeleri de çoğalmaktadır. Bu nedenle güvenilir bir takviye almak sağlık açısından oldukça önemlidir. En iyi demir takviyesi vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra doktorunuz tarafından önerilen üründür.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz demir takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. 52 Iron-Rich Foods to Add to Your Diet
 2. Iron deficiency anemia - Symptoms and causes
 3. https://www.nal.usda.gov/sites/www.nal.usda.gov/files/iron.pdf
 4. Iron - Health Professional Fact Sheet
 5. Drinking tea could lower your iron levels | SBS Food
 6. Can Drinking Tea Reduce Iron Absorption?
 7. Ethnomedical Study and Iron Content of Some Medicinal Herbs Used in Traditional Medicine in Cote D'Ivoire for the Treatment of Anaemia
 8. Ethno-medicinal knowledge and plants traditionally used to treat anemia in Tanzania: A cross sectional survey
 9. Herbs as a dietary source of iron
 10. Iron injection
 11. The role of vitamins in the prevention and control of anaemia
 12. Çocuk Beslenmesinde Demirin Yeri ve Önemi

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Sidefer - Sukrozomiyal Demir ve Vitamin - Takviye Edici Gıda - 20 Stik
Sidefer - Sukrozomiyal Demir ve Vitamin - Takviye Edici Gıda - 20 Stik

Sidefer 20 Stik - Sukrozomiyal demir içeren takviye edici gıda. 1 ml'i günlük demir ihtiyacının % 103'ünü karşılar. 4-10 yaş için uygundur. Satın Al!

Solgar Gentle Iron - 17mg Demir Bisglisinat - Takviye Edici Gıda - 90 Kapsül
Solgar Gentle Iron - 17mg Demir Bisglisinat - Takviye Edici Gıda - 90 Kapsül

Solgar Gentle Iron - 17mg Demir Bisglisinat - Takviye Edici Gıda - 90 Kapsül. Şeker, tatlandırıcı içermez. Vegan kullanımına uygun. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Demir Nelerde Var? En Çok Demir İçeren Besinler Nelerdir?
Demir Nelerde Var? En Çok Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Demir alımı nasıl olmalı, demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler neler, demir içeren besinler, meyveler neler gibi soruları yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Yazımızda vücutta demir eksikliği nasıl giderilir? sorusunu farklı açılarla yanıtlamaya çalıştık. Bikalite kaliteli ürün ve içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ocak 19, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR