Arı Poleni Faydaları

Arı Poleni Faydaları

Çiçekten çiçeğe polen taşıyan bal arıları, hem çiçeklerin üremesinde hem de bal üretiminde büyük rol oynarlar. Bu işlem sırasında kanatlarına birçok besin yapışan arılar boş durmayıp bu besinleri kendilerinin gıda olarak tüketebilecekleri arı polenleri haline getirirler. Besin değerleri oldukça yüksek olan arı polenleri bu sayede insanlar için de bir gıda haline gelmiştir. Neredeyse bütün vitaminleri barındıran arı poleni tüketilmesi durumunda insan sağlığında faydalarını gösterebilir. Özellikle, yoğun iş ve okul hayatındaki bireyler için adeta bir mucize gıda diyebiliriz.

Arı poleninin faydalarından en çok bilineni kas ve kemik yapısını güçlendirmesidir. İçerisinde bulunan aminoasit ve proteinler sayesinde kişinin kas yapısını sıkılaştırır ve daha güçlü bir yapı kazanmasını sağlar. Böylece, büyüme çağında olan bireyler için bir ek gıda görevi görebilir.

Günlük iş ve okul hayatı sebebiyle yorgunluk ve halsizlik sorunları birçok bireyde görülmeye başladı. Ancak arı poleni bu sorunların bir çözümü olabilir. Sahip olduğu yüksek derecede karbonhidrat ve protein sayesinde vücut daha dinç bir hal alır ve yorgunluğa karşı daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Arı poleninin sahip olduğu antibiyotik yapısı sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de anahtar rol oynayabilir. Bu sayede, arı tüketimiyle birlikte hastalığa yakalanması durumunda vücudunuz daha hazır bir şekilde tepki verir.

Arı poleni içinde çeşitli antioksidanlara da yer verir. Antioksidanlar kronik ve yaygın olarak görülen çeşitli kanser rahatsızlıklarından korunmamızı sağlar. Arı poleni de antioksidan bakımından oldukça zengin olması sebebiyle bu rahatsızlıklara karşı iyi bir önlem olabilir.

Özellikle, arı poleni kansızlık rahatsızlığı tedavisi için en çok tercih edilen gıdalardan biridir. Arı poleninin düzenli bir şekilde kullanımı sayesinde de kansızlık sorunu tamamen ortadan kalkabilir (1, 2, 3).

Arı Poleni Neye İyi Gelir?

Arı poleni birçok faydaya sahip olmasının yanı sıra birçok hastalık için de bir tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor. Özellikle kolesterolün sebep olduğu kalp rahatsızlıklarının tedavisinde arı poleninin kullanımı oldukça yaygındır.

Ek olarak, karaciğer rahatsızlıklarına da birebirdir. Tüketimi durumunda karaciğerin işlevselliğini artırır ve karaciğeri zararlı maddelere karşı korur. Böylece, zarar görmüş karaciğerin toparlanmasında yardımcı olur.

Arı poleninin faydaları oldukça fazla olmasının yanında bahsettiğimiz gibi kalp ve karaciğer rahatsızlıkları için de büyük önem taşır. Özellikle ileri yaşlarda kendini gösteren bu hastalıklar kişinin ölümüne bile sebep olmasından dolayı arı poleni bireyin sağlığında önemli yer kaplar (1, 2, 3).

Polenin Kadınlara Faydaları

Arı poleninin sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde birçok faydaya sahiptir. Her yaş için kullanılabilen arı poleni bazı rahatsızlıklar için tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Bu sebeple, arı poleninin kadın vücudu için de faydaları olduğu aşikardır. Menopoz dönemi semptomlarından biri olan vücut sıcaklığının değişimi oldukça yaygın bir problemdir. Bu problem kişinin günlük hayatını ve uyku düzenini önemli ölçüde etkileyebilir. Öte yandan, bu sorunu arı poleni kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Arı poleni sahip olduğu besleyici değerler sayesinde insan vücudunun daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu nedenle, menopoz dönemi semptomlarını arı poleni tüketerek en aza indirebilirsiniz.

Kadınlar üzerinde arı poleninin faydası bunlarla sınırlı değil. Arı poleni vitamin ve mineral açısından oldukça yüksek değerlere sahip bir gıda ve doğurganlığı artırmak için kullanıldığı durumlar vardır. Özellikle bebek isteyen çiftlerde hem erkek bireyinin hem de kadın bireyinin kullanması bebek sahibi olma şansını artırabilir (4).

Arı Poleninin Erkeklere Faydaları

Arı poleninin kadınlar üzerindeki faydalarından bahsettiğimizde hem erkek hem de kadın tarafından kullanıldığında doğurganlığı artırdığına değinmiştik. Arı poleninin erkekler tarafından kullanıldığında sperm kalitesini ve sayısını arttırdığı görülmüştür. Ek olarak, enerji veren bir yapıya sahip olan arı poleninin libidoyu da artırdığı ve cinsel hayatta erkeğin daha etkili olmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Bu faydaların yanı sıra, arı poleninin prostat rahatsızlığı yaşama riskinin azalmasında da yardımcı olduğu düşünülüyor. Bu sebeple, erkeklerde arı poleninin kullanımı hem genel vücut yapısı için hem de cinsel hayat için faydalıdır (4, 5).

Arı Poleninin Çocuğa Faydaları

Arı poleninin doğru kullanılması halinde her yaş için uygun olabileceğini söylemiştik. Bunun en büyük sebebi ise, arı poleninin her insanın ihtiyaç duyduğu besinlere ev sahipliği yapmasıdır. Çocuklara gelecek olursak, arı poleni özellikle büyüme çağındaki çocuklar için oldukça faydalı olabilir. Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde gelişimde anahtar rol oynayabilir. Kemik ve kas yapısını da olumlu etkileyen arı poleni boy uzamasına da yardımcı olabilir (6).

Öte yandan, bilinçsiz bir şekilde kullanması bireyin alerjik semptomlar göstermesine sebep olabilir. Bir yetişkinin alması gereken dozdan daha az alınması gerekirken alınan gün sayısı da aynı ölçüde düşmelidir. Bu sebeple, çocuklarda arı polenine hekim desteğiyle başlamak en doğrusu olacaktır.

Arı Poleni Cinsel Faydaları

Arı poleni cinsel hayatınız için de önemli bir rol oynayabilir. Özellikle bebek bekleyen çiftler için arı poleni aradığınız şey olabilir. Arı poleninin enerji veren yapısı sayesinde, libido artışına sebep olabilir ve böylece daha aktif bir cinsel hayata sahip olabilirsiniz (7). Ek olarak, arı poleninin sperm sayısını ve kalitesini de artırması sayesinde çocuk sahibi olma şansını artırabilir.

Kadınlarda hormonal dengeyi sağlaması sayesinde de arı poleninin doğurganlığı artırması da gözlenen durumlardandır. Bu sayede, çocuk sahibi olma şansınız artacaktır. Bu nedenle, daha aktif bir cinsel hayatı ve gebelik için doğru adres arı poleni olabilir (7). Öte yandan, bir hekim tavsiyesi olmadan arı poleninin tüketimine başlamak sağlığınıza zarar verebilir. Bu sebeple, bir hekim eşliğinde arı polen kullanmayı başlamalısınız.

Arı Poleni Zararları

Arı poleninin oldukça faydalı bir ürün olmasına rağmen yanlış kullanımında zararlarını görmek mümkün. Özellikle arı gıdalarına alerjiye sahipseniz daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bilinçsiz kullanılması durumunda arı poleni böbreklerinize zarar verebilir. Yüksek dozda kullanılması ise böbrekleri kullanışsız hale getirebilir (9, 10).

Arı poleninin hamilelik döneminde kullanılması da zararlarının baş göstermesine sebep olabilir. Arı poleni gebelik döneminde kullanıldığında rahmi zorladığı ve bunun da doğumu etkilediği görülmüştür (2). Bu sebeple, arı poleninin bilinçsiz kullanımı hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Arı Polen Alerjisi Belirtileri

Arı polenine ve diğer arı ürünlerine alerji kimi zaman sonradan fark edilebiliyor. Hatta kimi zaman tüketilmesinin ardından bireyler alerjiye sahip olduğunu öğrenebiliyor. En yaygın arı polen alerjisi belirtileri ise, boğaz kaşıntısı, burun akıntısı, baş ağrısı ve terlemedir (8, 9, 10). Özellikle terleme en yaygın olan arı poleni alerjisi belirtilerinden biridir. Yüksek dozda kullanılması durumunda bireyde terleme ve vücut ısısının artmasına sebep olabilir.

Bir başka baş ağrısı ise normal bir durum gibi gözükmesinden dolayı kimi zaman alerjinin verdiği bir reaksiyon olarak görülmeyebilir. Öte yandan, arı poleninin kullanımı ardından ağır derecede baş ağrısı arı poleni alerjisi belirtisi olabilir (8, 10.

Kaliteli ve Orjinal Arı Poleni Satın Al

Arı poleni sahip olduğu besleyici besinler sayesinde günümüzde gitgide yaygınlaşmaya devam ediyor. Enerji vermesi ve cinsel hayatta faydalarının olması popülerliğine katkı sağladı diyebiliriz. Bu sebeple, kaliteli ve orjinal arı poleninin fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı poleni çeşitli fiyatlarda bulunabilse de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen arı polenini bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı poleni tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Kaynakça:

  1. Top 11 Health Benefits of Bee Pollen
  2. Bee Pollen Benefits and Side Effects
  3. Bee Pollen: What To Know
  4. Many Health Claims about Bee Pollen are Unproven
  5. Bee Pollen
  6. All About Bee Pollen for Allergies
  7. How to Spice Up Your Sex Life
  8. Side Effects of Bee Pollen
  9. Allergic Reactions of Bee Pollen
  10. Bee pollen: A Dangerous Food for Allergy and Identification of Responsible Allergens

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g
Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g

Beeo Polen; Doğal protein içeriği %20, vitamin, mineral açısından zengin. Günlük B2 vitamini ihtiyacının %157’sini karşılar.

Beeo Kestane Balı / Ham Bal - 300g
Beeo Kestane Balı / Ham Bal - 300g

Beeo Lavanta Balı (Ham Bal) 500g; Enzimler, vitaminler, fenolik ve flavonoidlerden zengin. Katkı, koruyucu, GDO, şeker içermez. Organik bal.

İlgili Yazılar

Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz
Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı sütü nasıl tüketilir, hamilelikte etkisi nedir, faydaları neler gibi arı sürü hakkında merak ettiğiniz sorulara yazımızda yanıt vermeye çalıştık.

Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler
Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler

Arı poleni içindeki vitaminler neler, zayıflatır mı, hamilelikte kullanılmalı mı, nasıl saklanır, alerjik etkileri neler gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Etiketler: Arı Poleni Faydaları
Mayıs 10, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR