B5 Vitamini / Pantotenik Asit ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B5 Vitamini / Pantotenik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pantotenik Asit / B5 Vitamini nedir, ne kadar kullanılmalı, zararları var mı gibi merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyiflli okumalar.

Pantotenik Asit / B5 Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pantotenik asit (B5 vitamini olarak da bilinir), yediğiniz yiyecekleri ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Vücuttaki birçok fonksiyon, özellikle yağların yapımı ve parçalanması için önemlidir.

Ne Kadar Pantotenik Aside İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan pantotenik asit miktarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda miligram (mg) olarak listelenmiştir:

Yaş Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 1,7 mg
7-12 aylık bebekler 1,8 mg
1-3 yaş arası çocuklar 2 mg
4-8 yaş arası çocuklar 3 mg
9-13 yaş arası çocuklar 4 mg
14-18 yaş arası gençler 5 mg
19 yaş ve üstü yetişkinler 5 mg
Hamile gençler ve kadınlar 6 mg
Emziren gençler ve kadınlar 7 mg

Hangi Gıdalar Pantotenik Asit İçerir?

Pantotenik asit, hemen hemen tüm gıdalarda doğal olarak bulunur. Bazı kahvaltılık gevrekler ve içecekler (enerji içecekleri gibi) dahil olmak üzere bazı gıdalara da eklenir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarda B5 vitamini alabilirsiniz:

  • Sığır eti, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve sakatatlar
  • Yumurta ve süt
  • Mantar (özellikle şitaki mantarı), avokado, patates ve brokoli gibi sebzeler
  • Tam buğday, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar
  • Fıstık, ayçiçeği çekirdeği ve nohut

Ne Tür Pantotenik Asit / B5 Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

B5 vitamini, sadece pantotenik asit içeren diyet takviyelerinde, B-kompleks diyet takviyelerinde ve bazı multivitamin / multimineral takviyelerde bulunur. Diyet takviyelerindeki pantotenik asid genellikle kalsiyum pantotenat veya pantetin formundadır. Araştırmalar, herhangi bir pantotenik asit formunun diğerlerinden daha iyi olduğunu göstermiştir.

En İyi B5 Vitamini / Pantotenik Asit Takviyesi Hangisi?

b5_bitamini

Kalite belgeli ve orijinal vitamin B5 Vitamini / Pantotenik Asit takviyesi ve B grubu vitaminler bikalite’de

Hemen Satın Al!

Yeteri Kadar Vitamin B5 / Pantotenik Asit Alıyor Muyum?

Sağlıklı beslenen insanlar yeterli vitamin B5  alır. Bununla birlikte, pantotenat kinaz ile ilişkili nörodejenerasyon adı verilen nadir görülen kalıtsal bir bozukluğu olan kişiler, pantotenik asidi uygun şekilde kullanamazlar. Bu bozukluk B5 vitamini eksikliği semptomlarına yol açabilir .

Yeterli Pantotenik Asit Almazsam Ne Olur?

B5 vitamini eksikliği gelişmiş ülkelerde çok nadirdir. Ciddi pantotenik asit eksikliği, el ve ayaklarda uyuşma ve yanma, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, sinirlilik, huzursuzluk, uyku sorunları, mide ağrısı, mide ekşimesi, ishal, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybına neden olabilir.

B5 Vitamin Eksikliği için Takviye Çeşitleri

b5_bitamini

Sağlığınıza değer katacak orijinal B5vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen Satın Al!

Pantotenik Asidin Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için pantotenik asitd üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırma sonuçlarına bir örnek:

Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri: Pantetin adı verilen pantotenik asit formunun, toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya "kötü") kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olup olmadığını görmek için araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya "iyi") kolesterol düzeylerini yükseltip yükseltmediğini görmek için de araştırılmaktadır. Şimdiye kadar bu çalışmaların sonuçları umut vericidir, ancak tek başına veya kalp-sağlıklı bir diyetle birlikte alınan pantetin diyet takviyelerinin etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Pantotenik Asit / Vitamin B5 Zararlı Olabilir Mi?

Pantotenik asit, yüksek dozlarda bile güvenlidir. Bununla birlikte, çok yüksek dozlarda B5 vitamini takviyesi almak (günde 10000 mg gibi) mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.

Pantotenik Asit İlaçlar veya Diğer Diyet Takviyeleri ile Etkileşime Giriyor Mu?

Pantotenik asidin herhangi bir ilaçla etkileşime girdiği veya müdahale ettiği bilinmemektedir. Doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına , aldığınız diyet takviyeleri ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi verin. Bu diyet takviyelerinin ilaçlarınızla etkileşime girip giremeyeceğini veya ilaçların vücudunuzun besinleri nasıl emdiğini, kullandığını veya parçaladığını etkileyip etkilemediğini size söyleyebilirler .

B5 / Pantotenik Asit ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır. Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Diyet takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçimiş 22 Mart 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

  1. Bu yazı Pantothenic Acid yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Vitocco Multivitamin, Mineral Kompleksi - Takviye Edici Gıda - 15 Efervesan Tablet
Vitocco Multivitamin, Mineral Kompleksi - Takviye Edici Gıda - 15 Efervesan Tablet

Vitocco Multivitamin, Mineral Kopleksi, 8 vitamin, magnezyum, çinko, pantotenik asit içeren takviye edici gıda. 15 Efervesan Tablet. Hemen Satın Alın!

Argivit Focus - Fosfatidilserin, L Arginin, Multivitamin, Multimineral Takviye Edici Gıda - 150ml Şurup
Argivit Focus - Fosfatidilserin, L Arginin, Multivitamin, Multimineral Takviye Edici Gıda - 150ml Şurup

Argivit Focus Fosfatidilserin, L-Arginin, Multivitamin, Multimineral - 150ml. Vitaminler, mineraller ve fosfatidilserin içeren takviye edici gıda. Satın Al!

İlgili Yazılar

B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?
B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?

B6 vitamini / piridoksin hakkında merak edilen sorularla vitamin B6’nın işlevlerini yazımızda açıklamaya çalıştık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

B7 Vitamini / Biotin Ne İşe Yarar?
B7 Vitamini / Biotin Ne İşe Yarar?

B7 Vitamini / Biotin nedir, ne işe yarar, sağlığa etkileri neler, zaraları var mı gibi soruları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 13, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR