Aloe Vera Nedir?

Aloe vera nedir

Aloe, alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan sulu bir bitkidir. Aloe'nin en az 420 farklı türü vardır. Aloe vera, özellikle aloe bazlı ürünlerde kullanılan en yaygın form olan Aloe barbadensis Miller bitkisini ifade eder.

Aloe Nasıl Kullanılır?

Geleneksel olarak, Aloe bitkisinden elde edilen berrak jel, yaraları ve yanıkları tedavi etmek için cilde merhem olarak sürülür. Yaprağın yeşil kısmı bir meyve suyu haline getirilebilir veya kurutulabilir ve müshil olarak ağızdan alınabilir. Aloe vera; içecekler, konsantreler, kapsüller, tozlar ve tatlandırıcılar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde birçok ticari üründe kullanılmaktadır.

Aloe Vera Jelini Cildime Sürersem Bana Zarar Verir mi?

Aloe vera jelinin cilde uygulanmasının zarar vermesi olası değildir. Aloe veraya oral maruziyeti incelemesine ve jelin cilt üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar; aloe veranın güneş ışığı ve cilt kanseri gelişimi arasında güçlü bir bağlantı bulamadı. Bu cilt çalışmalarının sonuçları, Aloe Veranın Fotokokarsinogenez Çalışması üzerine NTP Teknik Raporu 553'te (*) rapor edilmiştir.

İnsanlar Neden İçinde Aloe Olan İçecekleri Tüketir?

Ürün reklamları, içeceklerin sindirim sistemini temizlemek veya kabızlığı gidermek için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Aloe'nin Müshil Gibi Davranmasını Sağlayan Nedir?

Aloe yapraklarının lateks olarak bilinen dış hamuru antrakinonlar içerir. Aloin, latekste bulunan ve bitkiye müshil özelliklerini verebilen bir antrakinondur.

Halk Tarafından Tüketilebilecek Ürünlerde Ne Kadar Aloin Var?

Tüketici ürünlerinde aloin düzeylerinin ne olduğuna dair çok az veri var. Yayınlanmış araştırmalara göre, çoğu sıvı üründeki aloin seviyeleri milyonda 1 parçadan (ppm) daha azdır; ancak katı veya yarı katı ürünlerdeki seviyeler 10-100 kat daha yüksek olabilir.

Tipik Bir İçecekte Ne Kadar Aloin Var?

Bu net değil. Endüstri genellikle aloe vera yaprağını, aloini çıkarmak için rengi giderilmiş bir bütün yaprak özü yapmak için işler. Endüstri, ağızdan alınan ürünlerde 10 ppm aloin için kendi kendini düzenleyen bir üst limit standarda sahiptir, ancak aloin içeriği için herhangi bir etiketleme gerekliliği yoktur.

Aleo vera içeceklerde ne kadar var?

İnsanlarda Aşırı Aloe Maruziyetinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Bu soruyu cevaplamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kemirgenlerde bağırsak tümörlerine neden olduğu görüldü. Endişeniz varsa, tıbbi bir durumunuz varsa veya başka ilaçlar, şifalı bitkiler veya takviyeler alıyorsanız, mevcut tedavileri değiştirmeden veya yeni bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hayvanlara Verilen İçme Suyundaki Aloinin Dozları Aloe Vera Ürünlerinde Bulunanlara Ne Kadar Benzer?

Aloin içeriğini listelemek için herhangi bir etiketleme gereksinimi olmadığından bu net değildir. Kemirgenlerin içtiği sudaki aloin konsantrasyonu, bazı aloe vera ürünlerinde bulunana benzer, ancak diğer ürünlerden daha yüksektir. Amerikan NTP (National Toxicology Program-Ulusal Toksikoloji Programı) kurumu, piyasadaki ürünlerde bulunabilecek tüm bileşenleri içeren bir aloe müstahzarını test etmek istedi. NTP çalışmasında, işleme sırasında kömür filtrasyonuna tabi tutulmayan Aloe Barbadensis Miller'ın bütün yaprak ekstresi kullanıldı. Birçok aloe vera içeceği ticari üreticisi, ürünlerindeki aloin seviyelerini azaltmak için kömür filtrasyonu kullanır.

Aloe Vera Denetleniyor mu?

Aloe vera bir diyet takviyesidir ve yasal düzenlemeye tabi bir ilaç değildir. Bu ürünlerin etkinlik, saflık veya güvenlik garantisi yoktur.

NTP Kemirgen Çalışmaları İnsanlar İçin Ne Anlama Geliyor?

NTP sıçan çalışmaları ciddi endişelere neden oluyor. Önemlerinin tam olarak anlaşılabilmesi için yanıtlanması gereken bazı sorular şunlardır:

  • Piyasada Gerçekte Hangi Ürünler var?
  • Geniş bir ürün yelpazesinde aloin seviyeleri nelerdir?
  • İnsan maruz kalma kalıpları nelerdir?

İnsanlarin ne kadar aloe vera tükettiğini veya ne kadar süreyle tükettiğini bilmek için şu anda mevcut yeterli bilgi yoktur. Şu anda bildiklerimize dayanarak, bu bulgunun insanlarla alakalı olmayacağına inanmamızı sağlayacak hiçbir şey yoktur.

Aloe veranın rengi giderilmemiş bütün yaprak ekstresinin tüketimine ilişkin iki yıllık NTP çalışması, kalın bağırsak tümörlerine dayalı olarak erkek ve dişi sıçanlarda kanserojen aktiviteye dair açık kanıtlar buldu.

Şu anda bildiğimiz kadarıyla, bu bulguların insanlarla alakalı olmadığına inanmamızı sağlayacak hiçbir şey yok.
Bununla birlikte, insanlar için potansiyel riskleri belirlemek için bireylerin farklı aloe vera ürünlerini nasıl kullandıkları da dahil olmak üzere daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Tümörlere ve Diğer Etkilere Ne Sebep Olabilir?

Aloinden şüpheleniyoruz ama emin değiliz. Tümörlere neyin neden olabileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapmayı umuyoruz.

Aloe İçmeyi Bırakmalı mıyım?

Bu, sağlık uzmanınızla birlikte vermeniz gerekli olan bir karardır. Herhangi bir kişisel karar gibi, ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız o kadar iyidir. Şu anda, bu ürünlerin üreticilerinin aloe vera ürünlerindeki aloin konsantrasyonunu etiketlemesi zorunlu değildir. Sıçanlardaki tümörlerin nedeni aloin söz konusu ise, genel olarak konuşursak, bir üründeki aloin konsantrasyonu ne kadar düşükse, zarar verme olasılığı o kadar düşük olur. Neredeyse tüm yaşamları boyunca günde 60 ppm aloin içeren su içen hayvanlarda tümör gelişti.

(*) Aloe Vera'nın Fotokokarsinogenez Çalışması üzerine NTP Teknik Raporu 553

Kaynakça:

  • Bu yazı Aloe Vera yazısından çevrilmiştir.

Bikalite Notu: Bu yazı bir çeviri yazısı olduğundan bazı ifadeler, içerikler ve örnek verilen, yönlendirilen bilgi, belgeler Türkiye için geçerli olmayabilir. Bu yazı bilgi notu olması için çevrilmiştir. Genel sağlığınız için neyin iyi olabileceğini doktorunuza danışarak almanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, Bikalite'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Etiketler: Aloe vera
Kasım 16, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR