C Vitamininin Faydaları: Çocuğunuzun Neden C Vitaminine İhtiyacı Var?

C Vitamininin Faydaları: Çocuğunuzun Neden C Vitaminine İhtiyacı Var?

C vitamini, soğuk algınlığıyla savaşırken sağlığa potansiyel yararları için uzun zamandır öneriliyor. Şüphesiz, hasta olduğunuzda bu vitaminden almanız söylenmiştir. Peki vitamin C kullanımının çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Pediatrik gastroenterolog Dr. Kadakkal Radhakrishnan, bu vitaminin neden bu kadar gerekli olduğunu açıklıyor.

C vitamini Vücudunuza Nasıl Yardım Eder?

Askorbik asit olarak da bilinen Vitamin C; narenciye, elma, çilek, patates ve biber gibi birçok yaygın gıdada bulunan bir vitamindir. Ayrıca bir besin takviyesi olarak da kolayca temin edilebilir.

Vitamin C önemlidir. Bu vitaminin vücutta üretimine yardımcı olduğu yapılar şunlardır:

  • Kolajen, kan damarları, kıkırdak ve kas. Bu, cildiniz de dahil olmak üzere birçok vücut dokusunun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bir araştırmaya göre bağ dokusu onarımına ve yara iyileşmesine yardımcı olur.
  • Sinir sisteminde sinyal iletimi için önemli olan kimyasallar olan nörotransmitterler.
  • Enerji üretmek için yağ asitlerinin taşınmasını ve parçalanmasını destekleyen bir kimyasal olan karnitin.
  • Çocuğunuzun gelişim yıllarında çok önemli olan sağlıklı kemikler ve dişler.

Ancak en iyi bilinen işlevlerinden biri elbette vücudun bağışıklık sistemini desteklemedeki rolüdür. Dr. Radhakrishnan, "C vitamini bir antioksidan olduğundan ve genel sağlığı korumak için hayati önem taşıdığından, küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir," diyor. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı azaltmaya yardımcı olur. Vitamin C  ayrıca bağışıklık hücrelerinde yüksek oranda yoğunlaşmıştır, bu da onun bağışıklık güçlendirici bir madde olduğunu düşündürür.

Çocuğunuzun büyüyen vücudu kendi başına bu vitamini üretemez. Bu nedenle, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun her gün çok çeşitli renkli meyve ve sebzeleri yemesini sağlamalısınız - bunu söylemesi yapmaktan daha kolay! Domates, biber, brokoli ve kivi gibi bitkiler en iyi C vitamini kaynaklarıdır.

Küçük çocuğunuz yemek seçen birisi ise, C vitamini oral takviye olarak da verilebilir. “Birçok farklı vitamin takviyesi mevcut. Hangisinin onlar için doğru olduğu konusunda çocuğunuzun çocuk doktoruyla konuşmak en iyisidir” diyor Dr. Radhakrishnan.

Çocuğunuzda C Vitamini Eksikliği Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

İyi haber: C vitamini eksikliği dengeli ve iyi beslenen kişilerde oldukça nadirdir.

Dr. Radhakrishnan, "C vitamini eksikliği, gelişmiş ülkelerde, şiddetli bağırsak emilim bozukluğu veya C vitamini kaynaklarından kaçınan kötü beslenme alışkanlıkları olmadıkça, çocuklarda ve yetişkinlerde çok nadiren görülür" diyor.

Vitamin C eksikliğini teşhis etmek için özel kan testleri gerekir. Ancak C vitamini eksikliğinden kaynaklanan en büyük sorun çok nadir görülen iskorbüt hastalığıdır. İskorbüt, sanayi devrimi döneminde uzun gemi yolculukları sırasında en çok görülen ölüm nedenlerinden biri olduğu için eski Mısırlılar tarafından ve korsan hikayelerinde tanımlanmıştır.

İskorbüt hastalığı olan kişilerde ciltte küçük kahverengi lekeler, ciltte pürüzlenme, diş etlerinde kalınlaşma ve mukoza zarından kanama görülebilir. Ayrıca zayıflık veya rahatsızlık hissi, duygusal değişiklikler, yaraların zor iyileşmesi, kemik ağrısı ve geç evrelerde sarılık, sinir tutulumu ve kasılmalar olabilir.

Vitamin C Almak Soğuk Algınlığını Önleyebilir mi?

C vitamininin soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Dr. Radhakrishnan, “Bu, kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir konu ve C vitamininin soğuk algınlığının süresini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var” diyor. Ancak düzenli olarak Vitamin C almanın ne sıklıkta üşüteceğinizi veya ne kadar şiddetli olacağını azaltmadığını söylüyor.

Dr. Radhakrishnan, "Tıbbi kanıtlar çok güçlü olmasa da, bu vitamin soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olabilir," diyerek sözlerini sonlandırıyor. Bu nedenle bazı sağlık uzmanları soğuk algınlığı için C vitamini önermektedir.

"C vitamininin ne kadar güvenli ve nispeten ucuz olduğu göz önüne alındığında, çocuğunuza soğuk algınlığı sırasında kısa bir C vitamini kürü vermek doğru olabilir - ancak bu, çocuğunuzun doktoruyla görüşülmelidir" diyor.

Kaynakça:

Bu içerik The Benefits of Vitamin C: Why Your Child Needs It yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Yazılar

C Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?
C Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

C Vitamini / Askorbik Asit nedir, sağlığımızı nasıl etkiler, ne kadar kullanılmalı gibi soruları yazımızda ele aldık. Bikalite kaliteli içerik, ürün sunar.

C Vitamini ile İlgili En Çok Merak Edilen 11 Soru
C Vitamini ile İlgili En Çok Merak Edilen 11 Soru

C vitamini vücut için çok önemlidir. Yazımızda vitamin C hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: C Vitamini
Kasım 17, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR