COVID-19'a Neden Olan Virüs Varyantları

COVID-19'a Neden Olan Virüs Varyantları

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayımlanan ve corona virüs / COVID-19 varyantlarını ele alan bu yazıyı, Bikalite olarak da sizin için çevirdik. Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler, ürün gruplarıyla ilgili bilgi veriyoruz. Otoritelerin Korona virüsle ilgili değerli içeriklerini çevirerek sizinle paylaşıyoruz. İyi okumalar...

Bu varyantların özelliklerine ilişkin bilgiler hızla ortaya çıkmaktadır. Bilim adamları; ne kadar kolay yayıldıkları, daha ağır hastalığa neden olup olamayacakları ve şu anda izin verilen aşıların insanları bunlara karşı koruyup koruyamayacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyorlar.

Covid-19 Varyantları Hakkında Bildiklerimiz

Virüsler sürekli olarak mutasyon yoluyla değişir ve bir virüsün yeni varyantlarının zamanla ortaya çıkması beklenir. Bazen yeni varyantlar ortaya çıkar ve kaybolur. Bazen de yeni varyantlar ortaya çıkar ve varlığını sürdürür. Bu pandemi sırasında COVID-19'a neden olan virüsün birden fazla çeşidi belgelenmiştir.

COVID-19'a neden olan virüs, geniş bir virüs ailesi olan koronavirüstür. Koronavirüsler, yüzeylerindeki taç benzeri sivri uçlardan dolayı böyle adlandırılır. Bilim insanları, virüs yüzeyindeki sivri uçlardaki değişiklikler de dahil olmak üzere virüsteki tüm değişiklikleri sürekli olarak takip ediyor. Virüsün genetik analizlerini de içeren bu çalışmalar, bilim insanlarının virüsteki değişikliklerin virüsün yayılma şeklini nasıl etkileyebileceğini ve virüsün bulaştığı insanları nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı oluyor.

COVID-19'a neden olan virüsün birden fazla çeşidi dünya çapında görüldü:

  • Birleşik Krallık (İngiltere), 2020 sonbaharında çok sayıda mutasyon içeren B.1.1.7 adlı bir varyant belirledi. Bu varyant, diğer varyantlardan daha kolay ve hızlı yayılıyor. Ocak 2021'de Birleşik Krallık'taki uzmanlar, bu varyantın diğer varyant virüslere kıyasla artmış bir ölüm riski ile ilişkili olabileceğini bildirdi, ancak bu bulguyu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Bu varyant ilk olarak ABD'de Aralık 2020'nin sonunda tespit edildi ve o zamandan beri dünyanın birçok ülkesinde görüldü.
  • Güney Afrika'da, B.1.351 adlı başka bir varyant, B.1.1.7'den bağımsız olarak ortaya çıktı. İlk olarak Ekim 2020'nin başlarında tespit edilen B.1.351, B.1.1.7 ile bazı mutasyonları paylaşıyor. ABD'de bu varyantın neden olduğu vakalar Ocak 2021'in sonunda bildirildi.
  • İlk olarak Ocak ayının başlarında Japonya'daki bir hava alanında rutin tarama sırasında test edilen Brezilya'dan gelen gezginlerde tespit edilen P.1 adlı bir varyant ortaya çıktı. Bu varyant, antikorlar tarafından tanınabilme kabiliyetini etkileyebilecek bir dizi ek mutasyon içerir. Bu varyant ilk olarak ABD'de 2021 Ocak ayının sonunda tespit edildi.

Bu varyantlar, diğer varyantlardan daha kolay ve hızlı yayılarak daha fazla COVID-19 vakasına yol açabilir. Vaka sayısındaki artış, sağlık hizmetlerinde daha büyük bir yoğunluk oluşturacaktır. Bunun sonucunda daha fazla hastaneye yatış ve potansiyel olarak daha fazla ölüm görülecektir.

Şimdiye kadarki çalışmalar şu anda izin verilen aşılamalarla üretilen antikorların bu varyantları tanıdığını göstermektedir. Bu konu bilim insanları tarafından yakından takip edilmekte ve yeni çalışmalar yapılmaktadır.

COVID-19'a neden olan virüsün yayılmasını sınırlamak ve halk sağlığını korumak için aşılama, fiziksel mesafe, maske kullanımı, el hijyeni, izolasyon ve karantina gibi halk sağlığını korumaya yönelik önlemlere uymak çok önemlidir.

Covid-19 Varyantları Hakkında Bilmediklerimiz

Bilim insanları bu varyantlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyorlar ancak bu varyantları tamamıyla anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Bu yeni varyantlar ne kadar yaygınlaştı?

  • Bu yeni varyantların neden olduğu hastalık, şu anda dolaşımda olan diğer varyantların neden olduğu hastalıktan nasıl farklıdır?
  • Bu varyantlar mevcut tedavileri, aşıları ve testleri nasıl etkileyebilir?

Korona Varyantları Ne Anlama Geliyor?

Korona Varyantları Ne Anlama Geliyor?

Halk sağlığı yetkilileri, varyantların yayılmalarını kontrol etmek için onlar üzerinde hızla çalışıyorlar. Varyantların şu özellikleri üzerine çalışmalar sürmektedir:

  • Kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığı
  • İnsanlarda daha hafif veya daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı
  • Mevcut viral testlerle tespit edilip edilmediği
  • COVID-19 tedavisi için şu anda kullanılan ilaçlara tepkisi
  • COVID-19 aşılarının etkinliğinde değişiklik yapıp yapmadığı

CDC Ne Yapıyor?

CDC, diğer halk sağlığı kurumlarıyla işbirliği içinde durumu yakından izliyor. CDC, tanımlanan varyantların yayılmasını izlemek, ortaya çıkan viral varyantları karakterize etmek ve yeni SARS-CoV-2 varyantları bulma yeteneğini genişletmek için çalışıyor. CDC, EPA’nın N Listesi: Koronavirüs için Dezenfektanlar (COVID-19) üzerindeki dezenfektanların bu varyant virüsleri etkisiz hale getirdiğini doğrulamak için EPA ile işbirliği yapmaktadır. Yeni bilgiler mevcut olduğunda, CDC güncellemeler sağlayacaktır.

Bu yazı CDC'nin 12 Ocak 2021 tarihli About Variants of the Virus that Causes COVID-19​​ başlıklı yazısından çevrilmiştir.

İlgili Ürünler

Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket
Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket

Ürün, kolay nefes almaya imkan tanıyan, esnek ve hava geçirgen yapıdadır. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmiş olup filtrasyon ve kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Plasser Yüz Koruyucu Siperlik
Plasser Yüz Koruyucu Siperlik

Ürün, vizör veya siperlik isimleriyle bilinen bu ürünler, dış ortamda bulunan toz partikülleri ve sıvılara karşı bariyer oluştururlar. Bu sayede dış ortamdaki zararlı maddelerin yüze temasını engellemeyi hedeflerler.

İlgili Yazılar

Coronavirüs (COVID-19) Hakkında Toplum Yararına Tavsiyeler: Hurafelere Yanıtlar
Coronavirüs (COVID-19) Hakkında Toplum Yararına Tavsiyeler: Hurafelere Yanıtlar

Yanlış bilgiler kötü sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple yazıda, COVID-19 hakkındaki söylentilere ve gerçeklere yer verilmiştir.

COVID-19 Aşısı ile İlgili Hurafeler ve Gerçekler
COVID-19 Aşısı ile İlgili Hurafeler ve Gerçekler

Yazıda, COVID-19 aşısı, Coronavirüs ve Corona testi ile ilgili merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışılmıştır.

Etiketler: Covid - 19
Nisan 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR