Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Sağlığımızda oldukça önemli bir yeri olan D vitamini, gündelik hayatımızda gitgide daha fazla ihtiyacımız olan bir vitamin olmaya devam ediyor. Özellikle gebelikte D vitamini büyük bir önem teşkil ediyor. Bu durum bebekler için de önemli oluyor. Çünkü, hamilelik döneminde kişide D vitamini deposunun yeterli olmaması durumunda, bebeklerde D vitamini eksikliği baş gösterebiliyor. Özellikle 2 ayı tamamlayan bebeklerde kemiklerde şekil bozukluğu gibi bir belirtiyle bu sorun kendini gösterebilir. Yazımızda bu konulara değinmeye çalıştık. İyi okumalar.

Bebeklerde D vitamini Eksikliği Belirtileri

Bebeklerde D vitamini Eksikliği Belirtileri

Büyüme ve Gelişme Bozukluğu: D vitamini eksikliği küçük yaşlarda kendini birçok farklı şekilde gösterebilir. Bu sorunun en yaygın belirtisi ise büyüme ve gelişmede eksikliğin olmasıdır. Özellikle bebeğin geç yürümeye başlaması ve yürümede bozukluklar bu belirtinin başlıca sebeplerinden biridir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bebeklerde d vitamini eksikliği durumunda görülen diğer belirti ise zayıf bağışıklık sistemidir. Bazı bebeklerin sık sık enfeksiyona yakalanmasının nedeni D vitamini eksikliği olabilir.

Raşitizm: Anne sütünün yetersiz alındığı ve D vitaminini yeteri kadar alamayan bebeklerde sıklıkla görülen raşitizm rahatsızlığı kemik yapısında bozulmalara sebep olan bir rahatsızlıktır. Yeteri kadar anne sütü alınmadığında ve D vitamini içeren besinler alınmadığında baş gösteren bu rahatsızlık ileriki yaşlarda daha kısıtlayıcı bir hal alabilir. Bu sebeple, bebeklerde D vitamini ve anne sütü alımı oldukça önemlidir.

Havale: Küçük yaşlarda sık görülen bir rahatsızlık olan havale, bir D vitamini eksikliği belirtisi olabilir. Yeteri kadar alınamayan D vitamini bebekte yorgunluk, halsizlik ve ardından bayılmalara sebep olabilir.

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

D vitamini eksikliğinin gitgide yaygınlaştığı dönemlerde, D vitamini takviyesi almak da bir zorunluluk olmaya başlıyor. Yetişkinlere ek olarak, bebeklerde D vitamini kullanımı arttı. Özellikle doğumdan sonra yapılan D vitamini testine göre D vitamini kullanımına başlanabiliyor. Kimi durumlarda ise, gebelikte D vitamini ihtiyacına göre takviyelere başlanabiliyor.

Bebeklerde D vitamini kullanım şekillerine gelecek olursak, en yaygın olarak D vitamini damlasını ağız yoluyla verildiğini görüyoruz. Buna ek olarak, mama ve süt ürünleriyle birlikte alınabilen takviyeler de bebeğin D vitamini ihtiyacını karşılayabilir. Öte yandan, sindirimi daha kolay olan D vitamini damlası kullanımı bir hekim eşliğinde bebeklerde D vitamini eksikliği durumunu en aza indirebilir.

Bu tedavi yöntemi genellikle bebek 3 yaşına gelene kadar devam eder. Ancak anne sütü almaya devam eden bir bebek için alınan D vitamini takviyesinde düşüşler olabilir. Bu sebeple, bir doktor tavsiyesi olmadan bebeğiniz için D vitamini takviyesine başlamamanız önerilir.

Çocuklar İçin D Vitamini

Çocuklar İçin D Vitamini

Bebeklikte yeteri kadar alınmayan D vitamini, çocuklukta kendini daha şiddetli belirtiler ile gösterebilir. Özellikle raşitizm çocuk yaşlarda kendini daha ağır sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple, bebekliğin yanı sıra çocuklukta da D vitamini alımı oldukça önemlidir. D vitamini alımının büyük bir çoğunluğu güneşten sağlandığı için çocuk yaşlarda yeteri kadar güneşe maruz kalmak büyük önem teşkil eder. Güneş ışınlarına ek olarak, çocuklar için D vitamini alımında D vitamini içeren besinlerin tüketimi de çocuk yaşta yaşanabilecek olan D vitamini eksikliği sorununu önleyebilir.

Doğal yollarla alınan D vitamininin yanı sıra, takviye gıdalar sayesinde de çocukların D vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Bebeklerde yaygın olarak kullanılan D vitamini damlası çocuklar için de iyi bir tercih olabilir. Damlaya ek olarak, D vitamini hapı ve D vitamini kapsülü de D vitamini eksikliğini en aza indirebilir.

Gebelikte D Vitamini

Gebelikte D Vitamini

Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlığı hem de bebeklerinin sağlığı için D vitaminini yeteri kadar aldıklarından emin olmalılardır. Aksi halde, hem bireyde hem de bebekte D vitamini eksikliğinin sebep olabileceği birçok farklı rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak, doğum sonrası bebeğin D vitamini ihtiyacında da artışlara sebep olabilir.

Kimi zaman yeteri kadar D vitamini alsanız da sizin için yeterli olmayabilir. Aldığınız D vitamininden bebeğiniz de faydalandığı için vücudunuzun ihtiyacı olduğu D vitamininde eksilmeler olabiliyor. Bu sebeple, bir hekim eşliğinde gebelikte D vitamini ihtiyacınızı belirleyip ona göre adım atmanız hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Bebekler İçin D Vitamini Önerisi

Vitamin ve diğer takviye gıda alımlarında kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerimize uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki multivitamin ve mineral takviyeleri doğru kullanıldığında sizin ve bebeğinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve sağlığınızı korumaya destek olur. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

TEG Market Açılış

Takviye Edici Marketimiz Yakında Açılıyor!

Hemen İnceleyiniz!
Kaynakça
  1. Vitamin D For Babies
  2. Does My Baby Need a Vitamin D Supplement?
  3. Do Babies Really Need Vitamin D
  4. What Parents Should Know About Vitamin D For Kids
  5. Vitamin D and Pregnancy
  6. High Doses of Vitamin D in Pregnancy
  7. Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği
  8. Sağlık Beyanlı Ürünler Yönetmelik Taslağı

Takviye Edici Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14.09.2020 tarihli Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünler Hakkında Yönetmelik Taslağı, 26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği ve 07.06.2013 tarihli 28670 sayılı Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Bikalite’de içerikler hazırlanmaktadır.

Blogda yer alan içerikler hiçbir şekilde Bikalite’de bulunan ürünlerle ilişkilendirilemez. İlgili içerik sadece sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır. İçerik, yerli ve yabancı bilimsel kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Yabancı dildeki orijinal isimlerinin Türkçe'ye çevirilmesi ile ortaya çıkan anlamlardan Bikalite sorumlu değildir.

Bikalite’de kamuoyunu yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu, eksik ve yanlış bilgilendirici reklam ve ilan bulunmamaktadır. Bikalite’de ilaç satışı yapılmamaktadır. Takviye edici gıdalar İLAÇ DEĞİLDİR, hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesinde kullanılamaz. Bikalite’de satışı yapılan ürünlerin hastalıkları önlemeye, tedavi etmeye, hafifletmeye veya tedavisine yardımcı olduğuna dair tavsiyeler veya beyanlar bulunmamaktadır. 2 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. 2-4 veya 4-10 yaş arasında kullanılacak ürünlerde mutlaka ilgili yaş aralığına uygunluğuna bakılmalıdır, uygun değilse kesinlikle tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka hekiminize başvurunuz. Destek gıda ürünlerinin kullanımının doktor ve/veya eczacı kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Takviye edici gıdaların kullanımı normal beslenmenin yerini tutamaz. Dengeli ve çeşitli beslenme sağlık bir yaşam için temel gerekliliklerdendir. Kullanım sırasında tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayınız. Kullanmadan önce mutlaka ürün talimatlarını ve uyarılarını okuyunuz.

Hastalık, emzirme dönemi ve/veya hamilelik sırasında veya ilaç kullanımında takviye edici ürünlerin kullanımını doktorunuza danışarak sağlayın. Hastalıklara negatif etkisi veya ilaçlarla etkileşimi için hekiminize danışınız. Bu ürünleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz. Kullanım sırasında herhangi bir beklenmeyen durum ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bikalite, yasal gereksinimleri sağlayan içerikler üretir. Bikalite tıbbi ürün veya ilaç satışı yapmaz. Bikalite’de satışta bulunan tüm ürünler ilgili bakanlık şartlarını sağlar. Bikalite ayrıca ürün ve üretim sürecini inceleyip, sadece kalite kriterlerine uygun bulduğu ürünleri satışa sunar. Bikalite ürünleri üreticiden ve/veya distribütöründen tedarik ederek %100 orijinallik sunar. Bikalite’de son kullanma tarihi yaklaşan ürünler bulunmaz.

İlgili Ürünler

VeNatura Kids Mikroenkapsüle Demir ve C Vitamini - Takviye Edici Gıda - 20ml
VeNatura Kids Mikroenkapsüle Demir ve C Vitamini - Takviye Edici Gıda - 20ml

Günlük demir minarili ihtiyacının %60,71'ini karşılayan takviye edici gıda. %100 Orijinal.

VeNatura Demir Bisglisinat - Takviye Edici Gıda - 17mg - 90 Kapsül
VeNatura Demir Bisglisinat - Takviye Edici Gıda - 17mg - 90 Kapsül

Günlük demir ihtiyacının %121,4'ünü, C vitaminin %75'ini karşılayan takviye edici gıda. %100 Orijinal.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ağustos 10, 2021
Listeye dön