Ateş Ölçer - Termometre

Korona'nın temel belirtilerinden birinin yüksek ateş olduğunu öğrendiğimizden beri termometre ve ateş ölçerler hayatımıza daha çok girdi. Özellikle iş yerlerinden bulaş olasılığını azaltmak için temassız ateş ölçer çeşitleri, hata payını en aza indirerek doğru sonuç elde etmek için ise dijital ateş ölçer çeşitleri en çok aranan ürünlerden oldu. Piyasada dijital termometre ürünlerinin arzının ve talebinin artması, doğru ve kaliteli ürünün nasıl olması gerektiği sorusuyla beraber bir çok soruyu da beraberinde getirdi:

Termometre / Ateş Ölçer Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Termometre, genel olarak canlı ve cansız yüzeydeki sıcaklığın ölçümüne yarar. Özelde ise termometre veya diğer adıyla ateş ölçer, insanın vücut sıcaklığını ölçen medikal cihazdır. Profesyonel ve teknik kullanımlarda amaca özel özelliklere ve tasarımlara sahip ateş ölçer çeşitleri mevcuttur.

Ateş ölçerler, ekranına göre analog ve dijital termometre olmak üzere ikiye ayrılır. Analog ateş ölçer genellikle daha hassas ölçümler yapabilmesine rağmen, günlük kullanımdan ziyade laboratuvarlarda kullanılır. Dijital ateş ölçer / dijital termometre ürünlerine ise kullanım kolaylığından ötürü, günlük hayatta daha sık rastlarız.

Toplumun günlük yaşamda kullanması amacıyla üretilen; oda termometresi, mutfak termometresi, gıda termometresi,et termometresi, sıvı termometresi,fırın termometresi, civalı termometre, süt termometresi, bebek ateş ölçer, lazer ateş ölçer, hasta termometresi, vücut termometresi gibi isimlerle anılan çok farklı termometre türleri mevcuttur.

Cilde temasla ölçüm yapan çeşitleri olduğu gibi, temas etmeden ölçüm yapabilen çeşitleride mevcuttur. Pandemi döneminde virüsün yayılmasını engellemek için temassız ateş ölçer çeşitleri daha çok tercih edilmektedir.

Bazı ürünler canlı vücudunun sıcaklık ölçümünün yanı sıra cansız noktaların sıcaklık ölçümünde de kullanılabilir.

Ateş Ölçer Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Canlı üzerinde kullanılacak ürünlerin insan sağlığına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle kızılötesi termometre kullanımında insan sağlığına uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Kızılötesi ateş ölçer ürünleri alçak gerilim yönetmeliğine ve elektromanyetik uyumluluk yönetmeliğine göre test edilmiş ve uygun görülmüş ürünler olmalıdır.

Ölçüm hassasiyeti de ölçüm kalitesi üzerinde etkilidir. Cihazın çözünürlüğü ne kadar düşükse, o kadar küçük değişimleri ölçtüğünü bize gösterir. Genel kullanımda 0,1 °C çözünürlüğe sahip ölçüm aletleri bulunmaktadır. Daha düşük (0,01 santigrat derece vs.) çözünürlükler termometrenin daha hassas termometre olduğu anlamına gelir. Ayrıca cihazın ölçüm belirsizliği ve sapması da önemlidir. Düşük sapma ve ölçüm belirsizliğine sahip ateş ölçer ürünleri gerçeğe daha yakın sonuç gösterir.

Ürünleri kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanmak gerekir. Aykırı durumlarda ölçümde oluşabilecek hatalar insan sağlığına dolaylı olarak etki edebileceğinden, ürünü kullanmamak gerekir.

Dijital ateş ölçer ürünün pili bittiğinde, tamir gördüğünde, olağandışı bir durum görüldüğünde, uzun süreli kullanımda ölçüm kalitesi azalabilir. Kullanmadan önce doğruluğundan emin olunan başka bir termometre ile ölçümler karşılaştırılarak, sonuçlardan emin olunabilir. Ayrıca cihazın bu durumlarda akredite kalibrasyon laboratuvarları tarafından kalibre edilip ardından kullanılması daha doğrudur.

Ürünler üretim aşamasında belirli kalite şartlarına uygun olarak üretilmelidir. Uzun süreli kullanımda ölçüm kalitesini korumalıdır. Bu sebepten firmanın yönetmeliklere uygun ürün ürettiğinden ve gerekli testleri yaptırdığından emin olmak gerekir. Ürün üretim hattından uygun olarak çıksa bile, kusurlu üretim, depolamadaki sorunlar, taşımadaki sorunlar sebebiyle son kullanıcıya ulaşana kadar ölçüm güvenirliğinde sorunlar oluşabilir. En doğrusu, kullanımdan önce akredite kalibrasyon laboratuvarına ürünü kalibre ettirip sonuçlar uygun aralıkta ise ürünü kullanmak veya kalibrasyonlu termometre satın almaktır. Üründen ve ölçüm kalitesinden ancak böyle tamamiyle emin olabiliriz.

Üreticinin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'ne sahip olması ve bunu akredite denetleme kuruluşlarınca kanıtlaması, üretiminin belirli bir standartta olduğunun bize gösterir. Başka kalite belgelerine ve sertifikalara da sahip olan firmalar bu güveni perçinler.

Tıbbi amaçla üretilen ürünlerde, Sağlık Bakanlığı tarafından ürün ve üretici denetlenir. Sağlık bakanlığı onaylı termometre ürünleri Ürün Takip Sistemi'nde (ÜTS) yayınlanır. Uygun ürünlere ulaşabilmek için kontrol etmek gerekir.

Kaliteli ateş ölçer arayışında "Doktorların kullandığı ateş ölçer hangisi?" sorusu ürün seçimi ile ilgili en merak edilen sorulardandır. Tıbbi ateş ölçer ürünlerinin üretimi için firmanın ISO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olması ve uluslararası saygın akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilen bağımsız denetim kuruluşlarınca sertifikaya sahip olan firmalar, tıbbi cihaz üretimi için gerekli kalite sistemine sahip olduğunu belgelendirirler.

Ayrıca üreticilerin İyi İmalat Koşulları(GMP), TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası gibi belgelere sahip olması firmanın güvenilirliğini artırır.

Temaslı ve Temassız Ateş Ölçer Kullanımı

Ürünler vücutla temas durumuna göre temaslı ateş ölçer ve temassız ateş ölçer diye ikiye ayrılır. Her iki tip ürünün kullanımı farklılık göstermektedir. Temaslı ateş ölçer kullanırken ürünün insan vücudunda en doğru sonuçları veren bölgelere (Koltuk altı, boyun, kulak vs) temas etmesine ve gerekirse birkaç farklı yerden ölçüm almasına dikkat etmek gerekir.

Temassız ateş ölçer kullanımında ürünün doğru alabileceği noktalardan birkaç kez ölçüm almak, ölçüm kalitesini artırır. Ayrıca temassız ateş ölçer ürününü göz gibi hassas bölgelere uygulamak sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ürünler farklı özellik ve teknolojilere sahip olduğu için en doğru kullanma yöntemini, üretici kullanma talimatında beyan eder. Özellikle temassız termometre ürünlerin doğru şekilde kullanabilmek için kullanma talimatlarına uymak gerekir.

Dijital Ateş Ölçer / Dijital Termometre Özellikleri

Vücut sıcaklığı ölçme biçimine göre analog ve dijital diye ikiye ayrılan ürünlerden dijital ateş ölçer çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Dijital ateş ölçer veya termometreler genellikle insan vücut sıcaklığı ölçümüne odaklı üretilirler. Ölçüm aralıkları ve hassasiyetleri buna göre ayarlanır. Bazı ürünler 1 saniye gibi hızlı bir sürede ölçüm verebilmektedir. Ayrıca alt ve üst limit için alarm kurulabilen dijital termometre çeşitleri kullanımda kolaylık sağlamaktadır. Bununla beraber hafıza yapısına sahip ürünler son ölçümleri hafızasında tutup, hastalarda kullanımda izlemeyi kolaylaşmaktadır. Bu sayede hem ev ve işyerlerinde hem de hastanelerde kullanılabilmektedirler.

Bikalite Ateş Ölçer Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde, en iyi ateş ölçer markası satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sağlığınızı korumak için Korona Market bölümündeki ürün çeşitlerimize göz atın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR