C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Meyve ve sebzeler, C vitamininin en iyi besin kaynaklarıdır. Bu sağlıklı yiyecekleri tüketmek günlük vitamin ihtiyaçlarımızın önemli bölümünün karşılamasına yardımcı olur. Vitamin C vücutta pek çok önemli rolde bulunur. Özellikle bağışıklık sisteminin anahtarıdır, enfeksiyonları önlemeye ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. İnsan vücudu C vitamini depolamaz, bu nedenle insanların bu besini her gün düzenli olarak almaları gerekir. C vitamini meyveler ve sebzeler ile vücuda alınabilir.C vitamini hangi besinlerde var sorusunun yanıtını yazımızda inceledik.

C Vitamini Olan Meyveler

C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur? ” sorusunun cevabına genellikle limon, portakal ya da mandalina deriz. Ancak bilinenin aksine C vitamini / askorbik asit bakımından zengin olan başka meyve ve sebzeler de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Dolmalık Biber: Yarım su bardağı büyüklüğünde dolmalık biberde 95 grama kadar C vitamini bulunur. Dolmalık biber, aynı zamanda A, B, E ve K vitaminleri için de iyi bir kaynaktır.

Çilek: Bu ısırık büyüklüğündeki meyvenin bir su bardağı ölçeğinde, yaklaşık 85 miligram C vitamini bulunur. Ayrıca çileğin kalorisi düşüktür, lif ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengindir.

Brokoli: Yarım su bardağı ölçeğinde pişmiş brokoli, yaklaşık 50 miligram vitamin C içerir. Ayrıca, diğer faydalarının yanı sıra, iltihaplanmayı azaltan farklı lif çeşitleri ve bol miktarda başka antioksidanlar içerir. Pişirmenin en iyi yolu, brokoliyi 5 dakika veya daha az süre buharla pişirmektir. Böylelikle kaynatma gibi diğer yöntemlere kıyasla sebzenin içeride daha fazla C vitamininin kalması sağlanır.

Kantalup: Bu kavun, yarım su bardağı ölçek başına 30 miligram C vitaminine ek olarak çok çeşitli besin maddelerine (karotenoidler, B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler) sahiptir.

Domates: Orta boy bir domates, çiğ yenilerek yaklaşık 20 miligram C vitamini alınabilir. Domates pişerken vitamin c seviyeleri düşer. Ancak likopen adı verilen bir antioksidanın seviyesi yükselir. Bu yüzden gün içerisinde hem pişmiş hem de çiğ haliyle domates yemek sizin için faydalı olacaktır.

Patates: Orta boy, fırında pişmiş bir patates yaklaşık 20 miligram askorbik asit içerir. Patates ayrıca mükemmel bir potasyum ve lif kaynağıdır. Yağda kızartmak yerine zeytinyağında fırında pişirmeyi deneyin.

Karnabahar: Bir su bardağı ölçeğinde yaklaşık 40 miligram ;vitamin C içerir. Aynı zamanda iyi bir K vitamini, folik asit ve lif kaynağıdır. Çiğ yiyebilir, buharda pişirebilir veya biraz zeytinyağı ile kavurabilirsiniz.

Papaya: Bir su bardağı ölçeğinde gün boyunca ihtiyacınız olan tüm C vitaminini - yaklaşık 90 miligram - karşılar. Aynı zamanda karotenler, flavonoidler, B vitaminleri, folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Bu besin kalbiniz için faydalıdır ve hatta kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Brüksel Lahanası: Pişirilmiş yarım su bardağı ölçeği başına 50 miligram askorbik asit, bol miktarda K vitamini, lif ve diğer besinler içerir.

Sambucus Nigra / Kara Mürver ve C Vitamini içeren Takviyeler Bikalite’de

c_vitamini_teg_market

Günlük vitamin C ihtiyacınızı karşılayacak, sağlık açısından birçok faydası bulunan kara mürver içerikli takviye gıdalar için

Hemen Tıklayın

Portakal ve C vitamini

Ülkemizde c vitamini denilince akla ilk gelen meyvelerden birisi olan portakal C vitamini nin dışında tiamin, folat ve potasyum gibi bir dizi vitamin ve mineral bulundurur. Ayrıca sindirim konusunda yardımcı olacak lifleri de içerir. Portakal, birçok farklı fayda da sağlayan bir meyvedir. Kalp sağlığına fayda sağlayabilir ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Demir açısından zengin olmasalar da demir emilimini artırarak kansızlığa karşı da koruyabilirler. Bütün bir portakalı yemek, portakal suyu içmekten daha sağlıklıdır. Meyve suları şeker bakımından yüksek olma eğilimindedir ve bütün meyve kadar doyurucu değildir. Bazı insanların portakala alerjisi vardır ve asitliği mide ekşimesi semptomlarını artırabilir. Ancak, portakallar genel olarak çok az sağlık riski oluşturur.

Limon ve C Vitamini

Limon C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra lif ve çeşitli faydalı bitki bileşiklerini de içerir. Limon, kalp sağlığına uygun vitamin C ve kolesterolü düşürebilecek birkaç faydalı bitki bileşiği bakımından yüksektir. Aynı zamanda limon suyu böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir. Limondaki çözünür lif, sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, sadece limon suyunu değil, posasını da yemelisiniz.

Kivideki C Vitamini

Dışındaki tüyleri yüzünden bazı insanların hoşlanmadığı ancak C vitamini bakımından çok zengin bir meyve olan kivinin, ortalama boyuttaki bir tanesinin içerisinde 70 gram kadar vitamin C bulunur. Ayrıca hücrelerinizi korumaya yardımcı antioksidanlar olan lifler ve bunun yanı sıra flavonoidler ve karotenoidler içerirler. Çoğu insan bu meyveyi soyarak tüketse de aslında kabukları da iyi bir lif kaynağıdır.

Kara Mürver ve C Vitamini

Kara mürver; çeşitli fenolik asit, flavonol ve antosiyanin formunda askorbik asit içeren, diyet lifi ve antioksidanlarla dolu düşük kalorili bir besindir. Kara mürveri kolesterol, ürik asit ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi kalp sağlığı için bazı faydaları vardır.

Mandalina ve Vitamin C

Mandalina etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.Vitamin C, lif ve diğer temel besinleri içerir. Mandalina, antioksidanlar gibi faydalı bitki bileşikleri sağlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Greyfurt ve Vitamin C

Greyfurt C vitamini için önemli bir besindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Greyfurttaki lif kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabilirken, pembe ve kırmızı greyfurttaki yüksek askorbik asit ve beta-karoten, yemek borusu kanseri riskini azaltabilir.

C Vitamini İçeren Diğer Besinler

Dünya üzerinde C vitamini bakımından çok zengin olan başka meyveler ve c vitamini içeren besinler de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Kakadu Eriği: Kakadu erikleri 100 gramında 5300 mg askorbik asit içerir ve bu da onu bu vitaminin bilinen en zengin kaynağı yapar. Sadece bir kakadu eriği günlük gerekli olan C vitamininin miktarının yaklaşık %530'unu sağlar.

Barbados Kirazı: Sadece bir buçuk su bardağı ölçeğindeki barbados kirazı,vitamin C için önerilen günlük miktarın %913'ünü sağlar.

Kuşburnu: Kuşburnu: 100 gramda 426 mg vitamin C sağlar. Bu meyveden yaklaşık altı parça günlük miktarın %132'sini sağlar ve daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Guava: Guava:100 gramında 228 mg askorbik asit içerir. Bir guava meyvesi, günlük gerekli olan C vitamininin %140'ını sağlar.

Zengin C Vitamini Takviyeleri Bikalite’de

C vitamini açısından zengin takviye edici gıda çeşitlerini Bikalite’de bulabilirsiniz. Bikalite’de yalnızca kalite kriterlerimize uygun, belgeli ürünleri size sunuyor, orijinal olarak üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırıyoruz. Bu noktada ürünlerimizi gönül rahatlığıyla kullanabilir, görüş ve önerilerinizi bize ileterek bizim sizlere kaliteli ürün sunma çabamızı, sizin de daha kaliteli ürün elde etme çabanızı büyütebilirsiniz.

Güçlü Bağışıklık için C Vitamini Takviye Çeşitleri

c_vitamini_teg_market

Bağışıklığınızı destekleyen C vitamini takviyesi çeşitleri bikalite’de

Hemen Satın Alın!

Kaynakça:

  1. Foods With Vitamin C Besides Oranges
  2. 6 Evidence-Based Health Benefits of Lemons
  3. Vitamins and minerals
  4. Elderberry: Benefits and Dangers
  5. Mandarin Orange: Nutrition Facts, Benefits, and Types
  6. 17 Health Benefits of Grapefruit, According to Nutritionists
  7. 20 Foods That Are High in Vitamin C
  8. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
  9. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura C Vitamini Plus - Takviye Edici Gıda - 500mg - 60 Kapsül
VeNatura C Vitamini Plus - Takviye Edici Gıda - 500mg - 60 Kapsül

VeNatura Vitamin C Plus Takviye Edici Gıda 500mg - Günlük C vitamini ihtiyacının %625'ini karşılar. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

Orzax Efervit C Vitamini - Takviye Edici Gıda - 1000mg - Efervesan 20 Tablet
Orzax Efervit C Vitamini - Takviye Edici Gıda - 1000mg - Efervesan 20 Tablet

Orzax Efervit C Vitamini 20 Tablet. Günlük vitamin C ihtiyacının %125'ini karşılayan takviye gıda. Yorgunluğun azalmasına katkıda bulunur. Satın Alın!

İlgili Yazılar

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini eksikliği nedir, neden olur, vitamin C eksikliğine ne iyi gelir gibi sorulara yanıtlar arıyoruz. Bikalite kaliteli ürün ve içerik sunar.

C Vitamini Takviyesi Alırken Bilmeniz Gerekenler
C Vitamini Takviyesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

C vitamini takviyesi ne zaman alınmalı, kimler almalı, vitamin c alırken nelere dikkat edilmeli soruları yanıtladık. Bikalite kaliteli ve orijinal..

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Temmuz 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR