Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme

Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme

Arı Ekmeği, glüten açısından zengin, tahılla işlenmiş, yüksek karbonhidratlı bir ürün değildir. Kesinlikle değildir. Arı ekmeği güçlü bir besindir. Bal arıları tarafından polenden yapılır ve arılar için birincil protein ve diğer birçok besin kaynağıdır.

Hayvansal bir diyet uyguluyorum. Araştırmam, etobur bir diyet yemenin kanser hastalarına fayda sağlayabileceğine dair ikna edici kanıtlar ortaya çıkardı (1), (2) My Better Belly Blueprint isimli kitabım, her iki dünyanın en iyisi olan fitat, oksalat ve lektin bakımından düşük olan bitkilerin ara sıra dahil edildiği hayvan bazlı bir diyeti anlattım.

Çiğ balı beslenmeme dahil ediyorum. Ve her gün Manuka Balı yerim. Bal, sağlık yararları belgelenmiş bir hayvansal üründür. Balın erdemleri hakkında yazmıştım. Ancak birkaç hafta önce bir hastam o zamana kadar adını hiç duymadığım arı ekmeğini denememi önerdi. Balı seviyorum ve geçmişte arı poleni yedim. Hastamın bir arı ekmeği üreticisine erişimi vardı ve benim için bir sipariş verdi.

Böylece arı ekmeğinin faydalarını araştırmaya başladım. Ve bayıldım.

Antioxidants'ta 2019'da yayınlanan yakın tarihli bir tıbbi makale, arı poleni ve arı ekmeğinin faydalarını anlattı (3). 2020'de Trends in Food Science & Technology'de yayınlanan ve arı ekmeğinin faydalarını öven başka bir makale buldum (4). Ve 2020'de yapılan bir araştırma, arı ekmeğinde bulunan çok sayıda besin maddesini ayrıntılı olarak açıkladı (5). Bu incelemeler, toplamda arı poleni ve arı ekmeğinin potansiyel beslenme özelliklerini açıklayan 300'den fazla tıbbi makaleye atıfta bulundu. Bu kapsamlı makaleler, arı ekmeğinin bizim için mevcut olan mükemmel yiyeceklerden biri olabileceği konusunda ikna edici bir bilim sunuyordu. Peki arılar nasıl arı ekmeği yapar?

Meşgul Arılar

Bal arıları meşgul. Bal, arı ekmeği, balmumu, propolis ve arı sütü yaparlar. İki temel gıdası bal ve arı ekmeğidir.

Arılar nektardan bal, polenden arı ekmeği yaparlar. Bu gıdaların her ikisi de enzimatik olarak aktive edilmiş ve fermente edilmiştir. Bal, arılar için birincil karbonhidrat kaynağıdır ve arı ekmeği de birincil protein kaynağıdır.

Polen, ham haliyle, bir selüloz tabakası ve bazen bir balmumu tabakası ile çevrelendiğinden arılar kolayca sindiremez veya besleyici değildir. Arıcılardan satın alabileceğiniz polen taneleri arılar tarafından işlenmemiştir. Bunlar, arı ekmeğine dönüştürülmeden önce arıların çiçeklerden topladıkları sıkıştırılmış polenlerdir.

Arı Ekmeği

Arıların kovanlarında nasıl arı ekmeği yaptığını gösteren 4 dakikalık eğlenceli bir video: Honey Bees Make Honey and Bread?

Arılar, bitkilerden taze topladıkları polenleri kovanlarındaki petek hücrelerine paketlerler. Ardından arılar, polenin biyokimyasal olarak birkaç hafta süren arı ekmeğine dönüşmesine başlarlar.

Arılar (kendi yaptıkları) bal ile (topladıkları) polenleri birleştirir ve tükürüklerini eklerler. Arı tükürüğündeki bakteri, maya ve enzimler polende fermantasyon ve sindirim sürecini başlatır. Sonuç, Ambrosia (tanrıların yemeği) veya Perga olarak da bilinen arı ekmeğidir.

Polenden pergaya metamorfoz sırasında protein, temel amino asitlerine parçalanır. Diğer biyokimyasallar, tüm bu besin maddelerini yüksek oranda biyoyararlı hale getiren süreçte üretilir ve serbest bırakılır.

Bu güçlü besleyici gıdadan insanlar kadar arılar da yararlanır. Ancak bir kişinin arı sokmasına veya herhangi bir arı ürününe alerjisi varsa, arı ekmeği tüketmekten kaçınmalıdır.

Ayrıca polenin arı ekmeğine dönüşmesi biyolojik olarak aktif ömrünü uzatır. Ambrosia, kuru, serin ve karanlık bir yerde hava geçirmez kapaklı bir cam kavanozda saklanmalıdır. Buzdolabı, perganın en az 1-2 yıl taze kalması gereken mükemmel bir yerdir.

Doğal Arı Ekmeği Bikalite’de

ari_ekmegi

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen arı ekmeğinin doğal çeşitleri için bikalite’de

Hemen Satın Alın!

Potansiyel Sağlık Faydaları

Her arı ekmeği aynı değildir. Polenin yerel ve mevsimsel değerine ve bal arılarının eriştiği çiçeklerin çeşitliliğine bağlı olarak besin kompozisyonunda değişiklik gösterir. Bununla birlikte, genel olarak, ambrosia'daki sayısız biyoaktif bileşiğin insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle perga “fonksiyonel gıda” olarak kabul edilir.

Fonksiyonel gıdalar, optimal sağlığı destekledikleri ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı oldukları ölçüde, temel beslenmenin ötesinde sağlık üzerinde potansiyel olarak olumlu etkisi olan gıdalardır. Nitekim Alman Federal Sağlık Kurulu, arı polenini resmen ilaç olarak kabul etti (6).

Antik çağlardan beri farklı kültürlerde arı ekmeği şifalı bir madde olarak kullanılmıştır. Ambrosia'nın temel kimyasal bileşenleri arasında karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve yağ asitleri bulunur. Ayrıca enzimler, doğal antibiyotikler, antioksidanlar ve hormonlar içerir. Son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde arı ekmeğinin kullanımına büyük ilgi var. Perga biyolojik olarak uyumlu, biyolojik olarak parçalanabilir ve toksik değildir.

Bildirilen terapötik faydaların çoğu kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, potansiyel faydalar etkileyicidir (7), (8). İşte çeşitli koşullar için rapor edilen terapötik faydalardan bazıları:

 • Bağırsak florasının yenilenmesine yardımcı olur
 • Sindirimi ve detoksifikasyonu iyileştirir
 • Bağışıklık sisteminin işleyişini geliştirir
 • Beyin aktivitesini destekler ve uyarır
 • Kalp krizi riskini azaltır ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olur.
 • Doğurganlığı ve libidoyu uyarır
 • Tümör büyümesini yavaşlatır
 • Kronik prostatit tedavisine yardımcı olur
 • Karaciğer işleyişini artırır
 • Trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini azaltır
 • Detoksifiye edici bir ajan görevi görür ve sindirimi uyarır
 • Stresi ve yorgunluğu azaltır
 • Genel enerjiyi artırır
 • Baş ağrılarını hafifletir ve migren sıklığını azaltır.
 • Kanser riskini düşürür
 • Uzun ömürlülüğü artırır
 • Kemoterapinin etkinliğini artırır
 • Anemi tedavisinde yardımcı olur
 • Dayanıklılığı artırır
 • Antibakteriyel ve antiinflamatuar etkiler sağlar

Benim için Kırmızı Çizgi

Amacım bağışıklık sistemimi güçlendirmek. Amacıma ulaşmak için kendi protokollerimi oluşturdum. Protokollerimden biri, insanlar tarafından aşırı işlenmeyen, besin açısından yoğun gıdaları tüketmek. Arı ekmeği, bana beslenmenin güç merkezi olma potansiyeline sahip fonksiyonel gıdalardan biri gibi görünüyor.

Ortaya çıkardığım tüm araştırmalardan ikna oldum. Ancak, dünyanın her yerinden temin edilebilen ambrosia'nın bir standardizasyonu yoktur. Ek olarak, perga yemenin etkinliğini kanıtlamak için çok sayıda insan çalışması yapılmamıştır. Ancak iyileştirici özelliklerini iddia eden çok sayıda anekdot hikayesi var.

Şimdi günde yaklaşık 1 yemek kaşığı arı ekmeği yiyorum. Bu arada, bunun iyi olduğunu biliyorum çünkü karım da yiyor!

Arı ekmeğine yeni başladıysanız, arı sokmasına veya diğer arı ürünlerine alerjiniz varsa denemeyin . Ancak alerjik değilse günde 2-3 granül yiyerek başlayın. Ardından miktarı günlük olarak artırın. Bazı araştırmacılar her gün 2-3 yemek kaşığı kadar yemek yemenin faydaları olduğunu öne sürmüşlerdir.

Kaynakça:

Bu yazı Dr. Al Danenberg ● Beslenme Periodontisti tarafından hazırlanan Bee Bread – Powerful Nutrition yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Arı Ekmeği - Takviye Edici Gıda - 90g
Beeo Arı Ekmeği - Takviye Edici Gıda - 90g

Beeo Arı Ekmeği - 90g; İçeriğinde probiyotik özellikte Lactobacillus bakterileri ve %30 protein bulunuan takviye edici gıda. %100 doğal. Hemen Satın Alın!

Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata - 132g - 12'li Kutu
Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata - 132g - 12'li Kutu

Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata 132g, 12'li Kutu. Arı ekmeğini, ham bal, kakao ve saf Anadolu propolisi bir arada. Satın Al

İlgili Yazılar

Arı Ekmeği Faydaları
Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeği yararları ve zararları neler, ne kadar tüketilmeli, fiyatı ne kadar gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Propolis Faydaları
Propolis Faydaları

Propolisin vücuda pek çok faydası vardır. Cilt için de çok önemli olan propolis şifa kaynakğı olarak görülür. Propolisin faydalarını yazımzıda derledik.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mart 22, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR