B7 Vitamini / Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin, birçok gıdada bulunan bir B vitaminidir. Biotin, yediğiniz yiyeceklerdeki karbonhidratları, yağları ve proteinleri ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

Ne Kadar Biotine İhtiyacım Var?

Her gün ihtiyacınız olan biotin miktarı yaşınıza bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda mikrogram (mcg) olarak listelenmiştir.

Yaş Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 5 mikrogram
7-12 aylık bebekler 6 mikrogram
1-3 yaş arası çocuklar 8 mikrogram
4-8 yaş arası çocuklar 12 mikrogram
9-13 yaş arası çocuklar 20 mikrogram
14-18 yaş arası gençler 25 mikrogram
19 yaş ve üstü yetişkinler 30 mikrogram
Hamile gençler ve kadınlar 30 mikrogram
Emziren gençler ve kadınlar 35 mikrogram

Hangi Gıdalar Biotin Sağlar?

Birçok yiyecek bir miktar biotin içerir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarda biotin alabilirsiniz:

  • Et, balık, yumurta ve sakatat (karaciğer gibi)
  • Tohumlar ve fındık
  • Bazı sebzeler (tatlı patates, ıspanak ve brokoli gibi)

Ne Tür Biotin Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

Biotin, bazı multivitamin/multimineral takviyelerinde, B kompleks takviyelerinde ve sadece biotin içeren takviyelerde bulunur.

Günlük Biotin ihtiyacı için takviye gıda çeşitleri bikalite’de

b_vitamini

Bikalite’nin sunduğu takviye ürünleriyle günlük B7 Vitamini / Biotin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hemen Satın Alın!

Yeterince B7 Vitamini / Biotin Alıyor Muyum?

Çoğu insan, yedikleri gıdalardan yeterli miktarda biotini alır. Bununla birlikte, belirli insan gruplarının, diğerlerine göre yeterli biotini almakta zorluk çekmesi daha olasıdır:

  • “Biyotinidaz eksikliği” adı verilen nadir bir genetik bozukluğu olan kişiler
  • Alkol bağımlılığı olan kişiler
  • Hamile ve emziren kadınlar

Yeterli Biotin Almazsam Ne Olur?

Biotin eksikliği saçların incelmesine ve vücut kıllarının dökülmesine neden olabilir. Gözler, burun, ağız ve anal bölgede kızarıklık, pembe göz, kanda ve idrarda yüksek asit seviyeleri, nöbetler, cilt enfeksiyonu, kırılgan tırnaklar ve sinir sistemi bozuklukları görülebilir. Bebeklerde biotin eksikliğinin belirtileri arasında zayıf kas tonusu, halsizlik ve gelişim bozukluğu yer alır.

Biotinin Sağlık Üzerindeki Bazı Etkileri Nelerdir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için biotinin üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın sonuclarindan biri:

Saç, tırnak ve cilt sağlığı: Biyotin içeren diyet takviyelerin tanıtımı genellikle saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığını iyileştirdiği yönünde yapılır, ancak bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır. Birkaç küçük çalışmada, yüksek dozda biotin alan ince ve kırılgan tırnakları olan bazı kişilerin daha sert tırnaklara sahip olduğu görülmüştür. Doktorlar ayrıca birkaç vakada yüksek dozda biyotinin çocuklarda nadir görülen bir saç bozukluğunu ve bebeklerde deri döküntülerini iyileştirdiğini bildirmiştir. Bu koşullardan herhangi biri için biotin takviyeleri önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

B7 Vitamini / Biotin takviyesi çeşitleri

b_vitamini

İhtiyacınız olan kaliteli ve orijinal B7 Vitamini / Biotin çeşitlerinde doğru adresiniz bikalite.com

Hemen Satın Alın!

Biotin Zararlı Olabilir Mi?

Biotinin herhangi bir zarara neden olduğu gösterilmemiştir. Bununla birlikte, önerilen miktarların üzerinde biotin içeren takviyeler, tiroid hormonu gibi belirli hormonların ölçümü de dahil olmak üzere bazı laboratuvar testlerinde yanlış sonuçlara neden olabilir.

Biotin İlaçlar veya Diğer Diyet Takviyeleri ile Etkileşime Giriyor Mu?

Aldığınız bazı ilaçlar biotin seviyenizi etkileyebilir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına, aldığınız diyet takviyeleri ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi verin. Diyet takviyelerinin ilaçlarınızla veya laboratuvar testlerinizle etkileşime girip girmediğini veya ilaçların vücudunuzun biyotin gibi besinleri emmesini, kullanmasını veya parçalamasını etkileyip etkilemediğini size söyleyebilirler.

Biotin ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır . Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS-Office of Dietary Supplements) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Besin takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçmişi 15 Ocak 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

  1. Bu yazı Biotin yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Orzax Ocean Biotin 5000mcg - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül
Orzax Ocean Biotin 5000mcg - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül

Ocean Biotin 60 Kapsül; günlük biotin ihtiyacınızın %10000'ini karşılayan gıda takviyesi. Bikalite, kaliteli ürün sunar. %100 Orijinal. Satın Al

VeNatura Biotin - Takviye Edici Gıda - 5000mcg - 30 Tablet
VeNatura Biotin - Takviye Edici Gıda - 5000mcg - 30 Tablet

VeNatura Biotin; Günlük biotin ihtiyacının %10000'ini karşılayan takviye edici gıda.5000mcg. Bikalite, kaliteli, orijinal ürün sunar. Kargo Bedava. Satın Al

İlgili Yazılar

B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?
B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?

B6 vitamini / piridoksin hakkında merak edilen sorularla vitamin B6’nın işlevlerini yazımızda açıklamaya çalıştık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Folik Asit Takviyesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Folik Asit Takviyesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Folik Asit / B9 Vitamini / Folat nedir, ne kadar kullanılmalı, zararları var mı gibi merak edilen souları yazımızda deledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 15, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR