Riboflavin / B2 Vitamini Hakkında Merak Edilenler

Riboflavin / B2 Vitamini Hakkında Merak Edilenler

Riboflavin / Vitamin B2 nedir, ne kadar kullanılmalı, zarları var mı gibi merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Riboflavin / Vtamin B2 Nedir ve Ne İşe Yarar?

Riboflavin (B2 vitamini de denir) vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve işlevi için önemlidir. Ayrıca yediğiniz yiyecekleri ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

Ne Kadar Riboflavine / B2 Vitamini İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan riboflavin miktarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda miligram (mg) olarak listelenmiştir.

Yaşam evresi Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 0,3 mg
7-12 aylık bebekler 0,4 mg
1-3 yaş arası çocuklar 0,5 mg
4-8 yaş arası çocuklar 0,6 mg
9-13 yaş arası çocuklar 0,9 mg
14-18 yaş arası genç erkekler 1,3 mg
14-18 yaş arası genç ekızlar 1,0 mg
Erkekler 1,3 mg
Kadınlar 1,1 mg
Hamile gençler ve kadınlar 1,4 mg
Emziren gençler ve kadınlar 1,6 mg

Hangi Gıdalar B2 Vitamini  / Riboflavin İçerir ?

Riboflavin, bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ve birçok zenginleştirilmiş gıdaya eklenir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarlarda B2 vitamini / riboflavin alabilirsiniz:

  • Yumurtalar, sakatatlar (böbrekler ve karaciğer gibi), yağsız etler ve az yağlı süt
  • Yeşil sebzeler (kuşkonmaz, brokoli ve ıspanak gibi)
  • Güçlendirilmiş tahıllar, ekmek ve tahıl ürünleri

Ne Tür Riboflavin Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

Riboflavin, multivitamin/multimineral takviyelerinde, B-kompleks diyet takviyelerinde ve sadece riboflavin içeren takviyelerde bulunur. Bazı takviyeler, önerilen riboflavin miktarlarından çok daha fazlasını içerir, ancak vücudunuz bir seferde yaklaşık 27 mg'dan fazlasını ememez.

En İyi B2 Vitamini Takviyesi

b_vitamini

Kaliteli vitamin B2 ve B grubu vitamin çeşitleri bikalite’de

Hemen Satın Alın!

Yeterince Vitamin B2 / Riboflavin Alıyor Muyum?

Sağlıklı beslenen çoğu insan, yedikleri gıdalardan yeterince riboflavini alır ve eksiklikler çok nadirdir. Bununla birlikte, belirli insan gruplarında, diğer insanlara göre daha fazla B2 vitamini eksikliği görülebilir:

  • Vejetaryen sporcular (özellikle süt ürünleri ve yumurtadan kaçınan katı vejetaryenler)
  • Hamile kadınlar, emziren kadınlar ve bebekleri
  • Vegan olan insanlar
  • Süt ürünleri yemeyenler
  • Riboflavin taşıyıcı eksikliği adı verilen genetik bozukluğa sahip kişiler. Bu bozukluk vücudun riboflavini uygun şekilde emmesini ve kullanmasını engelleyerek vitamin B2 eksikliğine neden olur.

Yeterli Riboflavin Almazsam Ne Olur?

Yediğiniz gıdalarda yeterince bu vitamini almıyorsanız veya belirli hastalıklarınız veya hormon bozukluklarınız varsa riboflavin eksikliği gelişebilir.

Riboflavin eksikliği cilt bozukluklarına, ağız kenarlarında yaralara, dudaklarda şişme ve çatlamalara, saç dökülmesine, boğaz ağrısına, karaciğer rahatsızlıklarına ve üreme ve sinir sistemindeki sorunlara neden olabilir.

Ciddi, uzun süreli B2 eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine (anemi) yol açarak zayıf ve yorgun hissetmenize neden olur. Ayrıca, göz merceğinin bulanıklaşmasına (katarakt) neden olarak görüşünüzü etkiler.

En İyi B2 Vitamini Takviyesi

b_vitamini

Kaliteli vitamin B2 ve B grubu vitamin çeşitleri bikalite’de

Hemen Satın Alın!

Riboflavin / B2 Vitamini Takviyelerinin Sağlığa Etkisi Nedir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için riboflavin / b2 vitamini üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın sonuçlarına bir örnek:

Migren: Bazı çalışmalar riboflavin takviyelerinin migren baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak diğer çalışmalar bunu onaylamıyor. Riboflavin takviyelerinin genellikle çok az yan etkisi vardır, bu nedenle bazı tıp uzmanları, migrenleri önlemek için bir sağlık hizmeti sağlayıcısının rehberliğinde vitamin B2 / riboflavini denemenizi önerir.

Riboflavin Zararlı Olabilir Mi?

Riboflavinin herhangi bir zarara neden olduğu gösterilmemiştir.

Riboflavin İlaçlar veya Diğer Diyet Takviyeleri ile Etkileşime Giriyor mu?

Riboflavinin herhangi bir ilaçla etkileşime girdiği bilinmemektedir. Ancak, aldığınız diyet takviyeleri ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçları doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına söylemeniz her zaman önemlidir. Diyet takviyelerinin ilaçlarınızla etkileşime girip giremeyeceğini veya ilaçların vücudunuzun besinleri nasıl emdiğini, kullandığını veya parçaladığını etkileyip etkilemediğini size söyleyebilirler.

Riboflavin ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır. Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Diyet takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçmişi22 Mart 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

  1. Bu yazı Riboflavin yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Solgar L Arginine / L Arjinin - Takviye Edici Gıda - 500 mg - 50 Tablet
Solgar L Arginine / L Arjinin - Takviye Edici Gıda - 500 mg - 50 Tablet

Her tablette emilimi yüksek, serbest formda 500 mg L Arjinin aminoasit içeren gıda takviyesi. Vegan ve vejetaryen kullanımına uygun. Hemen Satın Alın!

Orzax Cosakondrin MSM - Glukozamin Sülfat, Kondoritin Sülfat, MSM - 60 Tablet
Orzax Cosakondrin MSM - Glukozamin Sülfat, Kondoritin Sülfat, MSM - 60 Tablet

Orzax Cosakondrin MSM - 60 Tablet; Glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve MSM içeren takviye edici gıda. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler
Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Protein Tozu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, zarları neler gibi merak edilen sorunları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?
B6 Vitamini İşlevleri Nelerdir?

B6 vitamini / piridoksin hakkında merak edilen sorularla vitamin B6’nın işlevlerini yazımızda açıklamaya çalıştık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 16, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR