C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bir çok taze üründe ve işlenen gıdada C vitamini / Askorbik Asit bulunuyor. Bu ürünlere erişimin kolay olduğu gelişmiş ülkelerde C vitamini eksikliği sınırlı olarak gözlemlense de, dünya çapında hala yaygın bir problem. Bu eksiklik için en yaygın risk faktörleri; kötü beslenme, alkolizm, anoreksiya, şiddetli akıl hastalığı, sigara ve diyalizdir. Şiddetli C vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıkması aylar alabilirken, dikkat edilmesi gereken bazı ince işaretler vardır. Bu yazıda bu semptomları ve vitamin C eksikliğine karşı yapılabilecek şeyleri inceleyeceğiz.

C Vitamini Eksikliği Nedir?

Askorbik asit (halk arasında yaygın bilinen ismiyle C vitamini) suda eriyebilen, vücut için birçok görevi olan bir vitamindir. Beslenmede C vitamininin uzun süreli olarak yeterli miktarda alınmamasının neden olduğu genel halsizlik, anemi, diş eti iltihabı (diş eti hastalığı) ve cilt kanamalarına yol açan duruma C vitamini eksikliği denir. Vitamin C, bağ dokusunun önemli bir bileşeni olan kolajen oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Bağ dokusu, kan damarları ve vücuttaki tüm dokular için vazgeçilmez olan yapısal ve destekleyici işlevlere sahiptir. Askorbik asit ayrıca bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, demir emilimi, kolesterol metabolizması ve diğer biyolojik aktiviteler için önemlidir. Bu nedenle vitamin C eksikliğinin yaygın etkileri vardır.

Askorbik Asit Eksikliği Neden Olur?

C vitamini / askorbik asit eksikliği en az 3 ay boyunca beslenmenizde yeterli olarak alınmamasından kaynaklı görülür. Ancak her zaman çok sağlıklı beslenmeyen insanlar bile genellikle askorbik eksikliği riski altında kabul edilmezler. Bu vitamin esasen meyve ve sebzelerde bulunur.

C Vitamini Eksikliğinde En İyi Vitamin C Çeşitleri Bikalite.com’da

c_vitamini

Kalite belgeli ve orijinal C vitamini çeşitleri için

Hemen Tıklayın!

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vitamin C eksikliği semptomları olarak karşımıza ilk çıkan bazı semptomlar şunlardır;

 • Kaba, Engebeli Cilt: C vitamininin eksikliği kollarda, uyluklarda veya kalçalarda küçük sivilce benzeri yumruların oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu yumrular tek başına bir eksikliği teşhis etmek için yeterli değildir.
 • Tirbuşon Şeklinde Vücut Kılı: Anormal şekilde bükülmüş, kıvrılmış veya tirbuşon şeklindeki vücut kılları, vitamin C eksikliğinin ayırt edici bir işaretidir, ancak bu kılların dökülme olasılığı daha yüksek olduğundan tespit edilmesi zor olabilir.
 • Parlak Kızıl Saç Kökleri: Saç kökleri birçok küçük kan damarı içerir. C vitamininin eksikliği nedeniyle bu kan damarları parçalanabilir ve foliküllerin çevresinde parlak kırmızı kan lekeleri oluşabilir.
 • Kuru, Hasarlı Cilt: Düşük askorbik asit alımı kuru, güneşten zarar görmüş cilt ile ilişkilidir, ancak bu semptomlar başka faktörlerden de kaynaklanabilir.
 • Kolayca Morarma: Askorbik asit eksikliği kan damarlarını zayıflatarak kolay morarmaya neden olur ve genellikle ilk belirgin belirtilerinden biridir.
 • Yavaş İyileşen Yaralar: C vitamininin eksikliği doku oluşumunu engelleyerek yaraların daha yavaş iyileşmesine neden olur. Bu, gelişmiş bir eksiklik işareti olarak kabul edilir, bu nedenle diğer belirti ve semptomlar muhtemelen ilk olarak ortaya çıkacaktır.
 • Ağrılı, Şiş Eklemler: Vitamin C eksikliği genellikle şiddetli eklem ağrısına neden olur. İleri seviye vakalarda eklemlerde kanama meydana gelebilir ve ağrılı şişliğe neden olabilir.
c vitamini eksikliği belirtileri
 • Zayıf Kemikler: Askorbik asit kemik oluşumu için önemlidir ve eksikliği, zayıf ve kırılgan kemikler yapısı riskini artırabilir.
 • Diş Eti Kanaması ve Diş Kaybı: Kırmızı, kanayan diş etleri, bu vitaminin eksikliğinin yaygın bir belirtisidir ve ileri seviye eksiklik diş kaybına bile yol açabilir.
 • Zayıf Bağışıklık Sistemi: Askorbik asit, bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Düşük C vitamini seviyeleri, enfeksiyon riskinin artmasıyla bağlantılıyken, ciddi eksiklik bulaşıcı hastalıklardan ölüme bile neden olabilir.
 • Kalıcı Demir Eksikliği Anemisi: C vitamininin eksikliği, demir emilimini azaltarak ve kanama olasılığını artırarak demir eksikliği anemisi riskini artırabilir.
 • Yorgunluk ve Kötü Ruh Hali: Düşük vitamin C seviyelerinde yorgunluk ve kötü ruh hali belirtileri ortaya çıkabilir, ancak bunlar yeterli Askorbik asit alımıyla hızla geri döner.
 • Açıklanamayan Kilo Artışı: Düşük C vitamini alımı, insanlarda vücut yağının artmasıyla ilişkilendirilmiştir, ancak bu problemde beslenme kalitesi gibi başka faktörler de söz konusu olabilir.

vitamin c eksikliği

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

C vitamini eksikliği hastalığı olarak bilinen en yaygın hastalık iskorbüttür. İskorbüt, vücuda yeterli miktarda C vitamininin girmemesinden kaynaklanıp, dokularda bazı bozulmalara yol açar. İskorbüt hastalığı basitçe, ağızdan alınan veya enjensiyonla yapılan C vitamini takviyeleri ile tedavi edilir.

İskorbüt hastalığınız varsa, doktorunuz öğünlerinize C vitamini takviyesi eklemenin sizin için doğru olup olmadığını görmek amacıyla beslenmenizi ve yaşam tarzınızı değerlendirecektir. Çoğu zaman, bu hızlı bir tedavidir ve hastalar kısa bir süre sonra iyileşmeler görmeye başlar.

Protein ve karbonhidratlarınızla dengeli bir meyve ve sebze yemeği yemek, günlük egzersiz yapmak, iyi dinlenmek ve sigara içmekten kaçınmak, iskorbüt hastalığını önlemenin ve iyileştirmenin yollarıdır.

C Vitamini Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

C vitamini eksikliği teşhisi, genellikle cilt veya diş eti belirtileri olan bir hastada klinik olarak yapılır. Askorbik asit eksikliğinin olduğunu düşünen kişiye doktor tarafından bazı sorular sorulur ve daha sonra kan testi istenir, tam kan sayımı yapılır. Test sonuçlarına göre doktor gerekli tedaviyi sizin için değerlendirecektir.

İskelet röntgeni, çocuklukta (yetişkinlerde değil) iskorbüt hastalığının teşhisine yardımcı olabilir. Değişiklikler en çok uzun kemiklerin uçlarında, özellikle dizde belirgindir.

Güçlü Bağışıklık için C Vitamini Takviye Çeşitleri

c_vitamini

Bağışıklığınızı destekleyen C vitamini takviyesi çeşitleri bikalite’de.

Hemen Satın Alın!

Vitamin C Eksikliğine Ne İyi Gelir?

C vitamini eksikliğinin tedavisi, beslenmenizde eksik olan C vitaminini yerine getirmektir. Tedavi, C vitamini takviyeleri alarak ve bu vitamini içeren besinler tüketerek sağlanabilir. Yardım için bir diyetisyene danışabilirsiniz. Bir süre sonra, C vitamini takviyeleri genellikle durdurulabilir. Bununla birlikte, takviyeler kesildikten sonra C vitamini yönünden zengin bir beslenmeye devam etmek önemlidir. Bu, tekrar vitamin C eksikliğinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

En İyi C Vitamini Ürünü Arayışınızda Bikalite

Vitamin çeşitleri ve diğer takviye edici gıdalar söz konusu olduğunda hangi güvenilir olduğu çok önemli bir kaygı noktasıdır. Bikalite uzman ekipleri, yalnızca Bikalite kalite standartlarına uygun olan ürünleri size sunmaktadır. Ürünlere ve üretici firmalara ilişkin kalite belgeleri hassasiyetle incelenmekte ve genelde piyasadaki en iyi takviye edici gıda markaları, özelde ise en iyi C vitamini markaları (multivitamin dahil) üreticisinden temin edilerek sizlere orijinal olarak sunulmaktadır. Kendiniz ve sevdikleriniz için Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

bikalite logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. Vitamin C Deficiency
 2. Scurvy
 3. Scurvy
 4. Vitamin C Deficiency
 5. Everything you need to know about scurvy
 6. 15 Signs and Symptoms of Vitamin C Deficiency
 7. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
 8. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Voonka Vitamin C Takviye Edici Gıda - Portakal Aromalı - 500mg - 62 Çiğneme Tableti
Voonka Vitamin C Takviye Edici Gıda - Portakal Aromalı - 500mg - 62 Çiğneme Tableti

Voonka Vitamin C 62 Çiğneme Tableti; günlük C vitamini ihtiyacının %625'ini karşılar. Yorgunluk ve bitkinlik azalmasına katkıda bulunur. Hemen Satın Alın!

Orzax Ocean Vitamin C 1000mg, Turunçgil Bioflavonoidleri - 30 Tablet
Orzax Ocean Vitamin C 1000mg, Turunçgil Bioflavonoidleri - 30 Tablet

Orzax Ocean Vitamin C 1000mg, Turunçgil Bioflavonoidleri - 30 Tablet. Günlük C vitaminin %1250'sini karşılar. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini açısından zengin besinler neler? Vitamin C içeren meyveler hangileri? yazımızda inceledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

C Vitamini Takviyesi Alırken Bilmeniz Gerekenler
C Vitamini Takviyesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

C vitamini takviyesi ne zaman alınmalı, kimler almalı, vitamin c alırken nelere dikkat edilmeli soruları yanıtladık. Bikalite kaliteli ve orijinal..

Etiketler: Takviye Edici Gıdalar
Haziran 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR