Çocuklarımıza Doğru Maske Kullanımı ve Hijyen Bilinci Aşılamalıyız

Çocuk Maskesi Kullanımı ve Hijyen

Çocuklarımıza maske kullanmanın önemini, doğru kullanımını, kişisel hijyen bilinci ve gerekliliklerini öğretmeli ve uygulamalarını alışkanlık haline getirtmeliyiz. Hem okulda hem de oyun alanlarında hem de kreşlerde yaşıtlarıyla oyunlar oynayan, bir çok ortak eşya kullanan ve yetişkin insanlardan daha hareketli olan çocuklar; bu bilinç sayesinde virüsten daha iyi korunur. Kısaca çocuklarımız için doğru çocuk maskesi seçmek, yüksek bilinç oluşturmak etkili koruma sağlamak için en önemli iki konudur.

Çocuklar için yetişkinler ve özellikle ebeveynler rol modeldir. Bizim maskeyi gerekliliklerine göre kullandığımızı, hijyen kurallarına dikkat ettiğimizi gören çocuklar bizi taklit ederler. Bunun yanında onların anlayabileceği bir dille koronavirüs ve virüsten korunma yolları hakkında bilgi vermek, onlara herkesin virüsü yenme konusunda çalıştığını anlatmak öğretici olur. Konuyla ilgili çeşitli oyunlaştırmalar, evden çıkarken hep beraber ayna önünde maske takmak eğitici olabilir.

Çocuk Maskesi Kullanımı

Çocuklar için maske kullanımı hakkında bilgi verilirken üzerinde durulması gereken en önemli noktalar şunlardır:

  • Maskeye ellenmemeli: Çocuğun sürekli olarak ağız ve burnunu kapatan maskeye dokunmaması gerektiğini ona anlatmalıyız. Maskenin dışında biriken virüsler eline bulaşarak daha sonra çocuğun burnuna veya ağzına teması yoluyla bulaşabilir. Bu öncelikli olarak engellenmelidir.
  • Maske düzenli değiştirilmeli: Çocuğa maskenin belli bir etkinlik süresi olduğu ve bu süreyi geçirirse maskenin bir koruyuculuğunun kalmadığı anlatılmalıdır. Maskeyi düzenli olarak değiştirme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Maske arkadaşlarıyla değiş tokuş yapılmamalı: Çocuklara maskenin bir oyuncak olmadığı, sadece kişisel kullanım için olduğu öğretilmelidir. Arkadaşları ile değiştirmenin onu hasta yapabileceği anlatılmalıdır.
  • Maske nasıl takılır ve çıkarılır konusu ile ilgili eğitilmeli: Çocuğa uygulamalı olarak maske takma eğitimi verilmelidir. Maskeyi nasıl takip çıkaracağını ve maskeyi kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılmalıdır.
Nimo Çocuk Maskesi

Nimo Çocuk Maskesi

Hemen Satın Al

Çocuk Dezenfektanı ve Diğer Hijyen Malzemeleri Kullanımı

Çocuklara maske kullanımının yanı sıra dezenfektan ve hijyen malzemelerinin kullanımı da öğretilmelidir. Bu doğrultuda öğretilmesi gereken iki önemli şey vardır:

  • Düzenli el yıkama: Çocuklara gün içinde hastalık kapabileceği yerlerle temas ettikten sonra ellerini yıkamaları gerektiği anlatılmalıdır. Özellikle oyun oynadıktan, arkadaşları ile zaman geçirdikten sonra ve dışarıdan eve geldikten sonra hemen ellerini yıkamaları gerektiği anlatılmalıdır.
  • El dezenfektanı veya kolona: Çocuklara kolonya ve dezenfektan kullanımı anlatılıp hangi durumlarda dezenfektanla ellerini temizlemeleri gerektiği öğretilmelidir.

En İyi Çocuk Maskesi Satın Alınmalı

Yukarıdaki davranışların alışkanlık haline getirilmesi önemlidir ancak yeterli değildir. Zira güvenilir, koruyucu, kaliteli çocuk maske kullanılmadığı koşulda, çocuk ne kdar dikkat ederse etsin uygunsuz maskelerin virüs geçirgenliğinden dolayı riskle karşı karşıya kalır. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz gereklerden belki de daha önemlisi ebeveynlerin doğru nitelikte ve kaliteli çocuk maskesi almasıdır.

Koronavirüs’te çocuklar önemli taşıyıcı pozisyonundadır ancak son çıkan varyantlarla birlikte artık virüsten risk oluşturacak düzeyde etkilenebilmektedir. Bikalite olarak size sunduğumuz çocuk maskeleri hem standartlara uygun, belgeli, test raprolu, kalite kontrolü yapılmış maskelerdir, hem de boyut olarak çocukların yüzüne daha uygundur. Cerrahi çocuk maskesi olarak da adlandırılan bu maskeler, çocuklarımızı virüsten korumada çok etkilidir. (1)

Farklı Yaş Gruplarına Uygun Alvent Çocuk Maskesi

Alvent Çocuk Maskesi

4-12 ve 10-16 yaş grupları için 2 farklı ebatı bulunan Alvent Mini Meltblown Çocuk Maskesi %98 koruma sağlar.

Güvenle Satın Alın

Hijyen için Çocukların Seveceği Dezenfektanlar Tercih Edilmeli

Dezenfektan için maskedeki gibi bir kriter bulunmuyor. Ancak çocukların taşımaktan hoşlanacağı bir şişede satılan dezenfektanlar onlara daha cazip gelebilir. Farklı renk ve kokularda dezenfektanlar çocukların hoşuna gidebilir. Çocuklara aynı zamanda gün içinde hangi durumlarda bu dezenfektanlar kullanacağı ve hangi şekilde kullanacağı uygulamalı olarak gösterilmelidir.

Ek olarak piyasada çok farklı kokuda kolonya ve kolonyalı mendiller bulunmaktadır. Alkol oranı yüksek ve virüslere karşı etkili olan bu ürünlerden tercih etmek uygun dezenfeksiyonu sağlayacaktır.

Eyüp Sabri Tuncer Kolonyalı

Eyüp Sabri Tuncer Kolonyalı Mendil Çeşitleri

İnceleyin

Bikalite Çocuk Maskesi Çeşitleri

Sonuç olarak çocuklar salgın hastalıklar söz konusu olduğunda tehlikeye en açık gruptur. Bunun sebepleri olarak çocukların birçok tehlikenin farkında olmaması ve hastalığı ciddiye almaması başta olmak üzere oyun ve okul zamanlarında birçok çocukla iç içe olması, sosyal mesafe gibi bir uygulamaya uymakta zorlanması olarak sayılabilir.

Bunların yanı sıra genelde tek beden üretilen cerrahi maskeler ve koruyucu maskeler çocukların yüzüne büyük gelebilir. Yüze tam oturarak ağız ve burun çevresini kaplamayan maskeler tehlikeye davetiye çıkarır. Çünkü bu maskelerin ağız ve burun bölgelerinde boşluklar kalır. Bu boşluklar nefes alıp verirken virüsün solunum yoluna ulaşmasına olanak sağlar.

Bikalite olarak size sunduğumuz çocuk maskeleri yüze tam oturan, çocukların ağız ve burun çevresini sıkıca kapatan maskelerdir. Bu sayede virüse karşı çocuklarımız korunmuş olur. Bikalite çocuk maskeleri de diğer cerrahi maskeler gibi standartlara uygun üretilmiş kalite belgeli maskelerdir. Yüksek koruma orani sağlayan bu maskeleri tercih ederek hem çocuklarımızı hem toplumu koruyabiliriz.

bikalite logo

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

İnceleyin

Kaynakça:

  1. Çocuk Maskesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlgili Ürünler

Alvent Mini Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi
Alvent Mini Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi

%98 koruma oranı, 4-12 ve 10-16 yaş grupları için 2 farklı ebatı bulunan ürün ile çocuklarda üst düzey koruma sağlayın.

Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket
Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket

Ürün, rahat nefes alınabilir ve hava geçirgen yapıda olup, lateks ve cam fiber maddelerini içermez. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmekte olup, antibakteriyel yapıdadır.

İlgili Yazılar

Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular
Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızda, çocukların maske kullanımı, çocuk maskesi tercihi, maske alternatifleri gibi çeşitli konulara dönük önermeler yapılmıştır.

Cerrahi Çocuk Maskesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Cerrahi Çocuk Maskesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuğumuzun ve ailemizin sağlığı için cerrahi çocuk maskesi alırken nelere dikkat etmelisiniz? Bikalite kaliteli ürün ve kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Çocuk Maskesi Kullanımı ve HijyenMaske
Haziran 15, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR