Biotin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Biotin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Biotin, H vitamini ya da B7 vitamini adıyla bilinen bir B vitamini çeşididir. Biotinin saç, cilt ve tırnak sağlığına iyi geldiği için son zamanlarda kozmetik ürünlerinin bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle adını artık sıkça duyduğumuz vitaminlerden biridir. Peki Biotin nedir ve gerçekten bahsedildiği yararlara sahip midir? Ya da Biotin şampuana eklendiğinde gerçekten yarar sağlayabilir mi? Bunun gibi pek çok soruların yanıtını, bilimsel araştırmalara dayalı olarak bu yazıda bulabilirsiniz.

Biotin Nedir?

Son dönemde gittikçe popülerleşen vitaminlerden biri olan Biotin, B7 vitamini olarak da bilinmektedir. Gıdalarda ve takviyelerde bulunan, diğer B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir. “Biotin, enzimlerin, gıdalardaki yağları, karbonhidratları ve proteinleri parçalamasına yardımcı olmada hayati bir rol oynar. Ayrıca hücreler tarafından gönderilen sinyalleri ve genlerin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olur (1).”

Günlük Biotin İhtiyacı

Günlük Biotin ihtiyacı henüz net olarak belirlenememiştir. Çünkü bağırsaklarda doğal olarak yaşayan bakteriler Biotin üretebilmektedir (2). Ayrıca sağlıklı bir insanın ihtiyaç duyduğu miktarı belirlemek için yeterli kanıt henüz yoktur. Ancak günlük ihtiyaç yerine yeterli alım seviyeleri vardır. Yeterli alım miktarlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz (1).

Yaş Erkek Kadın Gebelik Emzirme
0-6 ay 5 mcg 5 mcg    
7-12 ay 6 mcg 6 mcg    
1-3 yıl 8 mcg 8 mcg    
4-8 yıl 12 mcg 12 mcg    
9-13 yıl 20 mcg 20 mcg    
14-18 yıl 25 mcg 25 mcg 30 mcg 35 mcg
19+yıl 30 mcg 30 mcg 30 mcg 35 mcg

Günlük Biotin ihtiyacı için takviye gıda çeşitleri bikalite’de

Biotinin Faydaları

Biotinin üzerine araştırmalar devam etmektedir. Biotin saça faydaları ile bilinen bir vitamin olarak bilinmektedir ancak bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt mevcuttur. Yapılan sınırlı araştırmalarda “birkaç vakada yüksek dozda Biotinin çocuklarda nadir görülen bir saç bozukluğunu iyileştirdiğini bildirilmiştir” (4).

Kozmetik ürünlere dahil edilen Biotinin bahsedilen bir başka faydası ise tırnak ve cilt sağlığına iyi gelmesidir. Yapılan bazı araştırmalarda Biotini yüksek dozda alan kişilerin ince ve kırılgan olan tırnakları sert tırnaklara dönüşmüştür. Ayrıca bebeklerde yapılan araştırmada yüksek dozda Biotinin deri döküntülerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Ancak yine de Biotinin rolü tırnak ve cilt konusunda tam olarak kanıtlanmamıştır (4).

Biotinin MS olarak bilinen multipl skleroz hastalığının tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Nedenleri hala tam olarak bilinemeen MS hastalığı için kısaca hücrelerin düzgün çalışamadığı bir hastalık denilebilir. Yapılan çalışmada, yüksek dozda Biotinin verildiği hastaların semptomlarında iyileşme gözlemlenmiştir. Araştırmalar devam etmektedir (5).

Kan şekerine olan olumlu etkisi de Biotinin bir başka faydası sayılabilir. Biotin eksikliği vücuttaki glikoz kullanımını bozabilir buna karşın Biotin takviyesi şeker hastalarında meydana gelen sinir ağrılarına iyi gelebilir. Sonuç olarak kan şekeri düzeyininde de pozitif etkileri görülebilmektedir (5).

Biotin Saça Faydaları

Günümüzde saç ürünlerinde Biotinin takviyesi olağan bir duruma gelmiştir. Şampuan ve saç ürünlerine saça iyi geldiği iddia edilerek eklenmeye başlanmıştır. Şampuanlara özellikle keratin takviyesi ile birlikte Biotinle takviye yapılmaktadır. Keratin saç, tırnak ve cildi oluşturan temel bir proteindir. Biotin ise kreatinin oluşumunda yer alsa da tam olarak nasıl bir role sahip olduğu henüz anlaşılamamıştır (6).

Biotini çoğu zaman yiyeceklerden karşılamak kolaydır. Biotinin eksikliği durumunda ise görülen belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Ancak saç uzamasında ya da saç sağlığındaki raporlar oldukça sınırlıdır ve bu çalışmalar genellikle çocuklar üzerinedir. Sonuç olarak saçın sağlıklı olmasının tek sebebi Biotine bağlanmamalıdır (7).

Biotinin Metabolizmaya Faydaları

Biotin metabolizma için gerekli bir b vitaminidir. Vücut karbonhidrat yağ ve proteinleri parçalarken, Biotin, bir çok enzime yardımcı olur. Yapısal olarak vücudun sağlıklı olabilmesi için yeterli derecede Biotine ihtiyacı vardır. Daha ayrıntılı bakılacak olduğunda ise şu işlemleri gerçekleştirir:

 • Glukoneogenez : Bu, “amino asitler gibi karbonhidrat dışındaki kaynaklardan glikoz sentezidir ve Biotin içeren enzimler bu işlemi başlatmaya yardımcı olur.” Glukoneogenezin amacı, kandaki glikoz oranını sabit tutmak, beyin ve kas hücrelerinin metabolik ihtiyaçlarını karşılamaktır.
 • Yağ asidi sentezi : Beyin, akciğer, karaciğer, böbrek gibi pek çok organ yağ asidi sentezinde bulunmaktadır. “Biotin, yağ asitlerinin üretimi için önemli olan reaksiyonları aktive eden enzimlere yardımcı olur.”
 • Amino asit yıkımı : Vücuda alınan fazla protein amino asit yıkımına uğrar. “Biotin içeren enzimler, birçok önemli amino asidin metabolizmasında rol oynamaktadır” (8).

Biotin eksikliği için Biotin takviyeleri bikalite’de

Biotinin Cilde Faydaları

Biotinin eksikliği özellikle burun ve ağız çevresinde deri dökülmesine yol açabilir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için sadece Biotine değil B kompleks vitaminlere ihtiyaç vardır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Biotinin cilde olan faydaları hakkında pek az bilimsel araştırma vardır. Bebeklerde görülen deri dökülmesi yüksek dozda Biotinle tedavi edilmiş olsa da yeterli oranda bilimsel kanıt henüz yoktur (4).

Hamilelik Sürecinde Biotin

“Hamilelik sırasında Biotinin eksikliği, fetusa Biotin tedariki üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve fetal gelişimi bozabilir” (9). Buna rağmen doğum planlamasında doğrudan B7 vitamini alınmaz. Ancak karışık olarak verilen vitamin takviyelerinde az miktarda Biotin desteği bulunabilir. Çoğu gıdanın Biotin içeriği belli olmasa da hamile ve emziren kadınların Biotin gereksinimlerini karşılamak için gıdaya güvenmeleri gerekmektedir (9). Bunun sebebi yüksek dozda alımının bebek için tehlikeli olabilmesidir. Bu nedenle ciddi bir Biotin eksikliği yoksa ek olarak almak tavsiye edilmemektedir (10).

Kan Şekeri Düzenlemesine Faydaları

Biotin vücutta var olan glikozu işlemek için gerekli olan bir vitamindir. Yapılan araştırmalara göre Biotin, “tip 2 diyabetli kişilerde glikoz ve trigliserit düzeylerini iyileştirebilir ve diyabetik sinir hasarından kaynaklanan ağrıyı azaltabilir” (11). Var olan raporlar uzun süreli yüksek doz Biotin tedavisinin, hastalığına bağlı sinir ağrılarının da azaldığını göstermiştir. Aynı şekilde tip 1 diyabetli kişilerde de uzun süreli tedavi sonrasında kan şekeri regülasyonunda düzelme ve ağrıları azaltmada etkili olduğunu vurgulamıştır. Ancak bu araştırmaların yeterli kanıt sayılabilmesi için daha fazla örnekleme ihtiyaç duyulmalıdır.

Biotinin Kalp Sağlığına Etkileri

Genetik olarak kalp rahatsızlıklarına yatkınlığınız varsa ya da kalp hastasıysanız Biotinin kullanımında dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise olası bir kalp krizinde, bitonin fazla olması durumunda yapılacak testlerin ciddi problem yaratabilmesidir. Vücutta yüksek dozda Biotin bulundurmak kan testlerinde bakılan troponin adlı maddenin oranını doğru vermeyebilir. Verilerin doğru olmaması yapılacak olan teşhisi yanıltabilmektedir (12). Bu nedenle kalp rahatsızlığınız riskiniz varsa Biotinin alımı için doktor kontrolünde olmak en güvenli yoldur.

Biotin İçeren Takviye Gıdalar Bikalite’de

Bikalite’de ihtiyacınız olan Biotin içeren takviyelere veya multivitaminlere ulaşmak çok kolay. Bikalite’de sizlere sunduğumuz her ürün öncelikle uzman kontrolünden geçmektedir. Bikalite Biotin içeren takviye gıdalarını orijinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin edip sizlere ulaştırmaktadır. Bu nedenle b-kompleks veya Biotin içeren multivitamin takviyeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Biotin takviyesi çeşitleri için

Kaynakça:

 1. Biotin – Vitamin B7 | The Nutrition Source | Harvard TH Chan School of Public Health
 2. Vitamins and minerals - B vitamins and folic acid
 3. Health Professional Fact Sheet
 4. Biotin - Consumer
 5. Health Benefits of Biotin (Vitamin B7)
 6. Biotin for Hair Growth: Side Effects, Dosage, and More
 7. Biotin - Health Professional Fact Sheet
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318724#benefits
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4230210/
 10. https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin#fetal-development
 11. https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2809001
 12. Biotin supplements may interfere with test to diagnose heart attack

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül
Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül

Ocean B Complex - 50 Kapsül; Folik asit, biotin, miyo-inositol, kolin ve 10 farklı B grubu vitaminler içeren kompleks gıda takviyesi. Satın Alın!

Solgar Vitamin B Complex - B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol - 50 Kapsül
Solgar Vitamin B Complex - B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol - 50 Kapsül

Solgar Vitamin B Complex B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol içeren takviye edici gıda. Vegan kullanımına uygun vitamin. Satın Al

İlgili Yazılar

B Vitamini Faydaları Nelerdir?
B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B vitamini takviyeleri, tek ya da B-kompleks olarak alınabilmektedir. B12, B6 ve dieğer B vitaminlerinin faydaları nelerdir yazımızda derledik.

Biotin Hakkında Merak Edilenler
Biotin Hakkında Merak Edilenler

Biotinin faydaları, zararları nedir?, biotin eksikliği belirtileri, biotin takviyesi veya hangi besinlerde bulunduğu gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Eylül 30, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR