B6 Vitamini Hakkında Merak Edilen 6 Soru

B6 Vitamini Hakkında Merak Edilen 6 Soru

Vücutta enzimlerin sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlayan B6 vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. B grubu ailesine ait olan bu vitamin vücutta depolanmaz ve eksikliği halinde ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle vitamin B6 hakkında en çok merak edilen birkaç soruyu sizin için derledik.

B6 Vitamini Nedir?

Piridoksin adıyla da bilinen, vitamin B grubuna ait olan B6, suda çözünebilen sekiz B vitamininden biridir. Suda çözündüğü için vücutta fazla depolanamayan ve bu nedenle günlük olarak tüketilmesi gereken bir vitamindir. “B6 vitamini vücutta 150'den fazla enzim reaksiyonunda yer alır. Bunlar vücudun protein, karbonhidrat ve yağı işlemesine yardımcı olur. B6 ayrıca sinir ve bağışıklık sisteminin işlevleriyle de yakından bağlantılıdır (1)”.

Genel olarak günlük beslenme ile B6 vitamini karşılanmaktadır. Ancak bazı koşullarda gerekli B6 emilimi sağlanamayabilir. “Yeterli miktarda B6 vitamini tüketmek, optimal sağlık için önemlidir ve hatta kronik hastalıkları önleyebilir ve tedavi edebilir (2)”.

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

B6 vitamininin B grubu vitaminleri içinde nasıl bir yere sahip olduğundan bahsettik. Bu noktada akla gelebilecek en yaygın sorulardan biri “Vitamin B6 ne işe yarar?” sorusu olabilir. Piridoksin ya da B6 vitamini diğer B vitaminleri gibi vücuda alınan besini enerjiye çevirir. Ayrıca B6 vitamini;

 • 6 vitamini diğer B vitaminleri gibi vücuda alınan besini enerjiye çevirir. Ayrıca B6 vitamini;
 • Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir parçası olan hemoglobini oluşturmasında,
 • Bağışıklık sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı olmada,
 • Hamilelik ve bebeklik döneminde bebeğin beyin gelişiminde (3),
 • Vücudun, serotonin (ruh halini düzenleyen) ve norepinefrin (vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olan) hormonlarını üretmesinde,
 • Vücudun iç saatinin belirlenmesi ve uykunun düzenli olması için önemli olan melatonin hormonunun yapımında

rol oynar (4).

B6 Vitaminin Faydaları Nelerdir

B6 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Nasıl bir işlevi olduğundan bahsettiğimiz B6 vitaminin faydaları ise merak edilen bir başka konudur. B6 vitamini üzerine araştırmalar devam etmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre B6 eksikliğinin kanser dahil inflamasyon ile ilişkili kronik hastalıklarda rol oynadığına dair artan raporlar mevcuttur. (5). Ancak daha uzun süreli yapılan araştırmalarda diyetle ya da multivitaminler dahilinde alınan B6’nın birçok farklı faydası vardır. B6 vitamini faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kanseri önlemeye yardımcı olabilir: Daha öncede belirttiğimiz gibi bu henüz sonuçlanmamış bir araştırma olsa da B6 vitamininin kansere sebep olabilecek iltihaplara karşı savaşında olumlu etkisi gözlemlenmiştir (2).
 • Kalp hastalığı riskini azaltabilir: Araştırmalara göre düşük B6 vitamin düzeyi, normal B6 vitamin seviyesine oranla kalp hastalığında (koroner arter hastalığı) iki kat daha fazla risk taşımaktadır (6). Ayrıca vitami B6 kalp hastalığını önlemeye yardımcı olmaktadır (2).
 • Alzheimer riskini azaltabilir: Yüksek homosistein kan seviyesi, Alzheimer riski oluşturabilmektedir. Vitamin B6 ise homosistein seviyesini dengelemede rol aldığı için hem beyin sağlığını desteklemekte, hem de Alzheimer riskini azaltmaktadır.
 • Hemoglobin üretimine yardımcı olarak anemiyi önleyebilir: B6 vitamininin hemoglobin üzerindeki etkisinden daha önce bahsetmiştik. Hemoglobin hücrelere oksijen sağlar. Hemoglobin düşük olduğunda yeterince oksijen alınamadığı için anemiye sebep olabilir. B6 vitaminin ise hemoglobin yapımında önemli bir rolü vardır. Bu nedenle yeterli B6 vitamini anemiyi engellemeye yardımcı olmaktadır.
 • PMS belirtilerinin tedavisinde faydalı olabilir: Henüz daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da ruh halini düzenleyen hormonların üretiminde yer alan vitamin B6 adet öncesi sendromu olarak da bilinen premenstrüel sendromu (PMS) için kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalarda PMS’e olumlu etki ettiği gözlemlenmiştir.
 • Hamilelikte bulantı tedavisine yardımcı olabilir: B6 vitamini hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için onlarca yıldır kullanılmaktadır.
 • Göz sağlığını destekleyebilir: B6 vitamini, göz hastalıklarının, özellikle de yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) olarak adlandırılan yaşlı yetişkinleri etkileyen bir tür görme kaybının önlenmesinde rol oynamaktadır.
 • İltihaplı romatizma ile ilişkili enflamasyonu azaltabilir: Romatoid artritten (iltihaplı romatizma) kaynaklanan vücuttaki yüksek enflamasyon seviyeleri, düşük B6 vitamini seviyelerine yol açabilir. B6 vitamini, romatoid artrit ile ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

En İyi Vitamin B6 Takviyesi

b12_vitamini_teg_market

Kaliteli, belgeli, orijinal vitamin B6 takviyeleri bikalite’de

Hemen Satın Alın!

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Pek çok faydasından bahsettiğimiz B6 vitaminini günlük olarak yeterli ölçüde almak oldukça kolaydır. B6 vitamini içeren besinler ya da bu vitamin yönünden en zengin olan besinler arasında;

 • balık,
 • sığır karaciğeri,
 • patates ve diğer nişastalı sebzeler ve meyveler (narenciye hariç)

bulunur (7). B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Öte yandan;

 • nohut,
 • muz,
 • süzme peynir,
 • kabak,
 • soğan,
 • kuru üzüm,
 • tofu

gibi yiyeceklerle yeterli vitamin B6 sağlanabilmektedir.

Bazı hastalıklara sahip olma ya da ilaçların etkileşimi ile birlikte yeterli B6 vitamini alınamıyor olabilir. Diyetle alınamayan B6 vitamini genelde multivitaminler dahilinde alınmaktadır. B6 vitamini takviyeleri oral kapsül veya tablet (dil altı ve çiğnenebilir tabletler dahil) ve sıvı halde bulunabilmektedir. “Takviyelerden B6 vitamininin emilimi, gıda kaynaklarından alınan besinlere benzerdir ve çeşitli takviye formları arasında önemli ölçüde farklılık göstermemektedir (7)”.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hafif düzeyde B6 eksikliği söz konusu olduğunda herhangi bir semptom ortaya çıkmayabilir. Ancak şiddetli ya da uzun süreli bir eksiklik söz konusu ise B6 vitamin eksikliği belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz beslenme harici durumlarda, bazı koşullar B6 vitamin eksikliğine neden olabilir. Eğer:

 • Böbrek hastalığı
 • Çölyak hastalığı,
 • Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi otoimmün bağırsak bozuklukları
 • Romatoid artrit gibi otoimmün inflamatuar bozukluklar
 • Alkolizm (8)

gibi durumlar söz konusu ise B6 emilimi yeteri kadar sağlanamıyor olabilir. Aynı zamanda “B6 vitamini Amiodaron (Cordarone), Fenitoin (Dilantin) ve Fenobarbital (Luminal) gibi” madde/ilaçlarla etkileşime girebilmektedir (9).

B6 vitamin eksikliğinde görülebilecek belirtiler ise şunlardır:

 • çatlayan ya da ağrılı dudak,
 • tekrar eden el ve ayak karıncalanmaları,
 • deri dökülmesi,
 • ağrılı parlak bir dil,
 • depresyon,
 • kas spazmına sebep olan nöbet,
 • kalp hastalıkları
 • felç

Unutulmamalıdır ki buradaki belirtiler uzun süreli B6 eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. B6 vitamininin tedavisiyle birlikte belirtiler ortadan kalkabilmektir. B6 vitamini eksikliği durumlarında ve hastalıklarda tedavi dozu değişkendir ve semptomların şiddetine bağlıdır (10). Bu nedenle sizin için en iyi tedaviyi doktorunuz belirleyecektir.

Piridoksin / B6 Eksikliği için B6 Vitamini Çeşitleri

b12_vitamini_teg_market

Günlük B6 vitamin ihtiyacınızı karşılayacak orijinal B6 vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen Satın Alın!

En İyi B6 Vitamini Hangisi?

Günlük beslenme ile yeterli kadar B6 vitamini almak kuşkusuz ki en iyi B6 alma yöntemidir. Ancak bazı koşullarda B6 vitaminini takviye olarak almak gerekmektedir. B6 vitamini genelde multivitaminler içinde vitamin B grubuyla kompleks olarak verilmektedir.

Sonuç olarak, B6vitamini, B vitimini komleksi ve diğer gıda takviyelerine çeşitli e-ticaret sitelerinde birden fazla ürüne ulaşabilirsiniz. Ancak Bikalite’nin en önemli farklarından / özelliklerinden biri ürünün üretim sürecinden sizlere ulaştırıldığı ana kadar olan tüm tedarik zincirinin kontrolünün yapılmasıdır ve uygunsuz, güvensiz ürünleri barındırmamasıdır.

Bikalite uzman ekibi yalnızca kalite standartlarına uygun üretilen ürünleri sizin için seçer. Seçilen ürünler doğrudan üreticisinden veya yetkili distribütöründen doğrudan orijinal olarak size ulaştırılır. En iyi B6 vitamini takviyesi sağlınız için ne kadar önemliyse, ürüne en güvenilir biçimde ulaşmanız da o kadar önemlidir. Bikalite’nin sunduğu multivitamin ürünleriyle günlük B6 ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz ve ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kaliteli ve Orijinal Vitamin Takviyeleri Bikalite’de

b12_vitamini_teg_market

B grubu vitaminler ve diğer takviye çeşitleri için ihtiyacınız olan kalite belgeli ürünler Takviye Edici Gıda Market’te!

Hemen İnceleyin!
 1. 9 Signs and Symptoms of Vitamin B6 Deficiency
 2. 9 Health Benefits of Vitamin B6 (Pyridoxine)
 3. Vitamin B6: Benefits, dosage, food sources, and deficiency symptoms
 4. The Health and Brain Benefits of Vitamin B6
 5. The Emerging Role of Vitamin B6 in Inflammation and Carcinogenesis
 6. Low pyridoxal 5'-phosphate is associated with increased risk of coronary artery disease
 7. Vitamin B6 - Health Professional Fact Sheet
 8. The Nutrition Source
 9. Pyridoxine (Vitamin B6)
 10. Vitamin B6 Deficiency - StatPearls - NCBI Bookshelf

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Solgar 5 HTP Complex - 5-HTP, B6 Vitamini, Valerian Kök Ekstresi - Takviye Edici Gıda - 30 Kapsül
Solgar 5 HTP Complex - 5-HTP, B6 Vitamini, Valerian Kök Ekstresi - Takviye Edici Gıda - 30 Kapsül

Solgar 5 HTP Complex, 5-HTP, B6 vitamini, valerian kök ekstresi içeren takviye gıda. Şeker, koruyucu içermez. Vegan kullanımına uygun. Hemen Satın Alın!

VeNatura Magnezyum Sitrat ve P-5-P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Tablet
VeNatura Magnezyum Sitrat ve P-5-P / B6 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 60 Tablet

VeNatura Magnezyum Sitrat & P-5-P / B6; 60 Tablet. Günlük B6 vitamini ihtiyacının %357,14'ünü magnezyumun %53,33'ünü karşılayan takviye edici gıda. Satın Al

İlgili Yazılar

B Vitaminleri ve B12 Vitamini Nelerde Var?
B Vitaminleri ve B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 vitamini, B vitaminleri nelerde bulunur? Vitamin B12 ve B,tamin B içeren besinler neler sizin için inceledk. Bikalite kaliteli, orijinal ürün sunar.

B Vitamini Faydaları Nelerdir?
B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B vitamini takviyeleri, tek ya da B-kompleks olarak alınabilmektedir. B12, B6 ve dieğer B vitaminlerinin faydaları nelerdir yazımızda derledik.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Eylül 17, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR