A Vitamini Faydaları

A Vitamini Faydaları

A vitamini vücudumuzun sağlığı açısından oldukça önemli bir yer tutar. Karaciğerde depolanan ve diş, kemik, yumuşak doku ve cilt sağlığı için de büyük rol oynayan vitamin A ise gitgide daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir vitamin olmaya devam ediyor (1). Öte yandan, Vitamin A eksikliğinin getirdiği rahatsızlıklar birçok insan tarafından görülmeye de başladı. Özellikle, iş ve okul hayatını daha yoğun geçiren kişilerde A vitamini eksikliği daha büyük bir problem olma yolunda devam ediyor. Ancak vücut sağlığı için yeteri kadar vitamin A almak birçok fayda ile de kendini gösterebiliyor. İşte A vitaminin faydaları:

 • Cilt Sağlığını Korur: A vitamini deri hücrelerinin yenilenmesinde anahtar rol oynar. Bu sebeple, yeteri kadar vitamin A alınması durumunda ciltte kırışıklıklar azalır ve cilt daha canlı bir hal alır. Öte yandan, yeteri kadar vitamin A alınmadığında bireyde cilt kuruluğu ve dökülmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir.
 • Göz Sağlığını Korur: A vitamini göz sağlığı için de oldukça önemlidir. Yeteri kadar alınması durumunda göz kendini daha sık yeniler ve göz kuruluğu ortadan kalkar.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vitamin A doğru ve düzenli alındığı sürece vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve bireyi hastalıklara karşı daha hazırlıklı bir hale getirir. Özellikle gün içerisinde, A vitamini bakımından yüksek değerler içeren besinler tüketmek kişinin hem daha dinç olmasını hem de hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlar.
 • Büyümeyi Hızlandırır:Vitamin A özellikle büyüme çağındaki çocuklar için bir mucize vitamin diyebiliriz. A vitamini hücrelerin yenilenmesinde yer alması sebebiyle hem büyüme hem de yaraların daha çabuk iyileşmesi bakımından çocukların kesinlikle ihtiyaç duyduğu bir vitamindir (1, 2).

A Vitamini Görevleri

A vitamini de diğer vitaminler gibi bir mikrobesindir. Bu sebeple, vücudumuz A vitaminini üretemez ve dışarıdan almamız gerekir. Besinler yoluyla alınan vitamin A karaciğerde depolanır ve vücudun ihtiyacı olduğu anda devreye girer. Hücre yenilenmesinde büyük rol oynayan vitamin A, neredeyse vücudun her noktası için ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Hücre yenilenmesinin yanı sıra, deri yenilenmesi için de önemli olan vitamin A, daha sağlıklı bir cilt görünümü yakalanmasında da rol oynar. A vitamini eksikliği durumunda ise vücutta belli başlı birçok belirti kendini gösterebilir. Erken önlem alınmaması durumunda ise, bu belirtiler kendini hastalığa çevirebilir ve bireyin daha kötü sonuçlarla karşılaşmasına yol açabilir (1).

A Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzdaki neredeyse bütün hücreler gelişim için A vitaminine ihtiyaç duyar. Bu durum saçlarımız için de aynıdır. A vitamini cilt bezlerinin sebum adı verilen besleyici bir yağlı madde üretmesinde yardımcı olur. Sebum sayesinde saçlarınızın nemli ve sağlıklı kalmasında önemli rol oynar. A vitamini ayrıca saç dökülmesini de engeller. Sebum sayesinde, saçlar daha dayanıklı olur ve canlı durur.

A vitaminin eksik alınması durumunda saçlarda dökülme ve kepek sorunu görülür. A vitaminin yeterli seviyede alınması bu sorunları da ortadan kaldırır. Öte yandan, A vitaminin fazla alınması durumunda saç yapısında sertleşme ve dökülme de görülür. Bu sebeple, düzenli bir gıda takviyesiyle saç sağlığı için önemli bir adım atmış olursunuz (3).

A Vitamininin Göze Faydaları Nelerdir?

A vitamini göz için bir zar görevi gören kornea sağlığı için oldukça önemlidir. Kornea sağlığının korunması ile birlikte de görme bozukluğunun da önüne geçilmesinde yardımcı olur. Bu sebeple, göz sağlığı için A vitamini oldukça faydalı bir vitamindir.

Araştırmalara göre, vitamin A gözyaşı üretiminde de oldukça büyük bir rol oynuyor. Bu sayede, göz kuruluğu sorunu ortadan kalkabilir. Ek olarak, göz kuruluğunun sebep olabileceği enfeksiyonel durumlar da vitamin A kullanılmasıyla birlikte ortadan kaldırılabilir.

Kornea sağlığı ve gözyaşı üretimi konusunda oldukça iyi iş çıkaran A vitamini, görme sorunlarının bir çözümü de olabilir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve ileri yaşlara sahip bireylerde görme sorunlarını kendini daha sık belli ederken vitamin A kullanımı sayesinde yaşanabilecek herhangi bir görme probleminin önüne geçilebilir (4).

A Vitamininin Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?

Vitamin A büyüme ve gelişme bakımından oldukça önemli bir rol oynar. Buna ek olarak, A vitamini bağışıklık sistemi için de büyük önem teşkil eder. Bağışık sisteminin gelişmesinde ve güçlenmesinde yer tutan A vitamini, vücudun hastalıklara karşı daha hızlı tepki vermesinde yardımcı olur. Böylece, A vitamini ihtiyacını yeteri kadar karşılayabilen bireyler hastalıkları daha hafif bir şekilde atlatır (5).

Büyüme çağındaki ve ileri yaşlardaki bireylerde bağışıklık sisteminin sağlık için büyük rol oynaması nedeniyle de yeteri kadar A vitamini almak oldukça önemlidir. Aksi halde, özellikle ileri yaşlara sahip bireyler hastalıklara karşı oldukça hazırlıksız yakalanabilir.

A Vitamininin Kemik Gelişimine Faydaları Nelerdir?

A vitamini güçlü ve daha sağlıklı bir kemik yapısı için büyük rol oynar. Kemik de kendini yenileyen bir yapı olması sebebiyle A vitamininin düzenli kullanılması önemlidir. Vitamin A osteoblast adı verilen kemik hücrelerinin yenilenmesini sağlayan yapıya destek olur ve yeni kemik hücrelerinin üretimi artar. Buna ek olarak, osteoklast adıyla bilinen eski kemik yapısını ortadan kaldıran yapının da daha etkin çalışmasını sağlar. Böylece, A vitamini kullanımı sayesinde kemik sağlığında büyük artış görebilirsiniz.

Hayvansal gıdalardan olan et, balık ve süt ürünleri kullanımı ise vitamin A ihtiyacınızın çoğunu karşılayacaktır. Ek olarak, havuç, tatlı patates ve ıspanak gibi sebzeleri de öğünlerinize eklemek günlük vitamin A ihtiyacınızı karşılayacaktır. Sebzelerin yanı sıra meyveler de çoğu vitamin ihtiyacını karşıladığı için öğün aralarında meyve tüketimi hem kemik sağlığınızı hem de vücut sağlığınızı destekleyecektir (6).

A Vitamininin Üremeye Faydaları Nelerdir?

A vitamini, özellikle cilt ve göz için faydalı bir vitamin olarak bilinse de A vitaminin en büyük faydası hücrelerin yenilenmesindeki rolü diyebiliriz. Hücre yenilenmesiyle birlikte bütün vücutta kendini yenilemeye başlar. Bu sayede, A vitamini kullanımı kadınlarda yumurta kalitesini ve yumurtanın verimliliğini artırabilir. Böylece, yeteri kadar vitamin A kullanmanız sayesinde daha düzenli bir regl döngüsüne sahip olabilirsiniz. Aksi halde, regl döneminde gecikmeler yaşayabilirsiniz ve bu da hamilelik evresini kötü yönde etkileyebilir (7, 8).

En iyi A Vitamini Fiyatları

Vitamin takviyesi ve diğer gıda alımlarında ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite, orjinal ve kaliteli ürünleri üretici firmalardan doğrudan temin eder. Sunulan ürünlerin ilgili kalite ve test belgelerini titizlikle inceleyerek sizlere sunar. Bikalite’deki multivitamin ve A vitamini takviyeleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyacını karşılar ve daha sağlıklı bir hayat deneyimi sunar. Bikalite’ den gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. What Is Vitamin A and Why Do We Need It?
 2. 6 Health Benefits of Vitamin A
 3. Can I Use Vitamins To Promote Hair Growth
 4. Vitamin A (Retinoid)
 5. Role of Vitamin A in The Immune System
 6. Vitamin A For Bone Health
 7. Everything You Need To Know About Vitamin A
 8. Vitamin A in Reproduction and Development

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Vitabiotics Immunace - A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E Vitamini, Magnezyum, Demir, Çinko - 30 Tablet
Vitabiotics Immunace - A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E Vitamini, Magnezyum, Demir, Çinko - 30 Tablet

Vitabiotics Immunace; A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D3, E vitaminlerini ve magnezyum, demir, çinko içeren gıda takviyesi. Vejetaryenler için uygun. Satın Alın!

Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Tutti Frutti Aromalı - 250ml
Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Tutti Frutti Aromalı - 250ml

Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı; A, D3, E vitamini ve yüksek doğal omega-3 yağ asitleri içerir. Tutti frutti aromalı takviye edici gıda. Satın Alın!

İlgili Yazılar

A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?
A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

A vitamini hücre yenilenmesi, göz, cilt sağlığı için önemlidir. Eksikliği rahatsızlıklara sebep olur. Vitamin A nelerden takviye alınır yazımızda derledik.

A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru
A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru

A vitamini diş, kemik, cilt ve yumuşak dokuların sağlığı için oldukça önemlidir. Vitamin A hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. İyi okumalar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 28, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR