C Vitamini Takviyesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

C Vitamini Takviyesi

Vitamin C veya diğer adıyla askorbik asit, sağlık için hayati bir yapı maddesidir. Kemiklerin, cildin ve kan damarlarının oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir antioksidandır. Birçok gıdada, özellikle meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Bunun dışında C vitamini takviyeleri de mevcuttur. Suda çözünür ve vücut onu saklamaz. Vücudun ihtiyacı olan C vitamini seviyesini korumak için, herkesin her gün onu içeren yiyecekleri veya C vitamini takviyesi tüketmeleri gerekir. Vücudun çeşitli işlevler için C vitaminine ihtiyacı vardı. C vitamini;

 • Vücudun kolajen, L-karnitin ve bazı nörotransmiterler üretmesine yardımcı olur.
 • Bir antioksidan olarak, reaktif oksidatif türler (ROS) olarak bilinen istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. ROS, doğal bedensel süreçlerden, kirliliğe maruz kalmaktan ve diğer faktörlerden kaynaklanan serbest radikaller gibi maddelerdir. Oksidatif strese yol açabilirler ve bu da hücre hasarına neden olabilir. C vitamininin antioksidan aktivitesi, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Vücudun demiri emmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yara iyileşmesini arttırır.Bazı kanserler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların / rahatsızlıkların gelişme riskini azaltabilir.
 • Vücudun kolajen üretmek için C vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, bağ dokusunun ana bileşenidir ve kas dokusunun %1-2'sini oluşturur. Kollajen;
  • Tendonlar
  • Bağlar
  • Cilt
  • Kornea
  • Kıkırdak
  • Kemikler
  • Bağırsak
  • Kan damarları
   gibi lifli dokularda hayati bir bileşendir:
 • Vücuttaki düşük vitamin C seviyeleri iskorbüte yol açabilir. İskorbüt hastalığının belirtileri arasında şişmiş eklemler, diş eti kanamaları ve gevşek dişler, anemi ve yorgunluk bulunur.

C Vitamini Takviyesi Kimlere Gerekli?

C vitamininin doğal yollarla alınması önerilmektedir ancak gün içerisinde çok yoğun bir hayat yaşıyorsanız ve beslenme alışkanlığınızda C vitamini içeren meyve ve sebzeler yer almıyorsa ya da doğal yollarla yeteri kadar alamıyorsanız o zaman güvenilir C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Gün içerisinde alınması gereken miktardan fazla alınmadığı sürece herhangi bir yan etki görülmesi olasılığı düşüktür. Eğer kullandığınız takviyeden kaynaklandığını düşündüğünüz bir yan etki görürseniz, aldığınız takviyeyi kullanmayı bırakıp doktorunuzla iletişime geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Vitamin C Ne Zaman Alınmalı?

" C vitamini ne zaman içilir, C vitamini aç karnına mı içilir ?"gibi sorular şu şekilde açıklanabilir. Büyük ölçüde yararlı bir besin olan bu vitamin, aç karnına alındığında - suda çözündüğü için - çok iyi emilen bir besindir. İdeal bir yol olarak, takviyenizi sabah ilk iş olarak, yemekten 30-45 dakika önce almak olacaktır. C vitamininizi günün ilerleyen saatlerinde almayı planlıyorsanız, iyi emilmesi için yemeklerden sonra iyi bir boşluk olduğundan emin olun. Hatırlanması gereken önemli bir şey, gün boyunca birden fazla doz almanın gerçekten yardımcı olmayacağıdır.

TEG Market Açılış

Takviye Edici Marketimiz Yakında Açılıyor!

Hemen İnceleyiniz!

C Vitamini Takviyesi Nasıl Alınır?

İster sıvı, ister tablet, ister toz veya kapsül şeklinde olsun, C vitamini takviyesi almak tavsiye edilir. Ancak günde 2.000 mg (2 g) alımın (bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe) aşılması önerilmez. Bu toplamın, hem gıda hem de takviyeler de dahil olmak üzere tüm vitamin C kaynaklarını temsil ettiğini unutmamak gerekir.

Çok fazla askorbik asit almak ishal, mide bulantısı ve mide krampları gibi ağrılı mide semptomlarına yol açabilir. Ancak günlük 1.000 mg C vitamininin altında kalırsanız bu sorunlarla karşılaşmayı beklemeyin.

Beslenmenizin çoğunu yediğiniz yiyeceklerden almak en iyisidir. Sağlıklı bir beslenme düzeni ve yaşam tarzı sizin için herhangi bir takviyeden daha iyidir. Gün içerisinde vitamin C yüklü üç ila beş porsiyon sebze ve iki ila dört porsiyon meyve önerilmektedir. Turunçgiller, koyu yapraklı yeşillikler ve çileklerde yüksek miktarda C vitamini bulunur.

Taze meyve ve sebzeler beslenmenizde o kadar sık ​​yer almıyorsa, C vitamini takviyesi boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir. Güvenilir, test ve analiz raporları olan, belgeli ve orijinal vitamin ve multivitamin takviyeleri ile ederek eksikliği giderebilirsiniz.

Benzersiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş ek tavsiyeler almak için sağlık uzmanınıza danışın.

En İyi C Vitamini Takviyesi

Bir C vitamini takviyesi ararken, besini birkaç farklı biçimde görebilirsiniz:

 • Askorbik asit
 • Sodyum askorbat ve kalsiyum askorbat gibi mineral askorbatlar
 • Bioflavonoidler ile askorbik asit

Askorbik asit içeren bir takviye seçmek genellikle iyi bir seçimdir, çünkü yüksek düzeyde biyoyararlanımı vardır, yani vücudunuz onu kolayca emer. Ek olarak, çoğu multivitaminin askorbik asit içerdiği göz önüne alındığında, bir multivitamin seçmek sadece C vitamini alımınızı değil, aynı zamanda diğer besin maddelerini alımınızı da artıracaktır. Seçtiğiniz takviyeden yeterli miktarda askorbik asit aldığınızdan emin olmak için yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak bu vitamini 45-120 mg arasında sağlayan bir takviye arayın.

Bikalite’deki C vitamini içeren takviye edici gıda çeşitleri dahil tüm ürünler, uzmanlarımızın denetimlerinden geçerek size sunulmaktadır. Bikalite’de yalnızca kalite kriterlerimize uygun, belgeli ürünleri size sunuyor, orijinal olarak üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırıyoruz. Bu noktada ürünlerimizi gönül rahatlığıyla kullanabilisiniz.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. Vitamin C: Why we need it, sources, and how much is too much Vitamin C
 2. How Much Vitamin C Should You Take? How Much Vitamin C Should You Take?
 3. What is the best time of the day to have Vitamin C?
 4. Should I take vitamin C?
 5. What you need to know about vitamin C
 6. Should I Take Vitamin C?
 7. Vitamin C Benefits, Sources, Supplements, & More
 8. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 9. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

İlgili Yazılar

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini eksikliği nedir, neden olur, vitamin C eksikliğine ne iyi gelir gibi sorulara yanıtlar arıyoruz. Bikalite kaliteli ürün ve içerik sunar.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini açısından zengin besinler neler? Vitamin C içeren meyveler hangileri? yazımızda inceledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Temmuz 11, 2021
Listeye dön