Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

İşçi arıların yavruları ve kraliçe arıyı beslemek için salgıladığı bir madde olan arı sütü, günümüzde insanlar tarafından sıkça söz edilen bir ürün olmaya başladı diyebiliriz. Özellikle fiziksel ve kronik rahatsızlıklar için iyi gelen arı sütü diğer rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Ek olarak, cilde olan faydası sayesinde yaşlandırmayı geciktirdiği bilinen arı sütü, bakım ürünlerinde de yaygın bir şekilde kullanılır (1, 2).

Genellikle ağız yoluyla veya cilde temas halinde kullanılabilen arı sütü hem çocuk hem de ileri yaşlarda tüketilebilmektedir (3). Birçok faydası olan arı sütü, gitgide popülerleşmesi sayesinde de iyice merak edilen bir ürün olmaya başladı. Bu sebeple, bu yazımızda arı sütü hakkında merak edilen sorulan olan ‘’Arı sütü nasıl tüketilir, arı sütü ne kadar tüketilmeli, arı sütü bozulur mu ve arı sütü propolis faydaları nelerdir?’’ gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütünü kullananlar arasında bebekler ve çocuklar da bulunduğu için tüketimin nasıl olacağına dikkat etmek gerekmektedir. Bebekler için kullanımı pek önerilmese de bir hekim eşliğinde adım atmak bebeğinizin sağlığını korur. Çocuklarda ise durum yine aynı diyebiliriz. Örneğin bir yetişkinde 1 gram uygunken çocuk için daha düşük bir doz yeterli olacaktır.

Arı sütünün tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanım süresidir. Aksi halde, bilinçsiz ve zamansız bir şekilde kullanmak hem alerjik semptomlar gösterebilir hem de sindirim sisteminize zarar verebilir (3).

Ek olarak, arı sütünün enerji veren bir yapıya sahip olması sebebiyle gece alınması uyku düzenini bozabilir. Bu nedenle, sabah kahvaltısı sırasında tüketmek sizi gün içerisinde dinç tutar ve vücudun daha etkili çalışmasını sağlar.

Arı Sütü Cilde Nasıl Uygulanır?

Arı sütünün cilde faydaları her ne kadar fazla olan bir ürün olsa da kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Arı sütünün asidik bir yapıya sahip olması sebebiyle saf bir şekilde cilde teması kişi de yanma ve kızarma gibi yaralanmalara sebep olabilir. Özellikle yüz ve çevresi için temas halinde daha ağır rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple, arı sütü serumu ve arı sütü içeren diğer cilt bakım ürünlerinde düşük oranlarda yer alır. Fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre, oral yolla arı sütünü alan farelerde arı sütünün yaşlanma karşıtı etkisi gözlemlenmiştir. Öte yandan, insanlar üzerinde bir deney olmaması sebebiyle arı sütünün cilt için kesin bir kullanım talimatı yoktur (4).

Hamilelikte Arı Sütü Kullanmak Önemli Mi?

Arı sütü sahip olduğu besleyici bileşenler sayesinde birçok birey tarafından kullanılır. Öte yandan, net bir etkiye sahip olmamasıyla birlikte hamilelikte bir doktor tavsiyesi olmadan arı sütünün kullanımına başlamak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple, arı sütünün hamilelikte olumlu bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Arı Sütü Bebeklere Kaç Yaşında Verilir?

Her ne kadar besleyici bir gıda olsa da herkes tarafından aı sütünün kullanılması pek de uygun değildir. Özellikle polen ve diğer arı ürünlerine alerjisi olan bireylerde ve kronik rahatsızlığa sahip kişilerde kullanımı risk teşkil eder. Bebeklerde ise durum aynı diyebiliriz. Arı sütünün asidik bir yapıya sahip olması nedeniyle bebekler için bir hekim eşliği olmadan kullanmak yanlış olacaktır. Ek olarak, katkı maddesine sahip arı sütü ürünlerinin kullanımı da bebeğin sağlığını daha da olumsuz yönde etkileyebilir.

Arı Sütü Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Yapılan araştırmalara göre, arı sütünün çocuk gelişiminde sahip olduğu besinler sayesinde önemli rol oynayabileceği görülmüştür. Bu sebeple, arı sütünün çocuklar için kullanımı uygun diyebiliriz. Öte yandan, arı ürünlerine sahip bireylerde arı sütünün kullanımı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ek olarak, çocuklar için en yaygın arı sütü kullanımı ağız yoluyla alınandır diyebiliriz. Araştırmalarda kullanılan farelerde oral yol tercih edildiği için şu an için arı sütünü oral yöntemle kullanmak daha doğru olacaktır. Bu sebeple, çocuklarda da arı sütünün ağız yoluyla olması daha iyi bir seçenektir (5, 6).

Gebelikte Arı Sütü Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Gebelikte arı sütünü kullanımının hem bebeğe hem de hamile kişiye faydaları için net bir şey demek henüz mümkün değildir. Hem hamilelikte hem de emzirme dönemi için herhangi bir araştırma olmaması sebebiyle kullanılmaması daha uygun olacaktır. Aksi halde, arı sütünün bilinçsiz kullanımı hem size hem de bebeğinize zarar verebilir.

Arı Sütü Boy Uzatır Mı?

Arı sütü sahip olduğu besleyici bileşenler sayesinde birçok sorunun çözümü olabiliyor. Bu sebeple, arı sütünün boy uzamasında da faydasının olup olmadığı oldukça merak edilen bir konu diyebiliriz. Özellikle çocuk yaşlarda kullanımlarda kas ve kemik yapısının korunmasında büyük rol oynayabilir. Öte yandan, arı sütünün boyu doğrudan uzattığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bu sebeple, arı sütünün boy uzamasına faydalı olabileceği hakkında bir netlik yoktur (7).

Arı Sütü Sperm Hareketliliği Konusunda Etkili Mi?

Arı sütü, çocuk isteyen çiftler tarafından tercih edilen bir üründür. Bunun sebeplerinden birisi de arı sütünün sperm sayısını artırdığı gerçeğidir. Sahip olduğu besleyici besinler sayesinde bireyin daha verimli spermler oluşturmasını sağlayan arı sütü, hamilelik oranının artmasında büyük rol oynayabilir (8, 9, 10). Bu nedenle, arı sütüne alerjisine sahip değilseniz gebelik şansını artırmak için arı sütünü denemek size sonuç getirebilir.

Arı Sütü Bozulur Mu?

Arı sütü normal bir gıda gibi besin değerlerine sahip olması sebebiyle uygun koşullar sağlanmadığı sürece bozulabilir. Özellikle protein, şeker ve vitaminler yüksek sıcaklıkta bozulma göstereceğinden arı sütünü sıcak bir ortamda bırakmak bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle, arı sütünü dolap gibi daha soğuk yerlerde muhafaza etmek en doğrusu olacaktır. Aksi halde, bozulan arı sütü sizin ve çocuklarınızın sağlığını kötü yönde etkileyebilir (11).

Arı Sütü Buzdolabında Ne Kadar Saklanır?

Arı sütünü bozulmaması için buzdolabında saklamak mantıklı bir tercih olacaktır. Ancak dolabınızın sıcaklık ayarlarını kontrol etmekte fayda var diyebiliriz. Aksi halde, arı sütü buzdolabında dahi bozulabilir. Saklama durumunda ise, kullandığınız süre boyunca buzdolabında muhafaza etmek arı sütünü kötü yönde etkilemez (11).

Propolis Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı sütü propolisin faydaları bahsettiğimiz gibi neredeyse her yaş için mevcuttur. Özellikle hayatınızı kısıtlayan bir rahatsızlığa sahipseniz çözümü arı sütü olabilir. Bu nedenle, arı sütünün kullanımı hem sizin hem de çocuklarınızın sağlığı için faydalı olacaktır. Kronik rahatsızlıkların yanı sıra fiziksel rahatsızlıklarda da kullanımı faydalarını göstermiştir. Ek olarak, yaşlanma karşıtı olarak bilinen arı sütü cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Cilt bakım kremlerinde tercih edilen arı sütü kırışmayı engeller ve cildin daha genç kalmasını sağlar.

Bebekler ve çocuklar için de arı sütlü propolisin faydaları oldukça fazladır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda kullanımında daha sağlıklı bir gelişmeye yol açtığı görülmüştür. Bebeklerde kullanılan doz her ne kadar az da olsa bebeklerin gelişimi için de büyük önem taşır (2).

Arı Sütü Fiyatları Ne Kadar?

Arı sütünün sahip olduğu besleyici besinler sayesinde günümüzde gitgide yaygınlaşmaya devam ediyor. Enerji vermesi sayesinde yorgunluğun ilacı olarak da bilinen bu ürün iş ve okul hayatında olan birçok birey tarafından rahatça kullanılabilir. Bu sebeple, arı sütünün fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı sütü çeşitli fiyatlarda bulunabilse de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen arı sütü bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı sütü tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Bikalite Kaliteli Arı Ürünleri Sunar

Arı sütü ve diğer arı ürünlerinde kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerine uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki arı sütü ve diğer arı ürünleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Royal Jelly
 2. What Are The Benefits of Royal Jelly?
 3. 12 Potential Health Benefits of Royal Jelly
 4. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits
 5. The Consumption of Royal Jelly For Children
 6. Royal Jelly
 7. Royal jelly and bee pollen decrease bone loss due to osteoporosis in an oophorectomized rat model
 8. Protective Effects of Royal Jelly On Sperm
 9. Protective Effect of Royal Jelly on The Sperm Parameters and Testosterone Level
 10. Royal Jelly: Chemistry, Storage and Bioactivities
 11. Fast Determination of Royal Jelly Freshness by a Chromogenic Reaction

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı - Çocuklar için - 190g
Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı - Çocuklar için - 190g

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal; Çocuklar için. %100 orijinal. Royalaktin, 10-HDA, B vitaminleri açısından zengin.

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı (Yetişkin) - 190g
Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı (Yetişkin) - 190g

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal; Yetişkinler içindir. Royalaktin, 10-HDA, B vitaminleri açısından zengin. %100 Doğal.

İlgili Yazılar

Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler
Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler

Arı poleni içindeki vitaminler neler, zayıflatır mı, hamilelikte kullanılmalı mı, nasıl saklanır, alerjik etkileri neler gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?
Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü faydaları neler, arı sütünün kullanımı nasıldır, arı sütü saklama koşulları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 26, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR