B3 Vitamini / Niasin Hakkında 10 Soru 10 Yanıt

B3 Vitamini / Niasin Hakkında Merak Edilen 10 Soru

B3 Vitamini/ Niasin nedir, ne kadar kullanılmalı, zarları var mı gibi merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. B3 Vitamini / Niasin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Niasin (B3 vitamini olarak da bilinir ), yediğiniz gıdayı ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Niasin, vücudunuzdaki hücrelerin gelişimi ve işlevi için önemlidir.

2. Ne Kadar Nasine / B3 Vitaminine İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan niasin miktarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda miligram (mg) niasin eşdeğeri (NE) olarak listelenmiştir (ilk 6 aylık bebekler hariç).

Niasin eşdeğerinin kullanılmasının sebebi vücutta da bir amonioasit olan triptofan kullanılarak niasin üretilebilmesidir. Örneğin, yüksek triptofan içeren hindi yediğinizde, bu amino asidin bir kısmı karaciğerinizde niasine dönüştürülür. mg eşdeğer (mg NE) kullanmak hem tükettiğiniz niasin hem de vücudunuzun triptofandan yaptığı niasin için hesaplanır. Bebekler ilk altı aylarında triptofandan fazla niasin yapmazlar.

Yaş Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 2 mg
7-12 aylık bebekler 4 mg NE
1-3 yaş arası çocuklar 6 mg NE
4-8 yaş arası çocuklar 8 mg NE
9-13 yaş arası çocuklar 12 mg NE
14-18 yaş arası genç erkekler 16 mg NE
14-18 yaş arası genç kadınlar 14 mg NE
Yetişkin erkekler (19 yaş ve üstü) 16 mg NE
Yetişkin kadınlar (19 yaş ve üstü) 14 mg NE
Hamile gençler ve kadınlar 18 mg NE
Emziren gençler ve kadınlar 17 mg NE

3. Hangi Gıdalar B3 Vitamini / Niasin Sağlar?

Niasin birçok gıdada doğal olarak bulunur ve bazı gıdalara eklenir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarlarda niasin alabilirsiniz:

 • Kümes hayvanları, sığır eti ve balık gibi hayvansal gıdalar
 • Bazı fındık, baklagiller ve tahıl türleri
 • Birçok ekmek ve tahıl gevreği gibi zenginleştirilmiş ve güçlendirilmiş gıdalar

4.Ne Tür Niasin / Vitamin B3 Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

Niasin, multivitamin/multimineral takviyelerinde bulunur. Ayrıca B kompleks diyet takviyeleri ve sadece niasin içeren takviyelerde de bulunur. Diyet takviyelerindeki iki ana niasin formu, nikotinik asit ve nikotinamiddir.

Niasin (nikotinik asit formunda), yüksek kan kolesterolünü tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaç olarak da mevcuttur.

En İyi B3 Vitamini Takviyesi Hangisi?

b3_vitamini

Kalite belgeli ve orijinal vitamin B3 Vitamini / Niasin takviyesi ve B grubu vitamin çeşitleri bikalite’de

Hemen Satın Al!

5. Yeterince Niasin Alıyor Muyum?

Sağlıklı beslenen insanlar, yedikleri gıdalardan yeterince niasin alır. Bununla birlikte, bazı insanların yeterli niasin almada sorun yaşama olasılığı diğerlerinden daha yüksektir:

 • AIDS, alkol kullanım bozukluğu, anoreksi, inflamatuar bağırsak hastalığı veya karaciğer sirozu olan yetersiz beslenen kişiler
 • Diyetinde çok az demir, riboflavin veya B6 vitamini bulunan kişiler; bu besinler, triptofanı niasine dönüştürmek için gereklidir.
 • Nadir bir genetik bozukluk olan Hartnup hastalığı olan kişiler
 • Gastrointestinal sistemde yavaş büyüyen tümörlerin geliştiği bir durum olan karsinoid sendromu olan kişiler

6. Yeterince B3 Vitamini / Niasin Almazsam Ne Olur?

Yediğiniz yiyeceklerden yeterince niasin veya triptofan almıyorsanız, niasin eksikliği görülür. Şiddetli niasin eksikliği, pellagra adı verilen bir hastalığa yol açar. Gelişmiş ülkelerde nadir görülen Pellagra şu etkilere sahip olabilir:

 • Güneşte kırmızıya veya kahverengiye dönüşen pürüzlü cilt
 • Parlak kırmızı bir dil
 • Kusma, kabızlık veya ishal
 • Depresyon
 • Baş ağrısı
 • Aşırı yorgunluk
 • Agresif, paranoyak veya intihara meyilli davranış
 • Halüsinasyonlar, ilgisizlik , hafıza kaybı
 • Son aşamalarında, pellagra iştah kaybına ve ardından ölüme yol açar.

7. Niasinin Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için niasin üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın bulgularına bir örnek.

Kardiyovasküler hastalık: Bilim adamları, aterosklerozlu kişilerde kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmak için nikotinik asit formunda yüksek dozlarda niasin kullanımını incelediler. Reçete seviyesindeki nikotinik asidin (önerilen tüketimin 100 katından fazla), kandaki LDL (kötü) kolesterol düzeylerini düşürebildiğini, HDL (iyi) kolesterol düzeylerini yükseltebildiğini ve trigliserit düzeylerini düşürebildiğini buldular. Ancak kan lipidleri (yağlar) üzerindeki bu olumlu etkiler, kalp krizi, ani kardiyak ölüm veya felç gibi kardiyovasküler riskleri etkilemez. Ayrıca uzmanlar, statin ilacı kullanan kişilere yüksek dozda nikotinik asit önermemektedir.

Sağlık uzmanınız, aterosklerozu tedavi etmek için çok yüksek dozlarda (binlerce miligram gibi) nikotinik asit kullanımını onaylamalı ve denetlemelidir.

8. Vitamin B3 / Niasin Zararlı Olabilir Mi?

Yiyecek ve içeceklerin doğal olarak içerdiği niasin güvenlidir. Bununla birlikte, 30 mg veya daha fazla nikotinik asit içeren diyet takviyeleri, yüzünüzdeki, kollarınızdaki ve göğsünüzdeki cildin kızarmasına ve yanmasına, karıncalanmasına ve kaşınmasına neden olabilir. Bu semptomlar ayrıca baş ağrısı, kızarıklık ve baş dönmesine neden olabilir.

Nikotinik asidi ilaç olarak 1000 mg/gün veya daha fazla dozlarda alırsanız, daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şunları içerir:

 • Düşük tansiyon (düşme riskini artırabilir)
 • Aşırı yorgunluk
 • Yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Mide bulantısı, mide ekşimesi ve karın ağrısı
 • Bulanık veya bozuk görme ve gözlerde sıvı birikmesi
 • Özellikle nikotinik asidin uzun süreli salınan formlarıyla uzun süreli tedavi, hepatit ve karaciğer yetmezliği dahil olmak üzere karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Nikotinamid formundaki niasin, nikotinik asitten daha az yan etkiye sahiptir. Bununla birlikte, 500 mg/gün veya daha yüksek dozlarda nikotinamid ishale, kolay morarmaya neden olabilir ve yaralardan kanamayı artırabilir. 3000 mg/gün veya daha yüksek dozlar bulantı, kusma ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Diyet takviyelerinden elde edilen niasin için günlük üst limitler aşağıda listelenmiştir.

Yaşlar Üst Sınır
Doğumdan 12 aya kadar Belirlenmemiştir
1-3 yaş arası çocuklar 10 mg
4-8 yaş arası çocuklar 15 mg
9-13 yaş arası çocuklar 20 mg
14-18 yaş arası çocuklar 30 mg
19 yaş ve üstü yetişkinler 35 mg

9. Niasin İlaçlar veya Diğer Diyet Takviyeleri ile Etkileşime Giriyor Mu?

Niasin diyet takviyeleri, aldığınız bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu ilaçların etkilerini azaltabilir ve bazı ilaçlar vücudunuzdaki niasin seviyelerini düşürebilir. İşte bazı örnekler:

 • Tüberküloz ilaçları (izoniazid ve pirazinamid gibi), vücudun triptofanı niasine dönüştürme yeteneğine müdahale eder. Bu müdahale vücudunuzdaki niasin seviyelerini düşürebilir.
 • Nikotinik asit yüksek dozda (1500 mg/gün veya daha fazla), kan şekeri seviyesini yükseltebilir ve diyabet ilaçlarının etkinliğini bozabilir. Bu dozlar, diyabeti olmayan kişilerde kan şekerini bile yükseltebilir.

Aldığınız diyet takviyeleri ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına bilgi verin. Diyet takviyelerinin ilaçlarınızla etkileşime girip giremeyeceğini size söyleyebilirler. Ayrıca, ilaçların vücudunuzun niasin ve diğer besinleri nasıl emdiğini, kullandığını veya parçaladığını etkileyip etkilemediğini de söyleyebilirler.

B3 Eksikliği için En iyi Vitamin B3 Takviyesi Çeşitleri

b3_vitamini

Sağlığınıza değer katacak orijinal B3 vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen Satın Al!

10. Niasin / B3 Vitamini ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır . Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Diyet takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçmişi 22 Mart 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

 1. Bu yazı Niacin yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura B Vitamini Kompleks - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin - Takviye Edici Gıda - 30 Kapsül
VeNatura B Vitamini Kompleks - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin - Takviye Edici Gıda - 30 Kapsül

VeNatura Vitamin B Kompleks Kapsül; B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin içeren takviye edici gıda. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül
Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül

Ocean B Complex - 50 Kapsül; Folik asit, biotin, miyo-inositol, kolin ve 10 farklı B grubu vitaminler içeren kompleks gıda takviyesi. Satın Alın!

İlgili Yazılar

Riboflavin / B2 Vitamini Hakkında Merak Edilenler
Riboflavin / B2 Vitamini Hakkında Merak Edilenler

Riboflavin / B2 Vitamini nedir, ne kadar kullanılmalı, zararları var mı gibi merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bikalite kaliteli içerik sunar.

B5 Vitamini / Pantotenik Asit ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
B5 Vitamini / Pantotenik Asit ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pantotenik Asit / B5 Vitamini nedir, ne kadar kullanılmalı, zararları var mı gibi merak edilen souları yazımızda deledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 16, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR