D Vitamini ve Güneş

D Vitamini ve Güneş

Vitamin D vücut sağlığı için oldukça önemli olan bir vitamindir ve hormonal görevleri de vardır. Öte yandan, D vitamini eksikliği gitgide yaygınlaşan bir hastalık olmaya devam ediyor. Bunun en büyük sebebi ise yeteri kadar güneş ışınları almamak olarak görülüyor. Bu durum da kişinin nerede yaşadığı, ten rengi, ve kozmetik ürünlerin kullanılması gibi faktörlerden kaynaklı olabiliyor (1, 2). Bu yazımızda, ‘‘Güneşten D vitamini nasıl alınır ve güneş D vitamini ihtiyacı için yeter mi?’’ sorularına cevaplayacağız. İyi okumalar.

Güneşten D Vitamini Nasıl Alınır?

Vitamin D güneş ışınları sayesinde üretilebilen tek vitamin olduğu için her zaman merak konusu olmuştur. Özellikle yaz ayları birçok insanın vitamin D ihtiyacını karşıladıkları zamanlar olarak görülür. Öte yandan, kış aylarında D vitamini ihtiyacını güneşten karşılamak oldukça zor olabilir. Bu sebeple, D vitamini eksikliği kış ayları kendini daha sık gösteren bir rahatsızlıktır. Ancak bu ne kadar güneş ışını alırsak vitamin D ihtiyacımız o kadar azalır sonucunu doğurmuyor. Çünkü aşırı derecede güneş ışınlarına kalmak da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Güneşten yeteri kadar D vitamini almak için gün ortalama haftada birkaç kez 10-30 dakika aralıklarında güneş ışınları almanız yeterli olacaktır. Ancak bu aralıklar yaşadığınız yere göre değişiklikler gösterebilir. Örneğin Rusya’da yaşayan birinin Türkiye’de yaşayan birine göre daha fazla güneş ışığına ihtiyacı olabilir (3, 4).

Güneş, D Vitamini İhtiyacımızı Karşılamaya Yeter mi?

Güneşten alınan vitamin D kalsiyum emilimini artırır, kas ve lif bağlarını güçlendirir ve daha sağlıklı ve dinç bir vücudun anahtarı olur. Günümüz şartlarında güneşten uzak kaldığımız günler olabiliyor. Her ne kadar büyük bir sorun olarak görülmese de bu durum D vitamini eksikliği ile sonuçlanabiliyor.

Vitamin D gıdalar ve besin takviyeleri sayesinde alınabilen bir vitamin olsa da güneşin önemi daha da büyüktür. Çünkü D vitamininin en başta gelen görevlerinden biri olan kalsiyum emilimi güneş ışınları sayesinde vücuda kazandırılır. Bu sebeple, güneşin vitamin D ve insan sağlığı üzerindeki etkisi büyüktür. Öte yandan, günlük güneş ışığı ihtiyacınıza ek olarak, D vitamini içeren besinler ve takviye gıdalar kullanılması da önerilir. Çünkü besinlerden alınan vitamin D yanında birçok minerali de getirir. Bu sebeple, D vitamini içeren gıdalar tüketmeniz sayesinde, ihtiyacınız olan diğer mineralleri de alırsınız (5, 6).

Güneşten D Vitamini Vücudun Neresinden Alınır?

Vücudumuz, dışarıya çıktığımızda cildimize güneş ışığından vitamin D üretir. Özellikle Mart ve Eylül ayları arasında vücudumuz ihtiyacı olan D vitaminini güneş ışınları sayesinde üretebilir. ‘‘Güneşten D vitamini vücudun neresinden alınır?’’ sorusu da burada devreye girer.

Cildimiz sayesinde dışarıdan gelen güneş ışınları vücudumuz absorbe eder. Böylece, vücudumuz cildimiz tarafından emilen güneş ışınlarını D vitaminine çevirir. Öte yandan, fazla vitamin D için uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız. Aksi halde, ciltte yanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer uzun süre dışarıda olmanızı gerektirecek bir durum varsa güneş kremi kullanımı, uygun kıyafetler ve güneş ışınlarının daha seyrek geldiği yerleri tercih edebilirsiniz ve böylece yaşayabileceğiniz sorunları en aza indirebilirsiniz.

Alacağınız önlemlere ek olarak, ten renginizin de önemi oldukça büyük. Örneğin beyaz tenli bir bireyin koyu ten rengine sahip bir kişiye göre daha az güneş ışınları alması önerilir. Beyaz ten rengine sahip bir bireyin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması vücudunda ağır yanıklara sebep olabilir. Bu durum da kişinin hayatını kısıtlayabilir (4, 6, 7).

D Vitamini Takviyesi Ne Zaman Alınmalı?

Güneşten ve vitamin D içeren besinlerden vitamin D alımı vücudumuz için oldukça önemlidir. Ek olarak, D vitamini takviyesi almak da vitamin D dengenizi koruyabilir. Öte yandan, D vitamini testi bu durumda büyük rol oynar. Vitamin D testi sayesinde ihtiyacınız olan vitamin D değerlerini öğrenirsiniz ve takviye gıda alımına başlayabilirsiniz. Aksi halde, bilinçsiz alınan vitamin D takviyesi D vitamini fazlalığı rahatsızlığına neden olabilir.

Vitamin D testi sonucuna göre bir doktor eşliğinde vitamin D takviyesi alınabilir. Vitamin D diyetinin yanı sıra alınan vitamini D takviyeleri ve güneş D vitamini ihtiyacınızı tamamen karşılayacaktır (7, 8).

Kaliteli D Vitamini Markaları Bikalite'de

Vitamin ve diğer takviye gıda alımlarında kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerine uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki kaliteli D vitamini markaları doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. Vitamin D and Your Health
  2. How to Safely Get Vitamin D From Sunlight
  3. Sun Protection and Vitamin D
  4. How To Get Vitamin D From Sun
  5. How To Get More Vitamin D From The Sun
  6. The Right Way To Get Vitamin D
  7. Vitamin D Myths 'D'-bunked
  8. Vitamin D Supplements: How to Take Them Safely?

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Day2Day The Collagen All Body - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Kolajen Peptitleri, Vitamin Kompleksi - 300g
Day2Day The Collagen All Body - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Kolajen Peptitleri, Vitamin Kompleksi - 300g

Day2Day The Collagen All Body - 300g. kolajen peptit, glutatyon, hyaluronik asit, vitamin, mineral kompleks içeren takviye gıda. Glüten içermez.

Vitabiotics Immunace - A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E Vitamini, Magnezyum, Demir, Çinko - 30 Tablet
Vitabiotics Immunace - A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E Vitamini, Magnezyum, Demir, Çinko - 30 Tablet

Vitabiotics Immunace; A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E vitaminlerini ve magnezyum, demir, çinko içeren gıda takviyesi. Vejetaryenler için uygun.

İlgili Yazılar

D Vitamini Takviyesi Neden Gerekli?
D Vitamini Takviyesi Neden Gerekli?

D vitamini takviyesi kimlere gerekli, vitamin D ne zaman alınmalı ve D vitamini nasıl alınır? sorularına cevap vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

D Vitamini Fazlalığı Nedir?
D Vitamini Fazlalığı Nedir?

D vitamini fazlalığı nedir? Vitamin D fazlalığı zararları, belirtileri neler? D vitamini zehirlenmesi nedir, nelere sebep olur? Yazımızda derledik.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 08, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR