Arı Ekmeği Faydaları

Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeği, işçi arıların yavruları beslemek için toplanan poleni salgılar sayesinde mayalayarak oluşturduğu bir üründür. Bir çeşit mayalanma türünün gerçekleşmesi sebebiyle arı ekmeği adını alan ürünün bir başka ismi ise Perga olarak bilinir. Polenin mayalı hali olan arı ekmeği, besleyici bir gıda olarak görüldüğü için birçok insan tarafından kullanılmaya başladı. Sahip olduğu besleyici bileşenlere ek olarak, bolca proteine sahip olması nedeniyle protein ihtiyacını karşılamak için de kullanmaktadır (1).

Gündelik hayatın akışında gerekli gıda ihtiyacını karşılayamayan bireyler için adeta bir mucize olan arı ekmeği gitgide yaygınlaşmaya başladı diyebiliriz. Arı ekmeği, sahip olduğu besleyici bileşenler sayesinde hem gelişim çağındaki hem de ileri yaşlardaki bireyler için oldukça etkili bir üründür. Popülaritesinin artmasıyla birlikte insanların arı ekmeği hakkında merak edilenler de arttı diyebiliriz. Bu yazımızda en çok merak edilen sorulardan olan 'Arı ekmeği yararları ve zararları nelerdir, arı ekmeği ne kadar tüketilmeli ve arı ekmeği fiyatı ne kadar?' gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

Arı Ekmeği Nasıl Elde Edilir?

Arı ekmeği, işçi arıların yavru arıları beslemek için topladığı polenleri, salgılarıyla birlikte bir mayalama evresi sonrasında oluşan arı gıdasıdır. “Arı ekmeği arılar için protein, yağ ve vitamin kaynağı olmakla birlikte arı sütü üretiminin de ham maddesini oluşturmaktadır (2).” Yavru arılar için tüketilecek ilk besin olan arı ekmeği kimi zaman diğer arılar için de bir besin olabilir. Çiçeklerden polen toplayan işçi arılar toplanan polenleri kovana getirir. Bir depolama sürecinden geçen polen bir süre sonra tükürük ve nektar içeren enzimler sayesinde mayalama evresine geçilir. Bir miktar daha polen eklenmesi ardından arı ekmeği arı yavruları için hazır hale gelir.

Arı ekmeği, arılar için tüketilmesi oldukça kolay olmasına rağmen insanlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. İnsanların sindirmesi oldukça zor olan polen zarı kaldırılmadığı sürece tüketmek zordur. Bu sebeple, arı ekmeğinin satışa sunulmadan önce polen zarı alınır ve sindirimi daha kolay bir hale getirilir (3, 4).

Arı Ekmeğinin Yararları Nelerdir?

Halk dilinde sindirim sistemi ve karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip kişiler için sıkça tüketilmesi gerektiği söylense de arı ekmeğinin faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değil. Özellikle, ileri yaşlardaki bireylerde görülebilen rahatsızlıklardan olan yüksek kolesterol ve idrar yolu rahatsızlıklarından biri olan prostat gibi durumlar için de oldukça etkili bir gıda diyebiliriz. Bu faydalarının yanı sıra, anemi gibi kansızlık problemlerinde de oldukça iyi sonuç gösteren arı ekmeği, çocuk yaşta görülen kansızlık sorununun tedavisi için iyi bir seçenek olarak bireyleri karşılıyor. Bu sebeple, arı sütü, ebeveynlerin çocukları için sık sık tercih ettiği bir ek gıda olabiliyor.

Arı ekmeğinin antiseptik özellikler gösteren bir gıda olması sebebiyle de bağışıklık sistemi için destek olabiliyor. Vitamin eksikliği sebebiyle bağışıklık sisteminde düşüş yaşayan bireylere yaygın olarak arı ekmeğinin tüketimi önerilir. Bu sebeple, arı ekmeğinin kullanması gereken belli bir yaş aralığı yoktur. Arı ekmeğinin diğer faydaları ise şöyle;

 • Yorgunluğu önler
 • Cilt sağlığını önemli ölçüde korur ve yaşlanma karşıtı olarak bilinir
 • Stress karşıtıdır
 • Baş ağrısının etkisini azaltır
 • Tansiyon seviyesini dengeler
 • Kanser riskini azaltır
 • Kalp rahatsızlıklarını önler
 • Doğurganlığı artırır
 • Tümörü önler (5, 6)

Görüldüğü üzere birçok faydası olan arı ekmeğinin yanlış kullanılması durumunda zararları da baş gösterebiliyor. Bu sebeple, bir hekim eşliğinde kullanımı daha uygundur.

Arı Ekmeğinin Zararları

Arı ekmeği oldukça fayda barındırmasına rağmen kimi bireylerde istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle, arı ürünlerine alerjisi olan bireylerde istenmeyen semptomlar görülebilir.
Arı ekmeğinin faydalarını daha etkili görebilmek için seçilen ürünün kalitesi de oldukça önemlidir. Arı ekmeğinin gitgide daha popüler bir hale gelmesine rağmen kimi zaman temin etmekte zorlanabilirsiniz. Arı ekmeğini temin ederken yetkili bir eczane ya da güvenilir bir siteden temin etmeniz daha güvenli olacaktır. Aksi halde, katkı maddesi bulunduran ürünler hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Arı Ekmeği Ne Kadar Tüketilmeli?

Arı ekmeğinin tüketilmesinin birçok faydasının olmasının yanı sıra nasıl ve ne kadar tüketilmeli gibi soruların cevabını bilmek oldukça önemlidir. Yanlış kullanımında alerjik tepkimeler gösterebilen bu ürünün faydaları zarara dönüşebilir. Bu sebeple, arı ekmeğinin doğru bir şekilde tüketilmesi faydalarını daha net bir şekilde görmemizi sağlayabilir.

1 yaşın altındaki bebekler için kullanımı zararlı olabilen arı sütü, 1 yaşını dolduran bebeklerde 3 ve 5 adet arasında değişkenlik göstererek tüketilebilir. Yetişkinlerde ise adet sayısı 7 ve 10 arasında ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir (7). Öte yandan, bir hekim tavsiyesi olmadan arı ekmeğini kullanmaya başlamak pek uygun olmayacaktır.

Arı ekmeğini kullananlar arasına sporcuları da ekleyebiliriz. Arı ekmeğinin bulundurduğu yüksek protein değeriyle kimi zaman iyi bir sporcu gıdası olabiliyor (8). Spor öncesi ve sonrası tüketimi ise oldukça kolay diyebiliriz. Ayrıca, sabah öğünlerinde çay ya da kahve gibi içeceklerle tüketilmesi de uygundur ve sindirimi kolaylaştırır. Genel olarak arı ekmeğinin tüketimi kolay olması sebebiyle günün herhangi bir saatinde tüketimi de uygun olacaktır.

Arı Ekmeği Fiyatı

Arı ekmeği, sahip olduğu besin değerleri sayesinde günümüzde gitgide popüler olmaya devam ediyor. Özellikle iş ve okul hayatının yoğunlaştığı günlerde arı ekmeği birçok bireyin adresi olabiliyor. Bu sebeple, arı ekmeğinin fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı ekmeğini çeşitli fiyatlarda bulunabilsek de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen arı ekmeğini bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı ekmeği tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Güvenilir Arı Ekmeği Bikalite’de

Arı ekmeğinde ve diğer arı ürünlerinde kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerine uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki arı ekmeği ve diğer arı ürünleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Bee Bread
 2. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/401901
 3. Honey Bees Make Honey and Bread?
 4. Stingless Bee-Collected Pollen (Bee Bread): Chemical and Microbiology Properties and Health Benefits
 5. Microbiology of pollen and bee bread : taxonomy and enzymology of mold
 6. Bee Collected Pollen and Bee Bread: Bioactive Constituents and Health Benefits
 7. Royal Jelly - Uses, Side Effects, and More
 8. An evaluation on bee bread: Chemical and palynological analysis

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata - 132g - 12'li Kutu
Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata - 132g - 12'li Kutu

Beeo Propolis Arı Ekmeği Ham Bal Dolgulu Çikolata 132g, 12'li Kutu. Arı ekmeğini, ham bal, kakao ve saf Anadolu propolisi bir arada. Satın Al

Beeo Arı Ekmeği - Takviye Edici Gıda - 90g
Beeo Arı Ekmeği - Takviye Edici Gıda - 90g

Beeo Arı Ekmeği - 90g; İçeriğinde probiyotik özellikte Lactobacillus bakterileri ve %30 protein bulunuan takviye edici gıda. %100 doğal. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme
Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme

Arı ekmeği güçlü bir besindir. Bal arıları tarafından polenden yapılır. Arılar için birincil protein kaynağıdır. Detaylar yazımızda. İyi okumalar.

Arı Sütü Faydaları
Arı Sütü Faydaları

Arı sütü bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaşlanmayı yavaşlatmak için sıkça kullanılır. Arı sütünün diğer faytalarını yazımızda derledik.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 05, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR