B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?

B6 Vitamini

B6 vitamini hakkında merak edilen sorularla vitamin B6’nın işlevlerini açıklamaya çalıştık. Keyifli okumalar.

B6 Vitamini / Piridoksin Nedir ve Ne İşe Yarar?

B6 vtamini / piridoksin, birçok gıdada doğal olarak bulunan bir vitamindir. Vücut, metabolizmada yer alan 100'den fazla enzim reaksiyonu için B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Vitamin B6 ayrıca hamilelik ve bebeklik döneminde beyin gelişiminde ve bağışıklık fonksiyonunda rol oynar.

Ne Kadar B6 Vitaminine İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan B6 vitamini miktarı yaşınıza bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda miligram (mg) olarak listelenmiştir.

Yaşam Evresi Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 0,1 mg
7-12 aylık bebekler 0,3 mg
1-3 yaş arası çocuklar 0,5 mg
4-8 yaş arası çocuklar 0,6 mg
9-13 yaş arası çocuklar 1,0 mg
14-18 yaş arası gençler (erkekler) 1,3 mg
14-18 yaş arası gençler (kızlar) 1,2 mg
19-50 yaş arası yetişkinler 1,3 mg
51 yaş üstü yetişkinler (erkekler) 1,7mg
51 yaş üstü yetişkinler (kadınlar) 1,5 mg
Hamile gençler ve kadınlar 1,9 mg
Emziren gençler ve kadınlar 2,0 mg

Hangi Gıdalar B6 Vitamini Sağlar?

Piridoksin birçok gıdada doğal olarak bulunur ve diğer gıdalara eklenir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarda vitamin B6 alabilirsiniz:

  • B6 vitamini açısından zengin kümes hayvanları, balık ve sakatatlar
  • Patates ve diğer nişastalı sebzeler
  • Meyveler (narenciye dışında)

Ne Tür B6 Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

B6 vitamini diyet takviyelerinde, genellikle piridoksin formunda bulunur. Çoğu multivitamin, mineral takviyesi B6 vitamini içerir. Sadece vitamin B6 veya diğer B vitaminleri ile birlikte piridoksin içeren diyet takviyeleri de mevcuttur.

Piridoksin / B6 Eksikliği için B6 Vitamini Çeşitleri

b6_vitamini

Günlük B6 vitamin ihtiyacınızı karşılayacak orijinal B6 vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen Satın Al!

Yeterli B6 Vitamini Alıyor Muyum?

Sağlıklı beslenen insanlar, yedikleri gıdalardan yeterli  piridoksin alır. Bununla birlikte, belirli insan gruplarının, diğerlerinden daha fazla piridoksin almakta sorun yaşama olasılığı daha yüksektir:

  • Böbrek diyalizinde olanlar ve böbrek nakli olanlar dahil, böbrekleri düzgün çalışmayan kişiler
  • Bağışıklık sistemlerinin yanlışlıkla kendi sağlıklı dokularına saldırmasına neden olan otoimmün bozuklukları olan kişiler. Örneğin, romatoid artrit, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit veya inflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerde bazen düşük B6 vitamini seviyeleri vardır
  • Alkol bağımlılığı olan insanlar

Kaliteli ve Orijinal Vitamin Takviyeleri Bikalite’de

teg_market

B grubu vitaminler ve diğer takviye çeşitleri için ihtiyacınız olan kalite belgeli ürünler Takviye Edici Gıda Market’te!

Hemen İnceleyin!

Yeterli B6 Vitamini Almazsam Ne Olur?

Yeterli vitamin B6 almayan kişilerde anemi, kaşıntılı döküntüler, dudaklarda pullu cilt, ağız köşelerinde çatlaklar ve şişmiş dil gibi bir dizi semptom olabilir. Çok düşük B6 vitamini düzeylerinin diğer belirtileri arasında depresyon, kafa karışıklığı ve zayıf bir bağışıklık sistemi bulunur. Yeterli piridoksin almayan bebekler sinirlenebilir veya aşırı hassas işitme veya nöbetler geliştirebilir.

B6 Vitamininin Sağlık Üzerindeki Bazı Etkileri Nelerdir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için vitamin B6 üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın ortaya koyduğu örnekler:

Kalp-damar hastalığı: Bazı bilim adamları, belirli B vitaminlerinin (folik asit/B9 , B12 vitamini ve B6 vitamini gibi) kandaki bir amino asit olan homosistein düzeylerini düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini düşünmüştü. B vitamini takviyeleri kan homosisteinini düşürmesine rağmen, araştırmalar aslında kalp hastalığı veya felç riskini veya şiddetini azaltmadığını gösteriyor.

Kanser: Kanda B6 vitamini düzeyi düşük olan kişilerde kolorektal kanser gibi belirli kanser türleri için daha yüksek risk olabilir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar, vitamin B6 takviyelerinin kanseri önlemeye veya bu hastalıktan ölme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermedi.

Bilişsel işlev: Bazı araştırmalar, B6 vitamini yüksek kan seviyelerine sahip yaşlıların daha iyi hafızaya sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, vitamin B6 takviyelerini (tek başına veya B12 vitamini ve/veya folik asit ile birlikte) almak, sağlıklı kişilerde veya bunama hastalarında bilişsel işlevi veya ruh halini iyileştirmiyor gibi görünmektedir.

Adet öncesi sendromu: Bilim adamları, adet öncesi sendrom (PMS) için B6 vitamini almanın potansiyel yararları konusunda henüz emin değiller. Ancak bazı araştırmalar, vitamin B6 takviyelerinin huysuzluk, sinirlilik, unutkanlık, şişkinlik ve kaygı gibi PMS semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor.

Hamilelikte bulantı ve kusma: Tüm kadınların en az yarısı , hamileliğin ilk birkaç ayında mide bulantısı , kusma veya her ikisini birden yaşar . Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi (ACOG), çeşitli çalışmaların sonuçlarına dayanarak, hamilelik sırasında bulantı ve kusma için doktor kontrolünde B6 vitamin takviyesi alınmasını önermektedir.

Piridoksin / B6 Vitamini Zararlı Olabilir Mi?

İnsanlar neredeyse hiçbir zaman yiyecek veya içeceklerden çok fazla B6 vitamini almazlar. Ancak bir yıl veya daha uzun süre takviyelerden yüksek düzeyde piridoksin almak ciddi sinir hasarına neden olarak insanların vücut hareketlerinin kontrolünü kaybetmelerine neden olabilir. Semptomlar genellikle takviyeleri almayı bıraktıklarında durur. Çok fazla B6 vitamininin diğer belirtileri arasında ağrılı, göze hoş gelmeyen cilt lekeleri, güneş ışığına karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve mide ekşimesi yer alır.

Vitamin B6 için günlük üst limitler, tüm kaynaklardan (yiyecek, içecek ve takviyeler) alınan alımları içerir ve aşağıda listelenmiştir. Bu seviyeler, bir doktor gözetiminde tıbbi nedenlerle B6 vitamini alan kişiler için geçerli değildir.

Yaş Üst Sınır
12 aya kadar doğum Belirlenmemiştir
1-3 yaş arası çocuklar 30 mg
4-8 yaş arası çocuklar 40 mg
9-13 yaş arası çocuklar 60 mg
14-18 yaş arası gençler 80 mg
Yetişkinler 100 mg

B6 Vitamini ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır . Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Diyet takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçmişi 15 Ocak 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

  1. Bu yazı Vitamin B6 yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

NBT Life Magnezyum Bisglisinat ve Sitrat,  P5P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül
NBT Life Magnezyum Bisglisinat ve Sitrat, P5P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül

NBT Life Magnezyum Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül. Günlük magnezyum ihtiyacını %66,66'sını, vitamin B6'nın %357,1'ini karşılar. bikalite.com'dan Satın Al!

VeNatura Magnezyum (Bisglisinat+Sitrat) ve P5P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül
VeNatura Magnezyum (Bisglisinat+Sitrat) ve P5P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül

VeNatura Magnezyum (Bisglisinat+Sitrat) & P5P; Günlük B6 vitaminin %357,14'ünü, magnezyum ihtiyacının %37,33'ünü karşılar. Satın Alın!

İlgili Yazılar

B5 Vitamini / Pantotenik Asit ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
B5 Vitamini / Pantotenik Asit ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pantotenik Asit / B5 Vitamini nedir, ne kadar kullanılmalı, zararları var mı gibi merak edilen souları yazımızda deledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

B7 Vitamini / Biotin Ne İşe Yarar?
B7 Vitamini / Biotin Ne İşe Yarar?

B7 Vitamini / Biotin nedir, ne işe yarar, sağlığa etkileri neler, zaraları var mı gibi soruları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 14, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR