A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru

A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru

A vitamini vücudumuzun oldukça ihtiyaç duyduğu ve gündelik hayatımızda etkili olan bir vitamindir. Diş, kemik, cilt ve yumuşak dokuların sağlığı için oldukça önemli olan vitamin A karaciğerde depolanır ve yağda çözünmesi ile bilinir (1). Ancak, günümüzde hızlı iş hayatı sebebiyle birçok insan A vitaminini yeteri kadar alamıyor. Ek olarak, büyüme ve gelişmede de önemi büyük olan vitamin A ebeveynler için de merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. A vitamininin hayatımızda önemli bir yere sahip olmasıyla birlikte insanların A vitaminine olan merakları da giderek artmaktadır. Bu yazımızda, A vitamini hakkında en çok merak edilen 8 soruya yanıt vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

1. A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yeterli seviyede vitamin A alınması sağlığımız için oldukça önemlidir. Düzenli vitamin A içeren besinlerin öğünleriniz de yer alması A vitamini eksiğini büyük ölçüde kapatır (2). Peki, öğünlerimizde yer vermemiz gereken A vitamini içeren besinler hangileri?

A vitamini en çok et ve süt ürünlerinde bulunur. Et ve süt ürünlerinin yanı sıra, yeşil yapraklı ürünlerden olan ıspanak, maydanoz, lahana gibi ürünler de günlük vitamin A takviyesi için önemlidir. Diğer vitamin A değeri yüksek olan besinler ise şöyle:

 • Havuç
 • Brokoli
 • Mango
 • Tatlı Patates
 • Yulaf Ezmesi
 • Domates
 • Yumurta Sarısı
 • Havyar
 • Balkabağı
 • Kayısı
 • Kırmızı Biber (3)

Bu gıdalara ek olarak, takviye edici gıda sayesinde de vitamin A ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. A vitamini eksikliği durumunda uzman tavsiyesi ile birlikte destek gıda alımı da oldukça yaygındır.

2.A Vitamini Eksikliğinde Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliği son zamanlarda birçok bireyde görülmeye başlandı. Gündelik hayatımızın akışı da bunun en büyük nedenlerinden biri. Öte yandan, kişi başına düşen gelirin düşük olduğu Afrika ülkelerinde A vitamini eksikliği durumu sık sık görülüyor. En yaygın görülen belirtiler ise şunlar:

 • Kuru Cilt: Vitamin A hücrelerin devamlılığı ve bununla bağlantılı olarak cilt sağlığı için oldukça önemli. A vitamininin eksik alınması durumunda ise cilt kuruluğu ve deride dökülme görülebilir.
 • Büyüme Bozukluğu: A vitamini hücre yenilenmesinde büyük rol oynar. Bu sebeple, çocukların gelişimi için alınması gereken bir vitamindir. Eksik alınması durumunda geç büyüme ya da büyümenin durması gibi belirtiler kendinin gösterebilir.
 • Göz Kuruluğu: Vitamin A göz sağlığı için başlıca gereken vitaminlerden biridir. Vitamin A’nın yeteri kadar alınamadığı durumlarda ise göz kuruluğu yaygın görülen bir belirtidir. Özellikle çocuk yaşta kendini gösteren bu belirti, gözyaşının üretilmemesi şeklinde de kendini gösterebilir. Belirtinin ardından önlem alınmaz ise rahatsızlık görme bozukluğuna sebep olabilir.
 • Boğaz Enfeksiyonu: Sık görülen boğaz ağrısı ve öksürük rahatsızlıkları da vitamin A eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Erken teşhis konulmadığı sürece rahatsızlık daha sert bir şekilde kendini gösterebilir.
 • Zayıf Bağışıklık Sistemi: Vitamin A eksikliği görülen hastaların genellikle hastalıklara karşı daha dayanıksız olduğu gözlemlenmiştir. A vitamini eksikliğine sahip çoğu bireyde iyileşme süreci daha sancılıdır.
 • Yaraların Geç İyileşmesi: A vitamini hücre yenilenmesinde anahtar rol oynar. Bu sebeple, A vitamininin eksikliği durumunda yaralarda geç iyileşme durumu gözlemlenmiştir. Yaraların geç iyileşmesi her ne kadar fark edilmesi zor bir belirti olsa da yaygın görülen bir belirtidir (4).

3. A Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

Vitamin A cildimizin gelişimi ve oluşumu için önemli rol oynar. A vitamininin eksik alınması durumunda ise ciltte kuruluk gibi rahatsızlıklar görülebilir. A vitamini eksikliğinin sebep olduğu bu durumu düzeltmek için ise birçok kişi serum tedavisi tercih ediyor. A vitamini serumu cildin yenilenmesine yardımcı olabilir. Yenilenmeye ek olarak, akne ve yara lekeleri için de tercih edilir. Serum ürününe ek olarak A vitamini yağı da cilt sağlığınız için yardımcı olabilir (5).

A vitamininin serumu cilt kırışıklıklarını ve ciltteki renk değişimlerini engellemek için de önemlidir. A vitamini serumu ciltte yaşlanmayı geciktirmesi ile de bilinir. Cilte renk değişimi görülmesi durumunda doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

4. A Vitamini Ampul / Kapsül Cilde ve Yüze Sürülür Mü?

A vitamini serumlarının en küçük hali olan A vitamini ampulü cildin kırışmasını önlemek için oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Özellikle deri tarafından kolay bir şekilde emilebilen A vitamin kapsülleri cilt sağlığının korunmasında da yardımcı olabilir. Ek olarak, saç sağlığı için de büyük katkısı olan A vitamini kapsülü, karışım sayesinde saça uygulanabilir.

Su veya diğer bakım ürünleriyle karışımı sayesinde vitamin A kapsülünü kullanmak oldukça kolaydır. Karışımla birlikte daha sıvı hale gelen kapsül cilde ve yüze kolayca uygulanabilir hale gelir. Bu uygulamanın, cilt sağlığına katkıları olduğu farklı kaynaklarda işaret edilmektedir (6, 7, 8, 9).

5. A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

Bu sorunun öncelikli cevabı vitamin A Hipervitaminozu olarak bizi karşılıyor. Vücudun ihtiyacından daha fazla vitamin A alınması durumunda oluşan bu hastalık; görme bozukluğu, cilt rahatsızlığı ve kemik ağrısı belirtileriyle kendini gösterebiliyor.

Hastalıklara karşı önlem amaçlı bilinçsiz takviye gıda alımı sebebiyle vitamin A Hipervitaminozu görülebilmektedir. Erken yapılan kan testi sayesinde bu rahatsızlığa sahip olan kişiler için önlem alınabiliyor. Alınan en başlıca önlem ise A vitamininin tüketiminin eskiye göre daha az olduğu bir diyet tercihi oluyor (10).

Saçların dökülmesi ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar da A vitamininin fazla alınmasına dair belirtiler olabilir. Bu rahatsızlıkların ilerlemesi durumunda doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz. Yapılan tıbbi testler sonucunda kişiye bir diyet programı yapılması en çok tercih edilen çözüm yöntemdir.

A vitaminin fazla alınmasının sebep olduğu bir başka sorun ise karaciğerin yağlanmasıdır. A vitamini karaciğerde depolanan bir vitamin olduğu için aşırı derecede alımlarda karaciğerde yağlanma görülür. Erken teşhis konulmadığı sürece karaciğerde kalıcı bir hasara dönüşebilir. Bu yağlanma karaciğerde siroz hastalığının gelişmesine de sebep olabilir (2).

6. Fazla A Vitamininin Karaciğere Zararları Nelerdir?

Fazla A vitamini alınması da eksik alınması kadar vücuda zarar verebilen bir durumdur. Vitamin A karaciğerde depolanmasından dolayı fazla alındığı takdirde karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Karaciğerde yağlanma rahatsızlığı ise kişinin gündelik hayatını oldukça olumsuz etkiler. Bu sebeple, A vitamini için takviye edici gıda kullanımı bir doktor eşliğinde olmalıdır. Bireyin karaciğerde yağlanması rahatsızlığının erken teşhis edilmemesi, siroz hastalığı için bir başlangıç olabilir. Siroz rahatsızlığının tedavi edilmesi ise oldukça zordur (11).

7.A Vitamini Fiyatları Ne Kadar?

Vitamin A ve diğer takviye gıda kullanımlarında ürünün güvenli ve yan etkisiz olması dikkat edilmesi gerekilen unsurlardandır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, ürünün orijinalliğidir. Ürün fiyatlarındaki dalgalanmanın çok fazla olduğu günümüzde herhangi bir ürün için fiyat ortalaması vermek de mümkün olmamaktadır. Ancak diğer taraftan da belirtilmelidir ki sahte ürünlerin çok fazla piyasaya sürülebildiği durumlarda, sağlığımız için, “en ucuz A vitamini” tercihi değil kaliteli ve orijinal A vitamini veya takviye edici gıda tercihinde bulunmamız daha doğru olacaktır.

Vitamin A ve diğer takviye gıda kullanımlarında ürünün güvenli ve yan etkisiz olması dikkat edilmesi gerekilen unsurlardandır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, ürünün orijinalliğidir. Ürün fiyatlarındaki dalgalanmanın çok fazla olduğu günümüzde herhangi bir ürün için fiyat ortalaması vermek de mümkün olmamaktadır. Ancak diğer taraftan da belirtilmelidir ki sahte ürünlerin çok fazla piyasaya sürülebildiği durumlarda, sağlığımız için, “en ucuz A vitamini” tercihi değil kaliteli ve orijinal vitamin A veya takviye edici gıda tercihinde bulunmamız daha doğru olacaktır.

Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler titiz bir şekilde incelenir. Yalnızca kalite ve güvenlik koşullarına uygun ürünler size orijinal olarak sunulur.

8. A Vitamini Takviyesi Nereden Alınır?

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce ürünün standartlara ve sağlık koşullarına uygunluğu oldukça önemli. Aksi halde, sağlığınız için attığınız bir adım sizi daha kötü bir yola yöneltebilir. Bu sebeple, öncelikle vücudunuzun ihtiyaçlarına göre uzmanınız tarafından ihtiyacınıza en uygun A vitamini takviyesi ürünün tespit edilmesi, ardından da satın aldığınız ürünün standartları sağlaması gerekir.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz A vitamini takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. What is Vitamin A
 2. Hypervitaminosis Vitamin A
 3. Which foods are rich in vitamin A?
 4. What Is Vitamin A Deficiency?
 5. The Benefits and Limits of Vitamin A for Your Skin
 6. Vitamin A and Skin Health
 7. Use of Vitamin A Tablets
 8. Benefits of Applying Vitamin A Gel Pill Contents on the Skin
 9. Addressing the Safety and Effectiveness of Vitamin A Supplementation
 10. Hypervitaminosis A
 11. Excess Vitamin A Effects on Liver

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Argivit Şurup - Multivitamin, Multimineral, L-Arjinin - Takviye Edici Gıda - 150ml
Argivit Şurup - Multivitamin, Multimineral, L-Arjinin - Takviye Edici Gıda - 150ml

Argivit Şurup, multivitamin, multimineral, L arjinin içeren çocuklar için takviye edici gıda. İçindeki vitamin ve mineraller gelişime katkı sunar. Satın Al!

Möller's Omega 3 - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Morina Karaciğer Yağı - Limon Aromalı - 250ml
Möller's Omega 3 - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Morina Karaciğer Yağı - Limon Aromalı - 250ml

Möller's Omega 3 Limon Aromalı, A, D3, E vitamini, morina balığı karaciğer yağı. Yüksek doğal omega-3 yağ asitleri içeren takviye edici gıda. Satın Alın!

İlgili Yazılar

A Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?
A Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

A vitamini nedir, günlük ne kadar A vitaminine ihtiyacımız var, A vitamini alınmazsa ne olur? gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı
A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

A vitamini eksikliği ve vitamin A fazlalığı neden olur, nasıl giderilir? gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 07, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR