B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B vitaminleri hücresel işlevlerin temelinde yer alır. Temel olarak vücuda alınan besinleri enerjiye çevirirler. B vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir. Bu nedenle günlük olarak yeterli B vitamini alımı oldukça önemlidir. Hücre sağlığından hormonların üretimine, hatta DNA’nın sentezlenmesine kadar önemli süreçlerde rol alan B vitamini; yeteri kadar alındığında pek çok hastalığın da önlenmesini sağlamaktadır. B vitamini eksikliği oluştuğunda ihtiyaca göre B vitamin takviyeleri, tek olarak ya da B-kompleks olarak alınabilmektedir. Bu yazıda hangi B vitamininin nasıl bir işlevi olduğu ve B12, B6, B1, B2, B3, B9 vitaminlerinin faydaları ele alınacaktır.

B1 Vitamini Faydaları

Tiamin adıyla da bilinen B1 vitamini “bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ya da bazı gıda ürünlerine eklenir ve besin takviyesi olarak bulunur (1)”. Öncelikle B1 vitaminin görevi “vücut hücrelerinin karbonhidratları enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmasıdır”. Karbonhidratların temel rolü ise vücuda, özellikle beyin ve sinir sistemine enerji sağlamaktır (2). Yani tiamin sağlıklı bir vücut için temel sayılabilecek bir vitamindir. Tiamin kolayca besinlerden elde edilebildiği için günümüzde B1 vitamin eksikliğine sık olarak rastlanmamaktadır. Peki bu kadar gerekli olan B1 vitamini nasıl fayda sağlamaktadır?

B1 vitamini ya da tiamin öncelikle beyin, kalp, sinir sistemi, mide ve bağırsaklardaki komplikasyonları önlemeye yardımcı olmaktadır. Besinleri enerjiye veya glikoza dönüştürmede de rol oynamaktadır. Ayrıca kalp ve sindirim sistemi bozukluklarını içeren beriberi hastalığını önlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmede rolü vardır (3). Öte yandan azı araştırmalara göre kalp yetmezliği, alzheimer, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklarda B1 vitamin takviyeleri olumlu etkiler yapmış olsa da, kesin bir sonuç için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır (1).

En İyi B1 Vitamini Takviyesi

b_vitamini

Kaliteli ve orijinal vitamin B1 ve B grubu vitamin çeşitleri bikalite’de

Hemen Satın Al!

B2 Vitamini Faydaları

B2 vitamini ya da diğer adıyla riboflavin, kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı olarak oluşumunda ve aynı zamanda alınan besinleri sağlıklı bir şekilde enerjiye çevirmede önemli bir rol oynamaktadır. Riboflavin, B6, folat ve B12 gibi diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır (4). Riboflavin, özel bir tıbbi durum ya da beslenme düzeni yoksa, günlük diyetle birlikte rahatça alınabilmektedir.

B2 eksikliği yaşandığında ise önemli semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Hayvan çalışmaları, beyin ve kalp rahatsızlıklarının ve bazı kanserlerin uzun süreli riboflavin eksikliğinden kaynaklanabileceğini göstermektedir (4). Riboflavinin pek çok önemli görevi olmasının yanı sıra faydası da vardır. Bunlardan biri migren ağrılarının tedavisinde kullanılmış olmasıdır. Migren ağrısı, tipik olarak başın belli bir bölgesinde yoğun atan nabız veya zonklayıcı ağrı olarak tanımlanabilir (5). Yapılan bazı araştırmalarda, günlük takviye gıda olarak B2 vitaminin alınması, migren ağrılarını önleme konusunda etkili olduğuna dair olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak yine de kanıt niteliğinde bir sonuç elde edilememiştir. Öte yandan kanseri önlemede B2 vitamini takviyesinin etkisi ile ilgili araştırmalar devam etmektedir (5).

En İyi B2 Vitamini Takviyesi Hangisi?

b2_vitamini

Sağlığınıza değer katacak kalite belgeli ve orijinal vitamin B2 takviyeleri

Hemen Satın Al!

B3 Vitamini Faydaları

B3 vitamini de birçok B vitamini gibi öncelikle besinleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olmaktadır. Niacin (B3) ayrıca sindirim sistemi ve sinirlerin çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar (6). B3 vitamini öte yandan güçlü bir antioksidan olma özelliğini de taşımaktadır. Besinlerden kolayca alınabilen niasinin, uzun süreli eksikliği ise pellegra riski oluşmaktadır. Ancak B3 vitamini eksikliğinin, eğer özel bir durum yoksa, sanayileşmiş toplumlarda görülme olasılığı azdır. Niasinin aydaları arasında kolestrolü ve dolaşımı iyileştirdiği, seks ve stres hormonlarının yapımda yardımcı olduğu ve yağ asitlerini de parçalamada yardımcı olduğu gösterilmektedir (7).

Kaliteli Vitamin B3 Takviye Çeşitleri

b3_vitamini

Günlük B3 vitamin ihtiyacınızı karşılayacak B3 takviyeleri bikalite'de

Hemen Satın Al!

B6 Vitamini Faydaları

B6 olarak bilinen vitaminin bir diğer adı piridoksindir. “Yeterli miktarda B6 vitamini tüketmek optimal sağlık için önemlidir ve hatta kronik hastalıkları önleyebilir. (8)”. B6 vitamininin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kalp hastalığı riskini azaltabilir: Yapılan araştırmalara göre B6 vitamini eksikliği çeken kişiler, B6 vitamini yüksek düzeyde olan kişilere oranla iki kat daha fazla kalp hastalığı riski taşımaktadır. Bunun sebebi ise B6 vitamininin, arterlerin daralmasına yol açan yüksek homosisteini düzenlemesine yardımcı olabilmesidir.

Belli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir: B6 vitamini ve kanser ilişkisi üzerine oldukça az sayıda araştırma mevcuttur. Ancak yapılan bu araştırmalar yeteri kadar B6 vitamin alımının kanser riskini düşürdüğü sonucuna varmıştır.

Göz sağlığını destekler: Araştırmalar B6 vitamin eksikliği ile retina bozuklukları arasında önemli ölçüde ilişkiler keşfetmiştir. Ayrıca B6 vitamini, yüksek homosisteine bağlı göz rahatsızlıkları riskini de azaltmaktadır.

Hemoglobin üretimine yardımcı olur: Hemoglobin üretiminde B6 vitamininin önemli bir rolü vardır. Hemoglobin hücrelere oksijen taşır. Sağlıklı bir vücudun yeteri kadar oksijene ihtiyacı vardır. Yeteri kadar B6 vitamini ise hemoglobin eksikliğinden dolayı oluşabilecek anemiyi önlemeye yardımcı olur.

Ruh haline iyi gelebilir: B6 vitamini serotonin, dopamin gibi duyguları düzenleyen hormonların oluşumunda görev alır. Bu nedenle B6 vitamin düşüklüğünde depresyon belirtileri gözlemlenebilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da PMS belirtileri üzerinde de iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir.

Hamilelikte bulantıyı tedavi edebilir: Yapılan araştırmalarda, “günde 30-75 mg arası dozlarda B6 vitamin takviyeleri, hamilelik sırasında bulantı ve kusma için etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır (8)”.

Orijinal B6 Vitamin Çeşitleri bikalite.com’da

b6_vitamini

B grubu vitaminler ve diğer takviye çeşitleri için ihtiyacınız olan kalite belgeli B6 vitaminlerini

Hemen İnceleyin!

B9 Vitamini Faydaları

B9 vitamini daha çok folik asit adıyla bilinen, diğer B vitaminleri gibi suda çözünen bir besindir. Doğal yollarla yani yiyeceklerle elde edilen folat ayrıca gıdalara da folik asit olarak eklenebilmektedir. B9 vitamini B12 vitamini ile birlikte çalışmaktadır. B9 vitamini, DNA ve RNA yapımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin yapımında B12 vitamini kadar önemli bir role sahiptir. Hamilelik döneminde fetüs gelişiminde ise kritik bir yeri vardır (9). Bebeğin sağlıklı beyin ve omurga sistemine sahip olabilmesi için kesinlikle folik asite ihtiyacı vardır.

Fetüs gelişiminin yanı sıra folik asitin pek çok başka faydası da vardır. Folik asit kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki homosistein seviyesini düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda folik asit takviyesinin kan akışını iyileştirdiği yönünde sonuçlar vardır. Folik asit takviyesi beyin sağlığına da iyi gelmektedir. Düşük folat düzeyine sahip olan insanlarla yapılan araştırmada, folik asit takviyesinin özellikle alzheimer hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir. B9 vitamin takviyesinin olumlu sonuçlar elde ettiği bir başka araştırma da depresyon üzerinedir. Depresyon semptomları gösteren insanlarla yapılan çalışmalarda antidepresanla birlikte folik asit takviyesinin depresyon belirtilerinin azalmasında sadece antidepresan kullananlara oranla daha etkili olduğu gözlemlenmiştir (10).

Günlük Folik Asit / B9 İhtiyacı için Bikalite

b9_vitamini

Bikalite’nin sunduğu folat / folik asit çeşitleri ile günlük B9 vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz

Hemen İnceleyin!

B12 Vitamini Faydaları

B12 vitamini sağlıklı beyin ve sinir sistemi için gerekli, DNA sentezine de yardımcı olan önemli temel vitaminlerden biridir. B12 vitamini doğal olarak hayvanlarda veya hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. Kısıtlı olarak sayılabilen bu diyet dolayısıyla günümüzde B12 vitamin takviyesi ihtiyacı artmaktadır. B12 vitamininin faydalarına gelince ise en başta nöral tüp doğum kusurlarını önlemede büyük bir rolü olduğu söylenebilir. Hamilelikte B12 vitamin eksikliği yaşayan annelerin bebeklerinde doğum kusurları meydana gelebilmektedir.

Öte yandan B12 vitamini beyindeki nöronlar için de gereklidir. Henüz yeterli kanıt olmasa da yapılan bazı çalışmalar yeterli derecede B12 vitamin takviyesinin bunama ve hafıza kaybı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gözlemlemiştir. Bir başka faydası ise kan dolaşımındaki homosistein düzeyini düşürdüğü için makula dejenerasyonu denilen yaşa bağlı göz rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabileceğidir. Serotonin üretiminde oynadığı rolden dolayı ise depresyon tedavisinde uygulanan B12 vitamin takviyeleri depresyon belirtileri üzerinde olumlu etki yaratmıştır. Sayılan faydaların ötesinde, yeteri kadar B12 vitamini almak hem sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hem de vücutta kalıcı hasarlara sebep olmamak için gereklidir (11).

B12 Eksikliği için En iyi Vitamin B12 Çeşitleri

b12_vitamini

Sağlığınıza değer katacak orijinal B12 vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen SAtın Alın!

Takviye Besinler Önemlidir

Sonuç olarak vücutta bir çok önemli fonksiyona sahip vitamin, mineral ve diğer organik ve inorganik bileşenler, genellikle günlük gıdalarla temin edilebilmektedir. Bu gıdaların çeşitli nedenlerle eksikliği görüldüğünde doktor tavsiyesi ile dışarıdan takviye edici gıda olarak tüketilmektedir.

Bikalite her ürünün üretim sürecinden sizlere ulaştırıldığı ana kadar olan tüm tedarik zincirinin kontrolünün yapılmakta ve uygunsuz, güvensiz ürünleri barındırmamaktadır. Bikalite uzman ekibi yalnızca kalite standartlarına uygun üretilen ürünleri sizin için seçer. Seçilen ürünler doğrudan üreticisinden veya yetkili distribütöründen doğrudan orijinal olarak size ulaştırılır. En iyi B vitamini takviyesi sağlınız için ne kadar önemliyse, ürüne en güvenilir biçimde ulaşmanız da o kadar önemlidir. Bikalite’nin sunduğu multivitamin ürünleriyle günlük B vitamini ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz ve ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Thiamin - Health Professional Fact Sheet
 2. Thiamin
 3. Thiamine Deficiency: What Is It and What Are the Risk Factors?
 4. Riboflavin – Vitamin B2 | The Nutrition Source | Harvard TH Chan School of Public Health
 5. Riboflavin - Health Professional Fact Sheet
 6. Niacin
 7. Niacin and Depression: Using Vitamin B-3 to Treat Depression
 8. 9 Health Benefits of Vitamin B6 (Pyridoxine)
 9. Folate (Folic Acid) – Vitamin B9 | The Nutrition Source | Harvard TH Chan School of Public Health
 10. Folic Acid: Benefits, Foods, Deficiency, and More
 11. Vitamin B12: Health Benefits, Safety Information, Dosage, and More

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül
Orzax Ocean B Complex - B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, Kolin - 50 Kapsül

Ocean B Complex - 50 Kapsül; Folik asit, biotin, miyo-inositol, kolin ve 10 farklı B grubu vitaminler içeren kompleks gıda takviyesi. Satın Alın!

Solgar Vitamin B Complex - B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol - 100 Kapsül
Solgar Vitamin B Complex - B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol - 100 Kapsül

Solgar Vitamin B Complex B1, B2, B3, B4, B6, B12 Vitamini, Folik Asit, Biotin, İnositol içeren takviye edici gıda. Vegan kullanımına uygun vitamin. Satın Al

İlgili Yazılar

Neden B12 Vitamini Takviyesi?
Neden B12 Vitamini Takviyesi?

B12 vitamini takviyesi neden alınmalı, kimlere gerekli, nasıl kullanılmalı gibi B12 vitamini hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

B Vitaminleri Eksikliği, Belirtileri ve Çözüm Yolları
B Vitaminleri Eksikliği, Belirtileri ve Çözüm Yolları

B12 eksikliği, B6 eksikliği, B1, B2, B3 eksikliği belirtileri, B vitamini eksikliklerine neler iyi gelir? gibi soruları yazımızda yanıtladık.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Eylül 23, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR