D Vitamini Nelerde Var? D Vitamini Olan Besinler Hangileridir?

D Vitamini Nelerde Var? D Vitamini Olan Besinler Hangileridir?

Vitaminler, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için gereken organik bileşiklerdir. Vitamin D de diğer vitaminler gibi vücudumuzun genel yapısı için oldukça büyük önem teşkil eder. Bu sebeple, D vitamini bulunan besinler tüketmeyen kişilerde birçok rahatsızlık görülebilir. Bu rahatsızlıkların başında gelen Osteoporoz yani kemik erimesi ise kişinin hayatını birçok yönden kısıtlayabilir.

Vitamin D her ne kadar güneşten yeteri kadar alınabilse de D vitamini içeren gıdalar tüketmek de vitamin D ihtiyacını karşılamak için oldukça önemlidir. Özellikle güneş ışınlarının pek fazla gelmediği yerlerde yaşayan kişilerin D vitamini olan yiyeceklerin tüketilmesi önemlidir. Bu kişilere ek olarak, obezite rahatsızlığına sahip bireyler ve yaşlı bireyler için de durum aynıdır. Bu nedenle, D vitamini içeren besinler tüketmek birçok bireyin sağlığına katkı sağlamaktadır.

Vitamin D içeren besinler oldukça sınırlıdır. Öte yandan, hayvansal besinler vitamin D değerleri açısından zengindir. Özellikle, balık ürünleri gibi yağ oranı yüksek besinler vitamin D için en çok tercih edilen besinlerdendir. Balık ürünlerinin yanı sıra, süt, yumurta, yoğurt ve diğer hayvansal gıdalar da vitamin Dihtiyacını karşılamak için tüketilen besinlerdir.

Vitamin D bulunan hayvansal gıdalara ek olarak, birçok sebze ve meyve de vitamin D ihtiyacınız için alabileceğiniz besinlerdendir. Bu sebeple, D vitamini diyetlerinde sebze ve meyve tüketimi yaygındır (1, 2).

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini güneşten alınabilen bir vitamin olsa da besinlerde vitamin D ihtiyacını karşılamak için önemlidir. Özellikle hayvansal gıdalar D vitamini ihtiyacını karşılamada oldukça etkilidir. Hayvansal gıdalara ek olarak, sebze ve meyve ürünleri de bireyin vitamin D alımında yaygın olarak tercih edilen ürünlerdir.

Yaz aylarında her ne kadar güneş ışınları yeteri kadar alınabilse de kış ayları için durum pek aynı değil. Kış aylarında bireylerin daha az güneşe maruz kalması sebebiyle D vitamini eksikliği görülebiliyor. Öncelikli olarak yağ değeri yüksek olan hayvansal gıdalar, gerekli olan vitamin D ihtiyacını kısmen karşılayabilir (1, 2, 3).

D Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

D vitamini içeren meyvelerin sayısı oldukça sınırlı. Hemen hemen her meyvede vitamin D olsa da D vitamininin değeri yeteri kadar fazla değil. Bu sebeple, D vitamininin diyetlerinde genellikle hayvansal gıdalar ve sebzeler kullanılır. Öte yandan, meyveler, D vitamininin yanı sıra birçok vitamini de barındırdığı için tüketimi tavsiye edilir.

Vitamin D içeren spesifik bir meyve olmamasına rağmen meyve tüketimi vücut sağlığı için oldukça büyük rol oynar. Meyvelerin sahip olduğu diğer vitaminler vücuttaki D vitaminin daha verimli kullanılmasını sağlar. Bu sebeple, diyetlerde katkısız meyve suyu tüketimi de vitamin D ihtiyacınızı karşılamak için önemli bir destek olabilir. Bu nedenle, katkısız meyve suyuna diyetinizde yer verebilirsiniz (4).

D Vitamini Hangi Sebzelerde Var?

Meyveler vitamin D değerleri bakımından sınırlı olsa da sebzeler için bunu söyleyemeyiz. Güneş ve hayvansal gıdalara ek olarak, sebzeler de vitamin D ihtiyacını karşılamak için oldukça önemli besinlerdir. Özellikle kış aylarında tüketimi ve sindirimi daha rahat olması sebebiyle sık sık tercih edilebilir.

A vitamini değerleri yüksek olan havuç, brokoli ve maydanoz gibi besinlerde de D vitamini oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple, öğünlerde de kullanılabilecek olan bu ürünler birçok diyetisyen tarafından da önerilen besinlerdir. Bu besinlere ek olarak, mantar da D vitamini değeri oldukça yüksek olan bir gıdadır. Mantarlar da insanlar gibi güneş ışınlarını D vitaminine çevirebilir. Bu nedenle, vitamin D ihtiyacını karşılamak için mantar tüketimi mantıklı bir seçim olabilir (5, 6).

D Vitamini Aç Karnına Mı İçilir?

Vitamin D yağda çözünen bir vitamin olması sebebiyle yüksek yağlı yiyeceklerle birlikte tüketmek, sindirimi daha kolaylaştıracağı gibi etkiyi de artırabilir. Bu sebeple, D vitamini takviyesini yemeklerle birlikte alınması daha doğru olacaktır. Özellikle, yağ oranı yüksek olan besinlerle birlikte vitamin D takviyesi almak takviyenin daha kolay sindirilmesini sağlayabilir (7).

D Vitamini Eksikliğinde Ne Yenmeli?

Vitamin D güneş ışınları tarafından daha yoğun alınabilen bir vitamin olmasına rağmen gıdalardan da almak mümkündür. Özellikle, hayvansal gıdalardan olan; et, balık, süt, yoğurt, peynir gibi gıdalardan vitamin Dihtiyacının bir kısmını karşılamanız mümkündür. Ek olarak, meyve ve sebze tüketimi de vitamini D eksikliğinde güneş ışınları kadar etkiye sahip olmasa da diyetlerde tercih edilen besinlerdir (1, 2, 3, 4, 5, 6).

D Vitamini İlaçları

Vitamin D ihtiyacını karşılamak için birçok D vitamini ilacı mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanlar; D vitamini damlası, D vitamini hapı, D vitamini kapsülü,D vitamini ampulü, D vitamini tableti ve D vitamini iğnesidir. Bu ilaçlar ve takviyeler özellikle D vitamini eksikliği görülen bireylere uygulanır. Öte yandan, bu takviye ve ilaçların bilinçsiz kullanımı kişinin sağlığını oldukça kötü yönde etkileyebilir. Bu sebeple, doktor eşliğinde olmadan bu ilaçların kullanımı önerilmez.

Vitamin D testinin ardından belirli değerlere göre tedavide kullanılan bu ilaçlar kişinin vitamin D ihtiyacını karşılamak üzere kullanılır. Özellikle güneş ışınlarına az maruz kalan kişilerde kullanılması önerilen bu ilaç ve takviyelerin, bireyin vitamin D ve kalsiyum gereksinimlerini karşıladığı görülmüştür (8).

En İyi D Vitamini Takviyesi

Vitamin ve diğer takviye gıda alımlarında kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerine uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki multivitamin ve mineral takviyeleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. What Foods Are Highest in Vitamin D?
  2. Top 10 High Vitamin D Foods
  3. 7 Healthy Foods That Are High in Vitamin D
  4. What Are The Best Dietary Sources of Vitamin D?
  5. Good Sources of Vitamin D
  6. Foods to Get More Vitamin D in Your Diet
  7. When Is Best Time To Take Vitamin D
  8. Influence of Drugs on Vitamin D and Calcium Metabolism

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Wellcare Vitamin D3 - Takviye Edici Gıda - 400 IU - 5 ml Sprey
Wellcare Vitamin D3 - Takviye Edici Gıda - 400 IU - 5 ml Sprey

Wellcare D3 400 IU; D3 bağırsak sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Koruyucu, renklendirici içermez. 2-4 yaş & üstü kullanıma uygun.

Orzax İmunol Defence - C Vitamini, D3 Vitamini, Çinko - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe
Orzax İmunol Defence - C Vitamini, D3 Vitamini, Çinko - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe

İmunol Defence 20 Saşe; D3 vitamini, C vitamini ve çinko içeren takviye edici gıda. %100 Orijinal. Bikalite, kaliteli ürün sunar.

İlgili Yazılar

D Vitamini ile İlgili Merak Ettiğiniz 10 Soru
D Vitamini ile İlgili Merak Ettiğiniz 10 Soru

D vitamini kemik sağlığının korunmasında başlıca rol oynar. D vitamini eksikliği ve vitamin D hakkkında merak edilen 10 soruya cevap verdik. İyi okumalar.

D Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 11 Soru
D Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 11 Soru

D vitamini nedir, nasıl alınmalıdır, vitamin D güneşten alınabilir mi gibi merak edilen soruları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR